Dursun, yeniden Meclis Başkanı

Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından yenilenen Bartın İl Genel Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Bu haber 2019-04-11 16:39:19 eklenmiş ve 564 kez görüntülenmiştir.

 

En yaşlı üye sıfatıyla toplantıda Geçici Başkanlık görevini Abdullah Kaleli üslenirken, İl Genel Meclisi’nde yeni Başkan seçildi. Meclis’in değişmeyen tek ismi olan AK Partili Kenan Dursun, mensubu olduğu AK Parti’nin yanı sıra CHP ve MHP’li Mecyis üyeleri tarafından da tek aday gösterildi ve oyların tamamını alarak yeniden Meclis Başkanı oldu. Dursun, bu durumu tüm Meclis üyelerinin parti ayrımı yapmaksızın Bartın için birleştiğinin göstergesi olduğunu söyledi ve teşekkür etti.

 

Önce mazbatalarını aldılar

 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından oluşan yeni İl Genel Meclisi’nde üyeler Kenan Dursun, Ali Eyüp Ustaoğlu, Göker Giray Gülsoy, Uğur Yılmaz, Bekir karabacak, Ayhan Özçelik, Kadir Saraç, Atnen Aydoğan, Orhan Ölçek, Abdullah Kaleli, Bahattin Kazguç ve Nurdanur Karakurt, ilk olarak Seçim Kurulu’Ndan mazbatalarını aldılar.

Mazbatasını almaya AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ve İl Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte giden Dursun, mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamada, “31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçlarına göre AK Parti Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyeliği asil listemizden seçilen 4 üyemiz ve mazbata almaya hak kazanan yedek üyelerimiz ile birlikte Merkez İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatamızı aldık. Rabbim memleketimize ve milletimize hayırlı hizmetler yapmayı bizlere nasip etsin. Seçilen tüm arkadaşlarımızı da kutluyor görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

 

Kaleli, başkanlık etti

 

AK Parti’den 8, CHP’den 3 ve MHP’den de 1 kişinin yer aldığı İl Genel Meclisi, öncekig gün Bartın İl Özel İdaresi’ndeki Meclis Salonu’nda yeni dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya “Meclis’in en yaşlı üyesi” sıfatıyla Abdullah Kaleli başkanlık etti. Kaleli, “Oluşacak divan adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu vesileyle arkadaşlar meclisimiz ve idaremiz çalışma ve faaliyetlerinin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 11. Maddesinde İl Genel Meclisi seçim sonuçlarının ilanını izleyen 5. günü kendiliğinden toplanır. Bu toplantıda meclise en yaşlı üye Başkanlık eder. Ayrıca İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 5. Maddesi Meclis Mahalli İdareler seçim sonuçlarının ilanını izleyen 5. gün en yaşlı üyenin başkanlığında kendiliğinden toplanır. Bu sebeple meclisimizin en yaşlı üyesi olmam sebebiyle meclisimizin açılışına başkanlık yapacağım” dedi.

 

Dursun yeniden Başkan seçildi

 

Toplantıda ilgili yasa ve yönetmelikler gereğince Geçici Kâtip Üyeliklerini Meclisin en genç iki üyesi olan Göker Giray Gülsoy ve Nurdanur Karakurt yaptı. Daha sonra tüm üyelere partilerinin İl Genel Meclisi Başkan adayının kim olduğunu soran Kaleli, üç partiden de Kenan Dursun ismini alınca yine ilgili yönetmelik gereği gizli oylama yaptı. Oylama neticesinde tecrübesi ve bilgi birikimi ile tüm Meclis üyelerine yol göstericilik de yapması beklenen Kenan Dursun, tüm Meclis üyelerinin oyunu alarak yeniden Meclis Başkanı seçildi.

 

Dursun, üyelere teşekkür etti

 

Seçimin ardından kısa bir konuşma yapan Kenan Dursun, kendisine gösterdikleri teveccühden dolayı tüm Meclis üyelerine teşekkür ederken, yeni dönemde de bundan önce olduğu gibi Bartın’ın kazanımlarını artırmak adına var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

 

“Bartın için birlik olduk”

 

Dursun, yeni Meclis’in ilk toplantısına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi:
“Mahalli İdareler Seçimleri’nden sonra ilk Meclis toplantımızı Abdullah kardeşimizin başkanlığında ve Divan’da yerini alan 2 en genç arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Demokratik ve güzel bir ortamda Meclis Başkanlığı seçimimizi gerçekleştirdik. Bartın tarihinde İl Genel Meclisi Başkanlığı’na 12 üyenin tamamının oyuyla seçilmek çok azdır. Bunu ayrı bir sorumluluk olarak değerlendiriyorum. Bu güvene layık olmak için elimizden geleni yapacağız. Bugüne kadar kanunlara ve mevzuata hiçbir zaman aykırı iş yapmadan çalıştık. Mevzuata ve kanunlar çerçevesinde her konuda Bartın’ımızın yanında olduk. Tabi ki seçim döneminde siyasi partilerimizin adayları halka kendini anlatmaya çalıştı. Ama buraya geldiğimiz andan itibaren siyaseti bir kenara bıraktık. Biz artık Bartın için birlik olduk. Meclis Başkanlığında 12 oyun hepsinin şahsıma çıkmış olması da bence bunun en güzel emaresidir. Tüm Meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyor, yeni dönem çalışmalarımızın şimdiden Bartınımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

Vali Güner’i de ziyaret ettiler

 

İl Genel Meclisi üyeleri, Başkan’ın belirlendiği Nisan ayının ilk toplantısı sonrasında hep birlikte Valiliğe gittiler önce buradaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyup saygı duruşunda bulunan Dursun başkanlığnıdaki İl Genel Meclisi üyeleri daha sonra Vali Sinan Güner tarafından kabul edildiler. Güner, yeni Meclis’e çalışmalarında bayarılar diledi.

ETİKETLER : ilgenelmeclisi bartın kenan dursun Ali Eyüp Ustaoğlu Göker Giray Gülsoy Uğur Yılmaz Bekir karabacak Ayhan Özçelik Kadir Saraç Atnen Aydoğan Orhan Ölçek Abdullah Kaleli Bahattin Kazguç ve Nurdanur Karakurt
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım