AK Parti, YSK’ya itirazını sundu

AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Bartın’daki bütün sandıkların yeniden sayılması yönündeki taleplerinin İl Seçim Kurulu tarafından geri çevrilmesi üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz dilekçesi verdiklerini açıkladı. “Amacımız Bartın halkının iradesinin korunmasından başka bir şey değil” diyen Milletvekili Tunç, seçim sonuçunu etkileyecek nitelikte itiraz sebepleri olduğunu savundu.
Bu haber 2019-04-08 12:13:20 eklenmiş ve 398 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Başta bazı büyükşehirler olmak üzere 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sonuçları ile ilgili tarntışmalar ve hukuki süreç hala sonuçlanmadı. Bu durumda olan illerden biri de Bartın. Son olarak AK Parti’nin Merkez’deki tüm sandıkların yeniden sayılması yönündeki talebini değerlendiren İl Seçim Kurulu, sadece 5 sandıkta oyların yeniden sayılmasını kararlaştırmış, İlçe Seçim Kurulu tarafından bu sandıklarda yapılan yeniden sayım neticesinde de sadece 1 oy AK Parti lehine düzeltilince MHP’li Cemal Akın ile AK Partili Yusuf Ziya Aldatmaz arasındaki oy farkı 148’e düşmüştü.

Bunun üzerine AK Parti, itirazını hukuki sürecin bir sonraki aşaması olan YSK’ya taşıdı. AK Parti Bartın İl Teşkilatı avukatlarınca hazırlanan ve il Merkezi’ndeki tüm oyların yeniden sayılması talebini içeren kapsamlı dilekte Pazar günü itibariyle YSK’ya iletildi.

 

Tunç: “Sonucu etkileyecek

 

Konuya ilişkin olarak yazılı bir açıklama yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, amaçlarının Bartın phalkının iradesinin korunmasından başka bir anlam içermediğini vurgularken, “Sadece 148 oy farkla neticelenen seçimin sonucunu etkileyecek itiraz sebeplerimiz var” dedi. Sadece AK Parti’ye oy verenlerin değil, başka partilerin seçmenlerinin de oylarının korunması için tespitlerimizi YSK’ya sunduklarını ifade eden Tunç, “Tek amacımız Bartın halkının tercihine saygı... Bunu farklı şekilde yorumlayanlar, gerçeklerin açığa çıkmasından korkanlardı” diyerek de üstü kapalı olarak MHP’lileri ve kendilerinin oyların yeniden sayılması yönündeki ısrarlı taleplerini eleştirenlere gönderme yaptı. Tunç buna örnek olarak da 1102 nolu sandığı gösterdi. Tunç, “1102 nolu sandıkta ıslak imzalı sonuç tutanağında Saadet Partisi’ne (7) oy yazıldığı halde birleştirme tutanaklarında (6) oy olarak geçirilmiş, (1) oyun akıbetinin ne olduğunun belli olmadığına dair itirazımız üzerine bu sandığın yeniden sayılmasına karar verilmesi gerekirken ıslak imzalı sandık sonuç tutanağındaki rakamla olan kısmının (6) şeklinde mevzuata aykırı şekilde değiştirilerek sandık sonuç tutanağının SEÇSİS ile uyumlu hale getirilmesi yasaya açıkça aykırı olup bu sandığın da sayılmasına karar verilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Dilekçedeki itiraz sebeplerinden bazıları

 

İtirazlarını dilekçelerinde somut delillerle ortaya koyduklarını ifade eden Milletvekili Tunç, sözkonusu itiraz nedenlerinden bazılarını şöyle sıraladı:
35 adet sandıkta 150’den fazla seçmene sadece İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi ve Muhtarlık oy pusulası verilmiş, Bartın Belediye Başkanlığı Seçimine ait oy pusulası verilmemiş, bu husus, sandık sonuç tutanaklarında yazılan teslim edilen oy pusulası, iade edilen oy pusulası, oy kullanan seçmen sayısından açıkça tespit edilebilmektedir, seçimin 148 oy farkı ile sonuçlanması nedeniyle bu durum seçimin sonucunu etkileyen bir durumdur.

Örneğin; 1013 nolu sandıkta, sandık kuruluna 362 adet Belediye Başkanlığı oy pusulası teslim edilmiş, bunlardan 110 tanesi kullanılmayarak iade edilmiştir. Dolayısıyla 252 adet Belediye Başkanlığı oy pusulası seçmene verilerek kullanılmıştır. Ancak sandıkta 256 seçmen oy kullanmıştır. Islak imzalı sandık sonuç tutanağında Belediye Başkanlığının oyunun 4 adedinin zarftan çıkmadığı belirtilmeden geçersiz oy sayısı yazılmamıştır. Yani sandık kurulu tarafından dört adet seçmene sandıkta Belediye Başkanlığı oy pusulası verilmemiştir. Bu şekilde 35 sandık vardır.

Bartın Merkez İlçe Seçim Kurulu sadece geçersiz oyları saymış, bin 562 geçersiz oyda 75 oy geçerli hale gelmiş, bu oyların 41’inin AK Parti’nin oyu olduğu tespit edilmiştir.

154 sandıktaki geçerli oyların tamamının sayılmasına yönelik itirazımız sadece 5 sandık İçin kabul edilmiş, 149 sandık İçin reddedilmiştir. Oysa ki aynı sebepler reddedilen sandıklar İçin de geçerlidir.

154 adet ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarındaki eksiklikler, hatalar, paraf eksiklikleri, kullanılan oy sayısı, zarf sayısı, oy kullanan seçmen sayısı ile ilgili tutarsızlıklar tek tek tespit edilmiş, SEÇSİS sistemine sandık kurulu üyelerimizin parafı olmadan yapılan değişikliklerle oluşturulan kayıtlara itibar edilerek, ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarımız dikkate alınmamıştır. O halde bu tutanaklar siyasi parti temsilcilerine neden verilmektedir.

Aynı sandık İçin İl Seçim Kurulu farklı karar verebilmiştir. İlçe Bşk’mızın aynı gerekçe ile yaptığı itiraz sonucu sandıktaki oyların sayılmasına karar verilmiş, bir saat sonra müşahidimizin aynı sandık İçin yaptığı itiraz reddedilmiştir

İl Seçim Kurulu, itiraz ettiğimiz 154 sandığın 27’sine ait sandık sonuç tutanakları ile SEÇSİS kayıtlarını, birleştirme tutanaklarını tek tek inceleyerek değerlendirmiş, bu sandıkların 5’inin tekrar sayılmasına karar vermiş, 51’ni toplu değerlendirerek yeniden sayma talebimizi soyut gerekçeyle reddetmiş, geriye kalan 76 sandıkla ilgili ise hiçbir inceleme ve değerlendirme yapmamıştır.

Bartın Bld Bşklığı seçimlerinde seçim sonucuna tesir eden ve seçmen iradesinin sandığa yansımasına engel olan yanlışlık ve hataların düzeltilmesi amacıyla tüm oyların yeniden sayılarak maddi gerçeğin ortaya çıkartılması zaruridir, aksi halde seçime gölge düşmüş olur ki bu da kamuoyu vicdanını zedeler.

Seçmene sadece İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi ve Muhtarlık oy pusulası verilip, Belediye Başkanlığı oy pusulası verilmemesi ise tam kanunsuzluk halidir, bu husus somut belgeler ile ispat edilmiş ve deliller YSK’ya sunulmuştur, seçmene verilmeyen Belediye Başkanlığına ait oy pusulası sayısı, iki parti arasındaki çok az oy farkı düşünüldüğünde seçim sonucuna etki edecek bir durum olup, tek başına seçimin iptali nedenidir.

ETİKETLER : Bartın AK Parti YSK Yılmaz Tunç Bartın Belediyesi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım