OY KULLANIRKEN DİKKAT!

Uzun soluklu bir seçim kampanya sürecini daha geride bıraktık. Yarın tüm Türkiye gibi Bartın’da da gelecek 5 yıl boyunca yaşadığımız yerleri yönetecek olan isimleri belirlemek adına sandık başında olacağız.
Bu haber 2019-03-29 17:16:12 eklenmiş ve 417 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER 

08.00-17.00 saatleri arasında Bartın genelinde kurulacak olan 598 sandıkta, Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarlar için oy kullanacağız. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Bartın'da 151 bin 370 kayıtlı seçmen bulunuyor.  Bartın Merkez’de 114 bin 555 kayıtlı seçmen için 411 sandık, Ulus’ta bulunan 19 bin 200 seçmen için 100 sandık, Amasra’daki 11 bin 851 seçmen için 51 sandık, 5 bin 764 kişi ile en az seçmene sahip Kurucaşile ilçemizde ise 36 sandık kurulacak.

Sandıktan kim çıkarsa çıksın, kazananım Bartın ve Türkiye olacağı bir seçim dileğiyle bazı önemli hatırlatmalarda bulunmamızın doğru olacağını düşünüyoruz. Demokrasilerin vaz geçilmesi seçimler. Peki bizler, oy kullanarak demokratik ortamın devamına katkıda bulunmak adına nelere dikkat etmeliyiz? Elbetteki öncelikle oy kullanma saatlerine... Ülkemizde 32 ilde (ki bunlar doğuda bulunan iller) oy kullanma işlemi 07.00 ile 16.00 arasında yapılabilecek. Arasında Bartın’ın da bulunduğu diğer 49 ilde ise vatandaşlarımız 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oylarını kullanabilecekler.

Seçmenler sadece kayıtlı oldukları sandıkta oy kullanabilecekleri için bunu önceden öğrenmek de çok önemli. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; https://secmen.ysk.gov.tr adresinden, e-devlet kapısından veya “Seçmen Sorgulama” mobil uygulamasından kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Oy verme günü yanınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resimli, resmî nitelikteki bir belgenin bulundurulması da zorunlu.

Oy kullanırken Cep telefonu ve fotoğrafmakinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazların yanınızda bulundurulması da yasak.

Bedensel engelli olan vatandaşlarımız da varsa akrabalarından birinin yoksa herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecekler. Ancak bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemeyecek. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremeyeceği gibi, oy kullanma sırasında yardım da edemeyecek.

ETİKETLER : Bartın YSK seçim
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım