Yeniden yapılan sayıma göre sonuç değişmedi

Bartın İl Seçim Kurulu, AK Parti İl Teşkilatının Bartın Belediye Başkanlığı seçimlerinde 154 sandığın yeniden sayılması yönündeki başvurusuna istinaden 5 sandığın yeniden sayılmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine 5 sandıktaki oylar geçtiğimiz Cumartesi günü yeniden sayıldı. Sayıma göre AK Parti’ye 5 sandıktan 1 oy çıkarken sonuç yine değişmedi.
Bu haber 2019-04-08 09:19:26 eklenmiş ve 324 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın’da 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde sandıklarla ilgili itiraz süreci nihayet tamamlandı. Tutanaklardaki farklıklar nedeniyle yapılan itirazı değerlendiren İl Seçim Kurulu’nun “5 sandığın yeniden sayılması” kararına istinaden YSK da Bartın’da tüm sandıkların değil sadece 5 sandığın yeniden sayılmasına karar verdi.

Bunun üzerine 5 sandıktaki oylar geçtiğimiz Cumartesi günü saat 16.00 itibariyle yeniden sayıldı. İMKB Ortaokulu’nda gerçekleştirilen sayımı Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve parti yöneticileri takip etti.

 

 

Akın: “‘Bismillah’ deriz bir de kurban keseriz ”

 

Cumartesi günü akşam saat 20.00 dolaylarında biten sayım sonrasında kendisini dışarıda partililere seslenen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Başkanlığı’nın yapılan bu sayımla birlikte tescillendiğini belirterek “Bugün 6 gündür devam eden bir sürecin sonuna geldik. İtirazlar itirazlar en son 5 sandığın sayılması ile ilgili İl Seçim Kurulu karar vermişti. Bugünde o karar noktasında sayım yapıldı. Geçersiz oylarla ilgili herhangi bir şey çıkmadı. Sadece 1 oy sehven hatalı giriş yapılmış. İddia edildiği gibi geçerli oylar geçersiz, geçersiz oylar geçerli olarak asla sayılmamıştır.Bunu tüm Bartın halkının bilgisine arz ediyorum. 148 oyla Allah’ın izni ile Belediye Başkanlığımız bugün burada tescil olmuştur. Diledikleri yere giderler başvurularını yaparlar ama sandıktaki hiçbir şey değişmez. Çünkü ne sandık başkanı ne siyasi partilerin oradaki görevlileri ne de memur arkadaşlar asla hata yapmaz. Eğer onlarla ilgili bir şey ifade ediliyorsa onlara yalancı demektir, onlara hırsız demektir bu ağızdan bu çıkmayacaktır. Onlara görev verilmiştir ve onlar da görevlerini layıkıyla yapmışlardır. Ben o sandık kurullarındaki tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kurullarda görev yapanlara teşekkür ediyorum. Onlara bu kadar zahmet verdik haklarını helal etsinler. Ama nihayetinde 5 yıl Bartın’a hizmet verecek olan bir yönetimi ibraz ediyorlar. İnşallah yakında mazbata ile ilgili de çalışmayı yaparlar ondan sonra hep beraber ‘Bismillah’ deriz bir de kurban keseriz.” dedi.

 

Taşdemir: “Cemal Akın, 148 oy farkla Belediye Başkanı oldu”

 

 MHP İlçe Seçim Kurulu Temsilcisi Av. Emrah Taşdemir de yaptığı açıklamada AK Parti’nin iddialarının gerçek olmadığının ortaya çıktığını işaret ederek “Bugün yaptığımız incelemelerde Kurul Üyelerimizle birlikte iddia edildiği gibi geçersiz oyların geçerli, geçerli oyların geçersiz kabul edilmesi gibi bir hususun tespiti yapılmamıştır ve bu iddiaların gerçek olmadığı ortaya çıkmıştır. Şu anda belediye başkanımız Cemal Akın, 148 oyla belediye başkanı olmuştur.” ifadelerini kullandı.  

 

Özçelik: “Bartın halkı ‘yeniden seninle Cemal Akın’ dedi”

 

MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik ise konuşmasında “Güzel bir seçim kampanyası geçirdik. Cumhuriyetin teminatı, huzurun teminatı Cemal Akın dedik. Bartın halkı da sandık sonuçlarına göre ‘yeniden seninle Cemal Akın’ dedi. Vatanımıza milletimize yüce Türk milletine hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.   

 

 

Aldatmaz: “Herkes görevini yaptı”

 

Oy sayımının ardından AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz da parti binasında bir basın açıklaması yaptı.

Amaçlarının Bartın halkının kararını en iyi şekilde sandığa yansıtmak olduğunu söyleyen Aldatmaz, seçim sürecini yöneten tüm sandık kurullarına da teşekkür ederek “Güzel bir seçim süreci geçirdik. Tüm teşkilatımıza ve tüm seçmenlerimize teşekkür ederiz. Amacımız partimizi en iyi şekilde temsil etmekti bunu da en iyi şekilde yaptığımıza inanıyoruz. Biliyorsunuz ki 31 Mart’ta sandıklar açıldıktan sonra İlçe Seçim Kurulu verilerine göre 169 oy farkı vardı daha sonra İlçe Seçim Kuruluna itiraz ettik itirazımız sonucunda geçersiz oylar sayıldı. Oradaki 75 oy geçerli hale geldi. Daha sonra İl Seçim Kurulu’na itiraz ettik İl Seçim Kurulu 5 sandığın açılmasına karar verdi. Biz sandıkların tamamının açılmasını talep etmiştik. Bu 5 sandığın sayımı sonucunda 1 oy daha değişti. Biz bu seçim sürecini yöneten tüm sandık kurullarına teşekkür ediyoruz. Herkes görevini yaptı. Amacımız halkımızın kararını en iyi şekilde sandığa yansıtmaktı.” dedi.

 

Tunç: “Bartın halkının takdirine bırakıyorum”

 

Tüm sandıkların sayılması için YSK’ya başvuru yapacaklarını belirten AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da şunları söyledi:

“Geçersiz oyların sayımında 75 oyun geçerli olduğuna karar verildi. Yani sandık başında seçmen iradesi doğru şekillendiği halde bunun tutanaklara geçirilmesinde ya da sayımı dökümü sırasında 75 vatadandaşın oyu geçersiz hala getirilmiş biz itiraz yapmasaydık bu oylar geçersiz olacaktı. Biz itirazımızı yapınca diğer belediye başkan adayımız ‘neden itiraz ediyolar, manipülasyon yapıyorlar’ şeklinde çirkin ifadeler kullandı. Zaten seçim sürecinde de belgeli yaptığımız bütün açıklamalara ‘bunlar yalan söylüyorlar, iftira atıyorlar’ şeklinde ifadeler kullandı. 75 oyun 40’ı AK Parti’ye yazıldı. Dolayısıyla seçim sonuçlarına itiraz etmek bir Anayasal haktır bunu öğrenmeleri gerek. Bizim bu itirazımızı provakasyon yapıyorlar diye halka açıklamaya çalışan belediye başkanının ben üslubunu Bartın halkının takdirine bırakıyorum.

 

“YSK’ya gitmekten başka ne çarem olabilir?”

 

Bu 5 sandıktaki tüm oylar sayılarak fark 149’dan 148’e düştü. Yani orada da hata tespit edildi. AK Parti’nin 1 oyunun eksik yazıldığını tespit ettik. 1 oy 1 oydur. 1 oy bile kutsaldır, seçmenin iradesidir. Gelinen noktada sandıkların yeniden sayılması talebimiz devam ediyor. 5 sandıktaki sayım gerekçemiz neyse geriye kalan 149 sandıkta da oyların yeniden sayılması gerekir. Çünkü biz inanıyoruz ki o torbalarda geçerli sayılıp da geçersiz olabilecek çok sayıda oy vardır. AK Parti’ye yazılabilecek büyük oy oranları olduğuna inanıyoruz. Çünkü sandık sonuç tutanaklarındaki uyumsuzluklar devam ediyor. Tutanaklara baktığımız zaman paraf eksiklikleri, imza eksikleri düzeltmeler, uyumsuzluklar hepsi bir arada. Ayrıca 12 sandıktada belediye başkanlığı seçimine ilişkin oy pusulasının vatandaşa verilmediğini tespit ettik. Bunlar belgeli tespitlerimiz. Bartın İl Seçim Kurulu kararını verirken 27 sandıkla ilgili neden sayılmaması gerektiğini açıklamış. 51 sandıkla ilgili de yine topluca bir açıklama yapmış neden sayılmaması gerektiği ile ilgili. Geriye kalan 76 sandıkla ilgili kararda hiçbir ifade yok. 76 sandıkla ilgili neden sayıma karar vermediğini açıklamamış. Bu bir hukuki eksiklik, eksik incelemedir. Bu nedenle 149 sandığın yeniden sayılmasını istiyorum. Dolayısıyla benim YSK’ya gitmekten başka ne çarem olabilir? Bir de şu tahlisiz ifadeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu itirazlarımız sandık başkanlarına, müşahitlere yönelik değildir, sandık kurulu üyelerine yönelik değildir. Belediye başkanı yaptığı açıklamada bizim bu yaptığımız itirazlarla sandık başkanlarına sandık kurulu üyelerine sahtekar dediğimizi hırsız dediğimizi ifade etmiş ben bu ifadeleri aynen kendisine iade ediyorum. Kozcağız için de kendileri başvurdular. Kozcağız’daki sandık başkanlarına da bunlar şimdi sahtekar mı, hırsız mı demiş oluyor? Böyle bir ifade şehrin emini olacak birisine yakışır mı? O nedenle herkes konuştuğuna dikkat etmeli. Biz sorumluluk makamında olan insanlarız. İtiraz süreçleri anayasal bir hak seçmenin hakkının korunmasına yönelik bir haktır. Bu hakkın kullanılmasını kelimelerin çarpıtılarak ‘sandık başkanına hırsız, sahtekar’ dedi diye çevirenler maalesef Bartın’a yakışmıyor.

 

“YSK’ya başvurumuzu yapacağız”

 

Belediye Meclisi’nde de 12 AK Partili üye, 7 MHP’li üye ve 6 CHP’li üye var. Yani seçmen iradesinin belediye meclisinde bile nasıl şekillendiğini kamuoyu gayet iyi biliyor. Ama şu sayımlar neticesinde 169 fark 148’e düşmüşse geriye kalan sandıklarda 2 bine yakın hata yapılma ihtimali vardır. Bunun hak arama mücadelesini Bartın halkının oylarını kim koruyacak. Biz koruyacağız o oylar bize emanet. Bu nedenle YSK’ya başvurumuzu yapacağız. Çünkü gerekçelerimiz sağlam. Bu durumda Bartın halkının iradesinin gerçek olarak seçim sonucuna yansıtılması mücadelemizi nasıl böyle ifadelerle karalamaya çalışabilirler Bartın halkının takdirine bırakıyorum. Çünkü bir hafta boyunca büyük bir stres yaşadaı yaşamaya da devam ediyor. O stres onu bayağı bir bozdu. Seçim boyuncada söylediğimiz bütün projelerle ilgili rahatsız oldular.

 

“Karar açıklandıktan sonra ‘hayırlı olsun’ diyeceğiz”

 

Tüm bu düzeyli propaganda yöntemimize karşın karşı taraf sadece iftira atıyorlar şeklinde cümlelerle cevap vermeye çalıştılar. Seçim sonrasında da her basın açıklamasında bunlar provakasyon peşinde diyorlar. Seçim kurulunda oylar sayılırken biz girerken çıkarken orada toplanan kalabalık kimi protesto ediyor. Biz mi protesto ediyor onlar mı? Dolayısıyla kimin Bartın’ı huzursuz ettiği kimin ise Bartın’a huzur getirmek istediğini Bartın halkı çok iyi biliyor. Onun için herkes ağzından çıkan lafı ölçüp biçip öyle söylesin. Bundan sonra kesinlikle eğer bu tür laflar ile bizi suçlamaya kalkacaklarsa bizim de onlara söyleyeceğimiz çok önemli laflar var, söyleriz ve halkın karşısında rezil olurlar. O yüzden fazla ileriye gitmesinler. Bartın halkının huzurunu kaçırmak isteyenlere biz fırsat vermeyiz. Ne demek maneviyatın teminatı ne demek Cumhuriyetin teminatı. Böyle laflar olabilir mi? Karşısındaki diğer partiler Cumhuriyete saygısız mı, maneviyatı yok mu? Böyle bir lafla açıklama yapılabilir mi? ‘Bu ağız yalan söylemez’ diyerek her türlü iftirayı bize atacaksın biz de onu cevapsız bırakmayız. Bundan sonra söyleceklerine dikkat etsinler. YSK kararını bekle hepimiz o karara saygı duyacağız. Karar açıklandıktan sonra da ‘hayırlı olsun’ diyeceğiz. Henüz seçim sonucu açıklanmadı. Bu aşamada yapılan saygısızca açıklamalar kabul edilemez.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti MHP Bartın Belediyesi YSK Yılmaz Tunç Cemal Akın Yusuf Ziya Aldatmaz
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım