Başkan, “Babamın adı Hıdır” dedi, ortalık karıştı

Bartın Belediye Başkanlığı ile ilgili seçimde Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun geçersiz oyları tekrar saymasının ardından MHP’li Cemal Akın ile AK Partili Yusuf Ziya Aldatmaz arasındaki 169 oyluk fark 149’a düştü ancak Başkanlık el değiştirmedi. Geceden akıllarda kalan en önemli anekdot ise Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Orhan Ayaz ile AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç arasındaki ilginç diyalog oldu.
Bu haber 2019-04-03 18:00:19 eklenmiş ve 837 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Sayımın sona ermesinin ardından İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Orhan Ayaz’ın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a, “Babamın adı Hıdır, elimden gelen budur” demesi üzerine ortalık bir anda gerildi. Tunç, “Ne demek elimden gelen budur” diyerek karşı çıkarken, Kurul Başkanı verdikleri karar sonrasında İl Seçim Kurulu’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru hakkı bulunduğunu anımsattı. Tunç da kendisinin de bir hukukçu olduğunu ve sürece hakim olduğunu belirtirken, itiraz dilekçesini bütün oyların yeniden sayılması yönünde olduğunu söyledi. Tunç, “39 bin oy sayıldığında seçmen iradesinin ne şekilde şekillendiğini hep beraber göreceğiz. Biz 74 oyun nasıl çalındığını tek tek tespit ettik. Hepsini saydığımızda da ne kadar oyumuzun çalındığını herkes görecek” dedi. Dışarıda partililere açıklama yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise partilileri provakasyona gelmemeleri ve sakin bir şekilde olup biteni izlemeye çağındı. Akın, AK Parti’nin münipülasyon yapmaya çalıştığını öne sürerken, “Biz onlar gibi değiliz. O farklı, biz farklıyız. Onun için, afedersiniz cazgırlıkla bu işler olmaz, bağırmayla olmaz, çağırmayla olmaz. Sandıklara bağırma girmiyor, sandıklara helalinden oylar giriyor. Helalinden giren oylar da bizleri Belediye Başkanı yapmıştır” diye konuştu.

 

Geçersiz oylar yeniden sayıldı

 

AK Parti ve MHP’nin itirazları üzerine İl Merkezi’ndeki 154 sandıkta bulunan bin 562 geçersiz oyu yeniden sayan Bartın Merkez İlçe Seçim Kurulu, Salı günü saat 12.00 civarında başladığı mesaisini gece yarısından sonra tamamladı. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın yanı sıra Bartın Belediye Başkanı ve MHP Adayı Cemal Akın ile MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik ile çok sayıda AK Partili ve MHP’li de gün boyunca salyondan ayrılmadan sayımı takip ettiler.

 

Fark 149’a düştü

 

Sayım sırasında yapılan tespitler neticesinde daha önce tutanaklara “geçersiz” olarak işlenen 76 oy geçerli sayıldı. Bu oylardan 40’ı AK Parti'ye, 20’si MHP'ye, 11’i CHP'ye, 2’si Saadet Partisi'ne ve 1’i de bağımsız adaya yazıldı. Geçerli oylarla birlikte MHP'nin Bartın'da oyu 14 bin 44'e, AK Parti'nin oyu ise 13 bin 895'e yükseldi. Böylece iki parti adayı arasında daha önce 169 olduğu belirtilen fark 149’a düşmüş oldu.

 

 

Vekil ile Hakim arasında ilgin diyalog

 

Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ayaz'ın sayımı tamamladıklarını açıklamasının ardından söz alan AK Parti Milletvekili Tunç ayağa kalkarak, “Dilekçemizdeki gerekçeler karşılanmamıştır. Çünkü bin 562 oyun 74'ü geçerli hale gelmiştir. Dolayısıyla torbalardaki 39 bin oyun buna göre değerlendirilmesi lazım. Siz şu anda karar almadan sandık sayamazsınız. Önce karar alacaktınız” dedi.

Hakim Ayaz'ın kesin olmayan sonuçlara göre seçimleri MHP’nin adayı Cemal Akın'ın kazandığını söylemesi üzerine Milletvekili Tunç, “Siz kesin sonucu burada açıklayamazsınız ki” diyerek duruma karşı çıktı. Hakim Ayaz’ın, “Bizim verdimiz karar doğrudur. Babamın adı hıdır, elimden gelen budur” diye yanıt vermesi üzerine salonda bulunan MHP’liler gülerek alkışladılar. Bunun üzerine tekrar ayağa kalkan Milletvekili Tunç, “Ne demek benim adım budur? Dilekçemizdeki taleplerin hepsinin karşılanması gerekir” dedi. Hakim, “Ben bir hukukçu olarak böyle değerlendiriyorum” deyince, Tunç, kendisinin de bir hukukçu olduğunu anımsattı. Başkan, İl Seçim Kurulu’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz haklarının olduğunu anımsatması üzerine “Onları biliyorum” diyen Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Tunç, oyların çalındığını iddia etti

 

“Dilekçemizi bir okuyun, ekindeki belgeleri bir okuyun Sandık Sonuç Tutanakları’nın bize verilen sonuç tutanaklarının sizdekilerle çeliştiğini, birbirleriyle uyuşmadığını göreceksiniz. Dolayısıyla torbaların içindeki 39 bin oy sayıldığında seçmen iradesinin ne şekilde şekillendiğini hep beraber göreceğiz. Biz 74 oyun nasıl çalındığını tek tek tespit ettik. Hepsini saydığımızda da ne kadar oyumuzun çalındığını herkes görecek.”

Tunç’un bu sözleri de salondaki AK Partililer tarafından alkışlanınca, Başkan, “Burası ilçe seçim kurulu, alkışın yeri de değil. Her iki tarafa da söylüyorum. Kararımızı da açıkladık. Artık salonu boşaltabilirsiniz. Herkese işi akşamlar diliyorum” diyerek müdahale etti. Bu sırada birşeyler söylemek için ayağa kalkmış olan Cemal Akın hiç bir şey söyleyemeden AK Partililer, salonu boşaltmaya başladı.

 

 

Akın: “Kazandığım tescillendi”

 

Salon’da konuşma yapamayan Başkan Akın, İl Seçim Kurulu’nun önünde kendisini bekleyen partililere hitab etti. İlçe Seçim Kurulu’nun itirazlara ilişkin incelemesini tamamladığını belirtirken, 149 oy farkla, yani 14 bin 44 oy alarak İlçe Seçim Kurulu’nun kararına göre Belediye Başkanlığı’nı kazandıklarının tescillendiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’na yapılabilecek itirazlar olduğunu anımsatan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Manipülasyon yapmaya çalışıyorlar”

 

“Herkes kendi kanuni hakkını savunacaktır. Ama biz bu seçimi Allah’ın izni ile aldık. Manipülasyon yapmaya çalışıyorlar. Aman sakın ha... Kimse provakasyona gelmesin. Özelliğidir bunların. Sakın ha... Provokasyona gelmek yok. Biz ‘Bu memlekette huzur olsan’ dedik, huzuru sağlıyoruz. Huzursuzluk çıkarmaya çalıştılar 4 ay... Allah’a şükür biz provokasyona gelmedik. Biz burada huzurun adıyız, huzurun ta kendisiyiz. Biz asla şehr-i emin makamında kişiler olarak, sizler de bizleri destekleyen arkadaşlar olarak usulsüzlük yapmayacağız. 14 bin 44 oy, o kardeşlerimin oyu... O oyu veren kardeşlerime hürmetlerimi, saygılarımı sunuyorum. Bize güvendiler. Fitne, fesat, yalan ve iftiraya asla kanmadılar. Ben onlara buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Biz mazbata aldığımızdan itibaren Bartınımızı tekrar daha üst seviyeye taşımak için hizmete devam edeceğiz. Bu süreçte bize destek veren bütün dostlara, sizlere, gönlünü veren bütün kardeşlerime ben teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

“Cazgırlıkla bu işler olmaz”

 

Biz herşeyi sakinlik içerisinde yapacağız. Biz, Bartın’da huzuru sağlamaya çalışan insanlarız. Bilen bildi, bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir. Biz onlar gibi değiliz. O farklı, biz farklıyız. Onun için, afedersiniz cazgırlıkla bu işler olmaz, bağırmayla olmaz, çağırmayla olmaz. Sandıklara bağırma girmiyor, sandıklara helalinden oylar giriyor. Helalinden giren oylar da bizleri Belediye Başkanı yapmıştır, sizleri Belediye Başkanı yapmıştır. Hepimiz birlik olursak beraberiz biz diyorum ben. Bu birlik ve beraberliği Allah daim eylesin. Bartın’daki birlik ve beraberliği daim eylesin. Bartın’daki herkes bizim kardeşimizdir, dostumuzdur. Bunu böyle görüyoruz. Allah’ım hepimizi fitne ve fesatlardan korusun. Ben teşekkürlerimi sunuyorum. Asla taşkınlık yapmıyoruz. Başkanlığımız bu mübarek akşam, Miraç Kandili gecesi tescillendi Allahımıza çok şükür olsun.

 

“Kurul görevini layıkıyla yaptı”

 

Yarın yine, Kozcağız beldemizde de 21 oyla kaybetti kardeşimiz Sayın Savaş Buyurman. Allah nasip ederse, sandıklarda eğer helal oylar varsa onlar sayılacak. Bu arada Kurul gerçekten layıkıyla görevini yapıyor. Onlara da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Savaş Bey’in itirazı olan geçersiz oylar var, açılacak sandıklar var. Bartın’daki gibi orada da geçersiz oylara itiraz edildi. Onunla ilgili karar da inşallah yarın netleşecek. Allahım herşeyin hayırlısını versin. Hayırlıysa bu tarafa, hayırsızsa öbür tarafa diyorum.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti MHP Bartın Belediyesi Yılmaz Tunç Cemal Akın Seçim Kurulu oyların sayılması
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım