Kazanan ve kaybedenleriyle Seçim 2019

Bartın’daki seçimler oldukça büyük bir çekişmeye ve heyecana sahne oldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre 151 bin 370 kayıtlı seçmen bulunan Bartın’da Merkez’de 411, Amasra’da 51, Ulus’ta 100 ve Kurucaşile’de de 36 sandık kuruldu. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre MHP’li Cemal Akın, sadece 169 oy farkla AK Partili Yusuf Ziya Aldatmaz’ın önünde yarışı tamamlayarak 3. kez Bartın Belediye Başkanı seçildi. Belediye Meclisi seçim sonuçları ise oldukça ilginç bir tabloyu ortaya çıkardı. Burada AK Parti geçerli oyların yüzde 34,90’ını alarak 1. parti oldu ve kontenjan adayları ile birlikte Meclis’te 12 üyeyle temsil edilmeye hak kazandı. Belediye Başkanlığını kazanan MHP ise geçerli oyların yüzde 31’ini alarak Meclis’e 7 üye sokarken, CHP de Belediye Başkanlığı için aldığı oyun üstünde bir oy aldı ve yüzde 29,18 ile Belediye Meclisi’nde 6 üyeyle temsil hakkı kazandı. Seçim sonuçlarına göre İl Genel Meclisi’nin üye dağılımı ise ilçelerden gelen üyeler ile birlikte AK Parti 8, CHP 3 ve MHP 1 şeklinde oldu.
Bu haber 2019-04-01 16:45:51 eklenmiş ve 583 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

 

Heyecan dolu bir yarış oldu

 

Bartın Belediye Başkanlığı seçimleri oldukça çekişmeli geçti. Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sandık heyetleri oyların sayımını ve tasnifini gerçekleştirdiler. Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi ile muhtarlık için pusulalar aynı zarfta toplanmıştı. Sandıklarda görevli  siyasi parti temsilcileri kendi sandıklarındaki oy dağılımlarını tek tek parti merkezlerine bildirmeye başlayınca MHP adayı Cemal Akın ile AK Parti Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz arasında kıran kırana bir yarış olduğu ortaya çıktı. Aradaki fark zaman zaman biraz açılsa da farklı mahallelerden gelen oylar farkın açılmasına izin vermedi. Bir ara Aldatmaz, öne dahi geçti. Bu sırada her iki partide de büyük bir heyecan sözkonusuydu.  En büyük heyecanın yaşandığı yer ise MHP’nin Yalı mevkiindeki seçim ofisindeydi. Başkan Akın ve kurmayları seçim sonuçlarını partililer ile birlikte burada takip ettiler.

 

Merkez’de 10 bin kişi sandığa gitmedi

 

Bartın’da halk Belediye Başkanı’nı belirlemek için 154 sandıkta oy kullandı. Yüksek Seçim Kurulu kayıtlarına göre Bartın merkez’de sandık seçmen listesinde yazılı toplam seçmen sayısı 50 bin 817. Bunların 40 bin 783’si oy kullanarak vatandaşlık görevini yerine getirdi. Böylece Bartın Merkez için seçime katılım oranı yüzde 80 seviyesinde kalmış oldu. Geçerli oy pusulalarının toplam rakamı 39 bin 221 olurken, bin 562 oy pusulası da geçersiz sayıldı.

 

Akın, kıl payı kazandı

 

Yüksek Seçim Kurulu tarafından resmen açıklanmadığı için kesin olmayan seçim sonuçlarına göre; MHP’li Cemal Akın geçerli oyların yüzde 35,76’sına denk gelen 14 bin 24 oy alırken, en büyük rakibi AK Parti’li Yusuf Ziya Aldatmaz ise geçerli oyların yüzde 35,33’üne denk gelen 13 bin 855 oyda kaldı. Kıran kırana bir yarış şeklinde geçen seçim sonuçlarına göre Akın sadece 169 oy farkla 3. kez Bartın Belediye Başkanı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan ise geçerli oyların yüzde 25,44’üne denk gelen 9 bin 977 oy alırken, Saadet Partisi adayı Emin Titiz, yüzde 2,68 oy oranı ile bin 53 oyda kaldı. Belediye Başkanlığı için yapılan seçimde diğer adaylar ve aldıkları oy sayıları ile oy oranları ise şu şekilde:

“DSP’li Nilüfer Akbal 97 oy/yüzde 0,25, Demokrat Partili Gürhan Eryol 66 oy/yüzde 0,17, Türkiye Kominist Partisili Gözde Demiral 62 oy/yüzde 0,14, Bağımsız Türkiye Partili Hasan Ergin 55 oy/ yüzde 0,14, Bağımsız aday Soner Çetin 32 oy/yüzde 0,08”

 

AK Parti itiraz itiraz edebilir

 

Kulislere yansıyan bilgilere göre; yarışı sadece AK Parti seçim sonuçlarına itiraz etmeyi planlıyor. İtirazda geçersiz sayılan bin 562 oyun yeniden sayılmasının yanı sıra pek çok mahallede oyların tamamının yeniden sayılmasının da gündeme getirilebileceği belirtiliyor.

 

MHP Belediye Meclisi’nde muhalefete düştü

 

Belediye Meclisi seçiminin sonuçları ise oldukça ilginç bir tabloyu ortaya çıkardı. AK Parti Belediye Meclisi için kullanılan geçerli oyların yüzde 34,90’ını yani 13 bin 660’sını alarak birinci parti oydu. MHP ise 12 bin 135 oy ve yüzde 31’lik oy oranı ile ikinci parti olurken, CHP ise 11 bin 421 oy ve yüzde 29,18’lik oy oranı ile üçüncü parti olarak Belediye Meclisi’ne üye verdiler. Oyların dağılımına göre MHP’li Cemal Akın Belediye Başkanlığı’nı elde etmesine rağmen Belediye Meclisi’nde muhalefet konumuna düştü. Çünkü daha fazla oy alan AK parti, 3 kontenjan adayı ile birlikte Meclis’e 12 üye sokmayı başardı. MHP 8, CHP ise 7 üye ile Belediye Meclisi’nde temsil edilmeye hak kazandı.

 

İşte yeni Bartın Belediye Meclisi

 

Bu sonuçlara göre Bartın Belediye Meclisi şu üyelerden oluştu:

AK Parti: Burhan Enes Gizli (Kontenjan), Secaattin Aykan (Kontenjan), Erol Çoban (Kontenjan), Hüseyin Manav, İsmail Hakkı Toscu, Sanem Çöme Taşdemir, Onur Özkaya, Turgay Kabakçı, Emrah Ulupınar, Hüseyin Gevrek, Mehmet İlker Yıldırım, Canan Çavuşoğlu

MHP: Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Necmi Balık, Ahmet Kömeç, Egemen Kemik, Ufuk Kasap, Tuncay Maden, Semih Kaptan

CHP: Halil Sami Karakaş, Ömer Kemal Çubukçuoğlu, Mehmet Bahadır Karakaş, Recep Ahmet Çavuşoğlu, Ümran Bayraktar, Alkım Tan

 

İl Genel Meclisi’nde dağılım

 

İl Genel Meclisi için halkımızın yaptığı tercih neticesinde ise Merkez’de AK Parti 4, MHP ve CHP ise 1’er üye ile temsil edilme hakkı kazandı. Merkez oyları ile AK Parti’den Kenan Dursun, Ali Eyüpustaoğlu, Giray Gülsoy ve Uğur Yılmaz, CHP’den Abdullah Kaleli ve MHP’den de Orhan Ölçek İl Genel Meclisi’ne girdi. Ulus ilçesinden İl Genel Meclisi’ne AK Partili Kadir Saraç ile Atnen Aydoğan, Amasra İlçesinden AK Partili Bekir Karacak ile CHP’li Bahattin Kazguç, Kurucaşile İlçesinden ise AK Partili Ayhan Özçelik ile CHP’li Nurdanur Karakurt girmeye hak kazandı. Böylece İl Genel Mecylisi üyelerinin partilere göre dağılımı da AK Parti 8, CHP 3 ve MHP 1 şeklinde oldu.

 

Ulus’ta yeniden Hasan Hüseyin Uzun

 

Ulus Merkez’de Belediye Başkanı’nı adına kayıtlı 2 bin 681 seçmen için  10 sandık kuruldu. Seçimde 2 bin 407 oy kullanılırken bunun 2 bin 297’si geçerli sayıldı. Geçerli oyların yüzde 56,73’üne denk gelen bin 303 oy ile önceki Belediye Başkanı AK Partili Hasan Hüseyin Uzun bir kez daha seçildi. CHP’li Çetin Selçuk Arslan geçerli oyların yüzde 40,36’sına denk gelen 927 oy ile yarıyı ikinci sırada tamamlarken, MHP’li Sevgi Ünal 43, Saadet Partisi adayı Bayram Taşçı ise 23 oy alabildi.

 

Arslan, Uzun’u kutladı

 

Ulus CHP Belediye Başkan Adayı Çetin Selçuk Arslan, oy sayım işleminin tamamlanmasını beklemeden, gelen rakamlar ışığında sosyal medya aracılığıyla kısa bir açıklama yaptı. Herkes tarafından takdirle karşılanan açıklamada Arslan, “Olmadı...Maalesef...Kazanan arkadaşımı kutluyorum. Umarım kazanan Ulus olur...Bütün emek veren arkadaşlarımı, özellikle genç arkadaşlarımı bütün yüreğimle kutluyorum. Çok şey kazandık...Her şeyin başında yüreklerimizi...Siz iyiki varsınız...” dedi.

 

Kurucaşile’de de değişen olmadı

 

Belediye Başkanlığı’nda değişikliğin olmadığı bir diğer ilçemiz ise Kurucaşile oldu. Belediye Başkanlığı için ilçe merkezinde kurulan 6 sandıkta kayıtlı bin 522 seçmenden bin 314’ü oy kullanırken bu oyların bin 256’sı gerçerli sayıldı. Mevcut Başkan AK Partili Mehmet Zihni Sayın geçerli oyların yüzde 43,07’sine denk gelen 541 oyla bir dönem için daha Belediye Başkanı seçilirken, CHP’li rakibi Nergiz Kartal yüzde 35,99 oy oranı ile 452 oy aldı. MHP’li Sinan Özekin ise geçerli oyların yüzde 18,79’una denk gelen 236 oyda kaldı.

 

Amasra yeniden CHP’ye geçti

 

Bartın’da el değiştiren tek ilçe ise Amasra oldu. Aslında zaten CHP’li bir Belediye’ye sahip olan ancak Emin Timur’un yerel seçimlerin sonrasında AK Parti’ye geçmesi nedeniyle el değiştiren Amasra yeniden CHP’li Belediye Başkanı’nı makama oturttu. Amasra Belediye Başkanlığı için ilçe Merkezinde 16 sandık kuruldu. Kayıtlı 4 bin 752 seçmenden 3 bin 985’i sandık başına giderek oy kullandı. Bu oyların 4 bin 857’si geçerli sayıldı. Yapılan sayım neticesinde CHP’li Recai Çakır geçerli oyların yüzde 44,67’sine denk gelen bin 723 oyu alarak Belediye Başkanı seçildi. AK Partili rakibi Uğur Timur ise geçerli oyların ancak yüzde 26,89’una denk gelen bin 37’sini alarak ikinci sırada yer alabildi. MHP’li aday Asım Soydan 527 oy ile 3., İYİ Partili Levent Gülbezer 505 oy ile 4., Saadet Partili Celal Vakit ise 55 oy ile 5. olabildi.

 

Kozcağız oyları yeniden sayılacak

 

Seçim yarışının baya baş gittiği ve tamamlandığı yerlerden biri de hiç kuşku yok ki Merkez’e bağlı Kozcağız beldemiz oldu. Kozcağız’da Belediye Başkanı’nı belirlemek için 4 bin 78 vatandaşımız oy kullandı. Bunun 302’si geçersiz sayılırken mevcut Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Karaman, MHP’li rakibi Savaş Buyurman’ın sadece 21 oy önünde yarışı önde tamamladı. Karaman’a bin 600, Buyurman’a ise bin 579 oy çıktı. CHP adayı Meliha Okutay 781, Saadet Partisi adayı Birol Eser için ise 118 oy çıktı. Sonuç üzerine MHP Seçim Kurulu nezdinde itirazda bulundu. Bunun üzerine İl Seçim Kurulu, Kozcağız Beldesi oylarının Salı günü saat 12.00 itibariyle yeniden sayılmasını kararlaştırdı.

 

Hasankadı MHP’ye geçti

 

YSK tarafından resmen açıklanmadığı için kesinleşmeyen sonuçlara göre; Kumluca’da mevcut Belediye Başkanı MHP’li İsmail Can ve Abdipaşa’da mevcut Belediye Başkanı AK Partili Yaşar Dönmez yeniden seçildi. Hasankadı’da ise Belediye Başkanlığı AK Parti’den MHP’ye geçti. MHP’li Şeref Emiroğlu Hasankadı Belediye Başkanı seçildi.

 

Çetin, sosyal medya aracılığıyla teşekkür etti

 

MHP’nin Belediye Meclisi aday listesinde 9. Sırada yer alan Hüseyin Taner Çetin , seçim sonuçlarına göre Meclis’e giremeyince sosyal medya aracılığıyla ailesiyle birlikte yemek yerken bir kare fotoğrafını paylaştı ve sadece “Teşekkürler BARTIN” diye yazdı. Çetin, dün öğle saatlerinde ise yine Facebook’taki sayfası aracılığıyla, tüm Bartın halkına teşekkür etti. Çetin, “Saygıdeğer Bartın halkımız 31 mart seçimlerinde belediye başkanlığı için verdiğini desteğe teşekkür ediyorum.Ancak belediye meclisi üyeliğinde gerekli desteği alamadığımız için ben hüseyin taner çetin belediye Meclis üyeliği seçilemedim bu neden ile belediye Hattı telefonumu teslim ettim ve belediye Başkan yardımcılığım görevim bittiği için sizlere hizmet veremeyeceğim.Tüm Bartın halkına desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

Bir teşekkür de İsmail Can’dan

 

Sosyal medya aracılığıyla seçim sonuçları için hemşehrilerine ve kendine destek verenlere teşekkür edenlerden biri de Kumluca’da yeniden Belediye Başkanı seçilen MHP’li İsmail Can oldu. Can, Facebook’taki paylaşımında, “Saygıdeğer hemşehrilerim; 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde Kumluca Belediye Başkanlığı görevine bizleri tekrar layık gördüğünüz için sonsuz teşekkür ediyorum.Geçmiş dönemde olduğu gibi bundan sonrada birlik ve beraberlik içerisinde Kumluca mız için var gücümüzle çalışmaya devam deceğiz.Bundan kimsenin şüphesi olmasın.Bu kutlu görevi bizlere nasip eden yüce Rabbime şükrediyor, verdiğiniz destek gösterdiğiniz teveccüh için sonsuz teşekkür ediyorum. Saygılarımla...” dedi.

 

Dönmez: “Yapacak çok işimiz var”

 

Abdipaşa’da bir dönem için daha vatandaşlardan güvenoyu olan AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Dönmez de gazetemize yaptığı değerlendirmede kendisine destek veren vermeyen herkese teşekkürlerini iletti. Seçimin bir demokrasi yarışı olduğunu ve Abdiqpaşa’nın bunu başarıyla tamamladığını belirten Dönmez, “Daha yapacak çok işimiçz var. Önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde bu işlere yönelip beldemizi daha güzel hale getirmek, vatandaşlarımızın memnuniyetini arttırmak için çalışacağız” dedi.

 

Sayın: “Kurucaşileyi beraber yöneteceğiz”

 

Kurucaşile Belediye Başkanlığına bir kez daha seçilen AK Partili Mehmet Zihni Sayın da sosyal medyadaki bir videosu ile destek verenlere teşekkürlerini iletti. Sayın, “Saygı değer hemşehrilerim, sizlerin gönül destekleri ve Allah’ın takdiri ile 31 Mart yerel seçimlerinde Kurucaşile’nin yeniden Belediye Başkanı olarak sçilmiş bulunmaktayım. Değerli vatandaşlarım, bana oy veren-vermeyen, destek olan-olmayan herkesin dertlerine çare olmaya devam edeceğiz. Projelerimizi hep birlikte hayata geçireceğiz. Ara ara sizleri de davet edip sizlerin de görüşlerini alıp Kurucaşilemizi beraberce yöneteceğiz. Bu vesile ile hepinize çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

Dursun: “Güvvene layık olmaya çalışacağız”

 

İl Genel Meclisi’nin 3. Dönemdir değişmeyen tek ismi olan AK Partili Kenan Dursun da, Facebook’taki sayfası aracılığıyla kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Dursun, sözkonusu paylaşımında şu görüşleri dile getirdi:
“31 Mart mahalli idareler seçim sonuçlarına göre AK Parti Merkez İlçe İl Genel Meclis üyelerimiz 41 bin 667 oy alarak 1.sıra Kenan Dursun, 2. sıra Ali Eyüp Ustaoğlu, 3. sıra Göker Giray Gülsoy, 4. sıra Uğur Yılmaz; yine 23 bin 446 oy olan Milliyetçi Hareket Partisi 1. sıra adayı Orhan Ölçek, 18 bin 658 oy alan Cumhuriyet Halk Partisi 1. sıra adayı Abdullah Kaleli seçilmişlerdir Bu sonuçlara göre merkez ilçe il genel meclis dağılımı 4 AK Parti, 1 MHP, 1 CHP olarak sonuçlanmıştır İlçelerimizde ise Ulus 2 AK Parti Amasra 1 AK Parti 1 CHP Kurucaşilede 1 AK Parti 1 CHP olarak sonuçlanmıştır bu sonuçlara göre İl genelinde 8 AK Parti 3 CHP 1 MHP üyelerinden oluşan 7. Dönemin Meclisi de artık kesin sonuçların açıklanmasıyla birlikte görevine başlayacaktır.Bu vesile ile AK Partimizin merkez ilçe ve ilçelerindeki tüm adaylarımıza büyük bir teveccühle destekleyen tüm Bartın halkına yürekten teşekkür ediyor onların güvenine layık olmak için var gücümüzle kaldığımız yerden devam edeceğiz. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinin öncelikle Bartınımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

ETİKETLER : Bartın YSK Seçim 2019 AK Parti MHP CHP Amasra Ulus Kurucaşile Hasankadı Abdipaşa Kozcağız Kumluca
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım