Farkındalık yaratmak için yürüdüler!

Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Spor Kulübü Derneği (BOED-DER), “Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla bir yürüyüş düzenledi. Otizme dikkat çekilerek, farkındalık paratmak amacıyla düzenlenen yürüyüş vatandaşların yoğun katılımına sahne oldu. BOED-DER Başkanı Berna Şengün, otistik çocukların eğitimden sağlığa günlük yaşamdaki tüm ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok yasal düzenlemeye ve desteğe ihtiyaç olduğunu vurgularken, “Başta eğitim alanı olmak üzere çözümü uzayan sorunlarımız da günden güne büyüyor” diyerek kanun yapıcıların ve uygulayıcılarının biraz daha hızlı ve çözüm odaklı hareket etmelerini istedi.
Bu haber 2019-04-02 17:20:25 eklenmiş ve 719 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

BOED-DER, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla Bartın’da “Herkes Kadar Aynı Herkes Kadar Farklıyız” sloganıyla bir yürüyüş organize etti. Bartın Belediye Sosyal Tesisleri önünden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşe; Bartın İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Feridun Güler, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, engelli vatandaşlar ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Türkiye’de sayı 1 milyonun üzerinde

 

Otizmli bireylerin toplumun bir parçası olduğunu bir kez daha hatırlatarak onlara karşı olan farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen program, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle sürdü. Otistik gençlerimizin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan BOED-DER Başkanı Berna Şengün, otizmli bireylerin ve ailelerinin artık hayatlarında fark yaratacak uygulamaları görmek istediğini söyledi. Şengün, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Birleşmiş Milletler 2008 yılında aldığı kararla 2 Nisan'ı Otizm Farkındalık Günü, Nisan ayının tamamını da ‘Otizm Farkındalık Ayı’olarak ilan etmiştir. 2018 yılı verilerine göre otizmin görülme sıklığı her 59 doğumda 1'e yükselmiştir. Maalesef bu sayının çığ gibi artması beklenmektedir. Ülkemizde 1 milyonu aşkın otizmli birey, anne, baba ve kardeşlerini de göz önüne alırsak 4-5 milyon insan otizmden etkilenmektedir.

 

 

“Sorunlarımız günden güne büyüyor”

 

Otizmli evlatlarımızın eğitimden günlük yaşama, spordan sosyal faaliyetlere, sağlık hizmetlerinden sosyal güvenceye ve istihdama kadar birçok konuda yasal düzenlemelere ve desteğe ihtiyaçları vardır. Zaman hızla geçiyor. Başta eğitim alanı olmak üzere çözümü uzayan sorunlarımız da günden güne büyüyor. Biz otizmli ailelerinin ‘Ben ölünce evladım ne olacak?’düşüncesi ise içimizi kemirmeye devam ediyor. Otizmli bireyler için bu gün sarf edilecek her bir çaba, yapılacak her bir düzenleme sadece otizmli bireyler ve aileleri için değildir. Yetişkinlik çağına gelmiş birçok gencin topluma kazandırılması, bakım hizmetlerine ihtiyaç duymayacak duruma gelmesi ve hatta üretime katılması kalan  yaşamları boyunca devletimizin üzerindeki maddi ve manevi yükünün giderek azalması anlamına gelmektedir. Çocuklarımızın ve bizim hayatımızda artık sözde değil özde fark yaratacak uygulamaların hayata geçmesini, otizmli ve engelli evlatlarımızın insan hak ve onuruna uygun, ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir hayat sürmelerini istiyoruz. Bartın Otizm ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Spor Kulübü Derneği olarak bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz Otizm Farkındalık Yürüyüşünde bizlere eşlik eden; otizmin farkında/otizmlinin yanında, sadece 2 Nisan ya da 3 Aralık'ta değil, her zaman bizlerin yanında var olan tüm otizm dostlarına ailelerimiz ve şahsım adına teşekkür ediyor ve otizm dostu Bartın'da yaşamaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

 

 

 

Polise teşekkür çiçeği

 

Programın ardından otizmli vatandaşlarımız, etkinlik için kendilerine büyük destek veren Bartın Emniyet Müdürlüğü personeline çiçekler vererek teşekkür ettiler.

ETİKETLER : Bartın BOED-DER otizm farkındalık Bartın Emniyet Müdürlüğü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi