Bartın itirazlara kilitlendi

Bütün Bartın Yüksek Seçim Kurulu’ndan seçim sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlara ilişkin gelecek karara kilitlendi. AK Parti’nin “bütün oylar yeniden sayılsın” talebini kabul etmeyen İl Seçim Kurulu, MHP ve AK Parti’nin geçersiz oylara ilişkin itirazı üzerine Belediye Başkanı’nın belirlendiği 154 sandıktaki geçersiz oyları yeniden saymaya başladı. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde sayım halen sürerken, seçim sonucunu etkileyecek bir değişiklik sözkonusu değildi.
Bu haber 2019-04-02 17:10:18 eklenmiş ve 410 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından Bartın Belediye Başkanlığı’nı MHP Belediye Başkan Adayı Cemal Akın, en yakın rakibi AK Partili Yusuf Ziya Aldatmaz’ın sadece 169 oy önünde tamamlayınca ortalık bir anda karışmıştı. AK Parti’nin ve MHP’nin kurmayları ellerindeki ıslak imzalı sandık tutanakları ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu nezdinde itirazda bulunmak üzere dilekçeler hazırladılar. AK Parti’nin tüm oyların tekrar sayılmasını istedi ancak Merkez İlçe Seçim Kurulu, sadece geçersiz oyların sayılmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine Bartın’daki geçersiz oylar yeniden sayılmaya başlandı.

MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik de Bartın Belediye Başkanlığı başta olmak üzere, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği sonuçlarına itiraz ettiklerini açıkladı.

 

 

Geçersiz oyların sayımına saat 12.30 civarında başlandı. Sayımı AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkan Adayı Aldatmaz ve AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı başta olmak üzere AK Parti kurmaylarının yanı sıra Bartın Belediye Başkanı MHP’li Cemal Akın, MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik ve partinin ileri gelen isimleri birlikte takip ettiler. Sayım sürerken söz alan Milletvekili Tunç,

 

Hakim: “Haftalar sürer”

 

Merkez İlçe Seçim Kurulu’na verdikleri dilekçede tüm oyların yeniden sayılmasını talep ettiklerini anımsattı. Ancak İl Seçim Kurulu Hakimi, bütün oyların sayımının haftalar sürebileceğini, Kurul kararı ile geçersiz oyların yeniden sayılacağını söyledi.

 

Aldatmaz: “Hak yemeyiz, yedirmeyiz”

 

AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı Aldatmaz da, siyasette kazananı tebrik etmeyi iyi bildiklerini belirtirken, “Bu konuda kimsenin hakkını yemeyiz ancak kimseye de hakkımızı yedirmeyiz. Oy sayımına ilişkin elimizde bulunan rakamlarla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) rakamlarının uyuşmaması üzere seçmenlerimizin hakkını korumak adına oyların yeniden sayılmasını talep ettik. Oyların tekrar sayılması için itirazımızı gerekçeleriyle YSK’ya ulaştırdık. Süreç içerisinde yaşanacak tüm gelişmeleri kamuoyunun bilgisine sunacağız” dedi.

 

 

Tunç: “Tüm oyların sayılmasını istiyoruz”

 

Milletvekili Tunç da, sandık müşahitlerinden gelen bilgiler doğrultusunda tespit ettikleri usulsüzlükleri tespit ettiklerini sandık sonuç tutanakları ile çetelele arasında uyuşmazlıklar olduğunu söyledi. Tunç şunları söyledi:
“Arkadaşlarımız geçersiz oyların sandık sonuç tutanaklarına yansıtılırken bazı hatalar tespit etti. Bu hatalar nedeniyle İlçe Seçim Kuruluna itiraz dilekçemizi verdik. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı da kabul etti. 169 fark var ama geçersiz oy sayısı bin 562. Bunların yeniden sayılıp hataların görülmesi anlamında hepimiz şuanda sonucu bekliyoruz. 154 sandıktaki toplam oyların sayılmasını istiyoruz. Çünkü AK Parti’ye yazılması gereken bazı oyların geçersiz sayıldığını ya da AK Parti’ye yazılması gerekirken farklı partiye yazılabileceğini sandık müşahitlerimizden gelen bilgiler doğrultusunda, onların bize gönderdiği dokümanlar ve tutanaklar doğrultusunda itirazımızı yaptık. 169 fark var, bin 562 geçersiz oy var ve bir de diğer oylar arasında AK Parti’nin sayılması gereken oylar başka partiye yazılmışsa onlar da tabi ki tespit edilir. Hep beraber sonucu göreceğiz.”.

 

Özçelik: “Fark daha fazla”

 

MHP İl Başkanı Özçelik ise kendi tespitleri ile YSK’ya bildirilen sandık sonuçlarının tutmadığını savunurken, “Her ne kadar Belediye Başkanlığını partimizin adayı Cemal Akın kazanmış olsa da YSK tarafından bildirilen 169 oy farkının daha fazla olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

 

Geçersiz oylar tek tek yeniden sayılıyor

 

Gazetemiz baskıya girdiği sırada oy sayımı hala devam ediyordu. Bazı sandıklarda geçersiz olarak kaydedilen oyların AK Parti, MHP ve CHP’ye yazılması yönünde kararlar alınırken, partilere yazılan oy sayılarının Belediye Başkanlığının el değiştirmesine neden olacak miktarda olmadığı dikkat çekti. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın AK Parti Yılmaz Tunç Turhan Kalaycı Yusuf Ziya Aldatmaz Ercüment Özçelik
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım