GMİS, TTK’ya alınacak işçi sayısının arttırılmasını istiyor

YEŞİL; “HER ŞART ALTINDA MÜCADELEYE HAZIRIZ”
Bu haber 2019-04-10 17:10:25 eklenmiş ve 654 kez görüntülenmiştir.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, ilimizi ve bölgemizi yakından ilgilendiren Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) yeni işçi alımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kısa bir süre önce alımı yapılan bin işçinin bu ay içinde işbaşı yapacağını anımsatan Yeşil, daha önceden alınacağı sözü bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen 500 işçinin de yine bu ay içinde kura yöntemi ile belirleneceğini söyledi. Yeşil, “Yeni işçi alımları yapılırken, kura çekiminde ilçe nüfusları göz önüne alınarak kontenjan belirlenmelidir” derken, bu sayının artırılması için de girişimlerde bulunduklarını kaydetti. Yeşil, “Çünkü işçi alınacağının açıklandığı günden bugüne yaklaşık 900 arkadaşımız emekli oldu. Emeklilikler nedeniyle TTK durma noktasına geldi” dedi.

GMİS’in 11. Olağan Genel Kurulu sonrasında oluşturulan yeni Genişletilmiş Başkanlar Kurulu ilk toplantısını dün Zonguldak’ta gerçekleştirdi. Toplantıya; GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürleri, Merkez Servisleri, MTA Şube Başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GMİS Genel Başkan Hakan Yeşil, her zaman olduğu gibi, üyelerin haklarını korumak ve geliştirmek adına her şart altında mücadeleye de hazır olduklarını söyledi. Yeşil sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Mücadeleye hazırız”

 

11. Olağan Genel Kurulumuz sonrasında Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzun ilk toplantısını yapıyoruz. Toplantımızın; Sendikamıza, madenci kardeşlerimize, örgütlü olduğumuz kurumlara hayırlı olmasını diliyorum. Genel Kurulumuz sonrasında öncelikle tüm işyerlerimizi ziyaret ederek madenci kardeşlerimize teşekkür ettik. Yeni Yönetim Kurulu olarak TTK, MTA ve özel sektörde toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizde ilk oturumlara katıldık. Bu arada ülke genelinde mahalli seçimler tamamlandı. Bir an önce ülkenin, toplumun acil sorunlarına çözüm üretilmesini istiyoruz. TTK’da ve MTA’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürüyoruz. Ancak Kamu Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, işveren adına Hükümet, Türk-İş bünyesinde oluşturulan ve bizim de içinde yer aldığımız Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’na bir ücret teklifi sunuyor. Bu teklifi tüm sendikalar kendi açılarından değerlendiriyorlar. Henüz bu aşamaya gelmedik. Diğer maddeler üzerinde görüşüyoruz. Biz GMİS olarak uzun yıllardır örgütlü olduğumuz kurumların ve ülkemizin gerçeklerini biliyoruz. Onun için gerçekçi tekliflerde bulunduk ve toplu sözleşme görüşmelerini masa başında bitirmek istiyoruz. Ancak biz her zaman olduğu gibi, üyelerimizin haklarını korumak ve geliştirmek adına her şart altında mücadeleye de hazırız.

 

“Alınacak işçi sayısını arttırmaya çalışıyoruz”

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlayan TTK’ya işçi alım süreci devam ediyor. Bin arkadaşımızın bu ay içinde işbaşı yapmasını bekliyoruz. Diğer yandan sözü verilen 500 arkadaşımızın alımına da bu ay içinde başlanacağı açıklandı. Yeni işçi alımları yapılırken, kura çekiminde ilçe nüfusları göz önüne alınarak kontenjan belirlenmelidir. Biz bu sayının arttırılması için de girişimlerde bulunuyoruz. Çünkü işçi alınacağının açıklandığı günden bugüne yaklaşık 900 arkadaşımız emekli oldu. Emeklilikler nedeniyle TTK durma noktasına geldi. Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, TTK’nın norm kadroyla ve tam kapasite çalışacak şekilde planlanmasını ve TTK Genel Müdürlüğüne işçi alımı konusunda yetki verilmesini istiyoruz.

 

TTK, 1 Mayıs’ı Zonguldak’ta kutlayacak

 

Önümüzde 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramı var. Üst örgütümüz Türk-İş, 1 Mayıs’ı Kocaeli’nde kutlama kararı aldı. Biz de her yıl olduğu gibi 1 Mayıs’ı emeğin Başkenti’nde, Zonguldak’ta kutlayacağız. Biz de kıdem tazminatımızı tartışma konusu yapanlara karşı, ‘Kırmızı çizgime dokunma’ mesajını en kuvvetli biçimde vereceğiz. 1 Mayıs’ta her zaman olduğu gibi bir sanatçı konuğumuz olacak. Özgün müzik sanatçısı İlkay Akkaya, emeğin başkentine gelecek. Tüm madenci kardeşlerimizi ve halkımızı şimdiden 1 Mayıs kutlamalarına davet ediyorum. Diğer sendikalarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve meslek odalarımızla birlikte programı oluşturduktan sonra kamuoyuna ayrıntılı bilgi vereceğiz.”

Yeşil’in konuşması sonrasında Başkanlık Kurulu toplantısı basına kapalı olarak devam etti. Toplantının bu bölümünde sendikanın ve sendika üyelerinin faaliyet gösterdiği işyerlerinin genel sorunları ve çalışma programı ele alındı.

ETİKETLER : ttk işçi alımı maden bartın
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi