Kılıçdaroğlu, Arslan’ı Bartınlılar’a emanet etti

Zonguldak mitinginin ardından sürpriz bir şekilde Bartın’a uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gecenin karanlığına ve soğuğa aldırış etmeden kendisini karşılayan kalabalığı görünce şaşkınlığını gizleyemedi. 31 Mart’taki seçimlerle birlikte Bartın’da ve Türkiye genelinde yeni tarihi halkla birlikte yazacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer Mehmet Başkanı seçerseniz hak, hukuk, adaleti getirecektir” dedi. Arslan’dan bütün Bartın’ı kucaklamak, Asgari Ücret’i belediyede 2 bin 200 TL yapmak ve kimseyi siyasi görüşü ya da seçimde destek verdiği kişi nedeniyle işinden çıkartmayacağına dair söz alan Kılıçdaroğlu, “Benim Belediye Başkanım hem hizmet verecek, hem de hesap verecek” diye konuştu. Mehmet Arslan’ın seçilmesi durumunda Eskişehir ile Bartın’ı kardeş şehir yapacaklarını belirten CHP Lideri, Eskişehir’in efsane Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile birlikte Bartın’a gelerek Bartın’ın her ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaklarının da sözünü verdi. “Mart’ın sonu bahar” diyen Kılıçdaroğlu, Mehmet Arslan’ı Bartınlılara emanet ederken, Bartınlılar’dan İstanbul’daki yakınlarını, eş ve dostlarını arayarak Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Ekrem İmamoğlu için destek istemelerini de talep etti.
Bu haber 2019-03-26 12:27:14 eklenmiş ve 565 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP lideri Bartın’a ani bir ziyarette bulundu. CHP Bartın İl Teşkilatı, Pazartesi günü öğleden sonra basın kuruluşlarını arayarak, Kılıçdaroğlu’nun akşam 19.30’da Bartın’da olacağını bildirdi. Zonguldak mitinginin uzaması nedeniyle Bartın’a biraz geç gelen Kılıçdaroğlu’nu soğuk ve karanlık havaya rağmen, çoluk çocuk, yaşlı genç hatırı salıyı bir kalabalık karşıladı. Kılıçdaroğlu ile birlikte Bartın’a CHP Zonguldak Milletvekilleri Deniz Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş da geldi.

 

İlk konuşan Arslan oldu

 

Ellerindeki CHP ve Türk Bayrakları ile Kılıçdaroğlunu karşılayan kalabalığın çoşkusu görülmeye değerdi. Seçim otobüsünün Pazaryeri’nde konuşlandırıldıktan sonra Kılıçdaroğlu’nun halka hitab etmesi için üstü açıldı. CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, CHP İl Başkanı Selim Karakaş ve Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan’ın yanı sıra CHP Zonguldak Milletvekilleri de otobüsün üzerine çıkarak vatandaşları selamladılar. Ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan, şunları söyledi:
“Güzel bir Bartın’da, yaşyanabilir bir Bartın’da, baharın geldiği bir Bartın’da buluşmak üzere öncelikle umutlarımızı yeşertiyoruz. Umutlarımızı yeşertiyoruz ki, 1 Nisan’da baharı karşılayalım. Her zaman söylüyorum, Bartın doğduğumuz, doyduğumuz, yaşadığımız şehir. Bartın’a yakıyan üreten, ürettiğini değerlendiren yaşanabilir bir Bartın. Bartın’a, Bartınlı’ya, bizlere yakışan böyle güzel günleri hep birlikte başarmamızdır. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Mart’ın sonu bahar, yaşayacağız biliyorum. “

 

 

“Ne işiniz var sizin Allah aşkına”

 

Arslan’ın konuşmasının ardından “Mart’ın sonu bahar” sloganları eşliğinde, CHP Lideri Kelam Kılıçdaroğlu otobüsün üzerine çıktı. Bu sırada alanı dolduran kalabalığın sevgi seli de doruğa ulaştı. Boynunda Bartınspor’un kaşkolu ile vatandaşların karşısına çıkan Kılıçdaroğlu, yoğun tezahürat sustuktan sonra “Gecenin bu saatinde ne işiniz var sizin burada Allah aşkına?” diyerek soğuğa ve karanlığa aldırış etmeden çok kısa bir süre içinde toplanan kalabalıktan duyduğu memnuniyeti ve şaşkınlığı dile getirdi. Daha sonra sözlerini hiciv dolu ifadelerle sürdüren Kılıçdaroğlu, “Korsan gösteri yapıyorsunuz. Karar verdim hepinizi tutuklayıp doğru Silivri’ye...” dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Yeni tarihi beraber yazacağız”

 

“Efendim hoşgeldiniz, şeref verdiniz, onur verdiniz. Evet, Mart’ın sonu bahar. Bahar olacak. En güzel mevsim bahar. Kanımızın kaynadığı mevsim bahar. Huzurun, bereketin adresi olan bahar. Dolayısıyla Bartın’a da bahar’ın gelmesini istiyoruz. Ve baharı getirecek olan arkadaşımız da burada. Birlikte bu memlekete huzuru getireceğiz. Kavgadan uzak, bu memlekete huzuru getireceğiz. Bütün insanları seveceğiz, herkese saygı göstereceğiz. Yeni bir tarihi beraber yazacağız.

Cumhuriyet Halk Partili belediyelere vereceğiniz her oy, dünyada şöyle yankılanacaktır. ‘Bütün baskılara rağmen, bütün anti demokratik uygulamalara rağmen Türkiye’de halk demokrasiden yana tavır aldı’. Bu çok önemlidir. Demokrasiden yana tavır almak için Ahmet Başkanı seçeceksiniz” dedi. Bunun üzerine alanı dolduranlar gülünce “Mehmet Başkanı seçeceksiniz” diye düzelten Kılıçdaroğlu, Mehmet Arslan’ın “Kaptan Amcanın oğlu” olarak anıldığını anımsattı.

Kılıçdaroğlu, “Bilinen, sevilen bir arkadayımız. Sordum, eski bir il başkanımız, İl Başkanı olarak da başarılı hizmetler yaptı. Gençlerin eğitiminde de görev yaptı. Dolayısıyla kendisinin size vereceği her hizmetin değeri vardır. Ben bunu inanarak ve bilerekten sizlere söylüyorum. Eğer siz onu seçerseniz Bartın’a baharı getireceksiniz. Güzel bir bahar olacak, güzel bir Türkiye olacak, güzel bir Bartın olacak.”

 

 

“Arslan, hak, hukuk ve adaleti getirecektir”

 

Sözleri, kalabalıktan yükselen “Hak, hukuk, adalet” sloganı ile kesilen Kılıçdaroğlu, “İyi de bunu sağlamak için Başkan’ı değiştirmeniz lazım. Eğer Başkanı seçerseniz hak, hukuk ve adaleti getirecektir” dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Başkan bütün Bartın’ı kucaklayacak”

 

“Ben Belediye Başkan Adayı arkadaşlarımdan şunu istiyorum. Görev yaptığınız andan itibaren bütün kenti kucaklayacaksınız. Yani bütün Bartın’ı kucaklayacaksınız. Hiç bir ayrım yapmayacaksınız. Herkese eşit hizmet götüreceksiniz. ‘Bu mahalle bana oy vermedi’ diye ‘Oraya hizmet götürmeyeceğim’ diye bir düşünce içerisinde olmayacaksınız. Ancak bir mahalle fakirse oraya pozitif ayrımcılık yapabilirsiniz. Onun dışında bütün Bartın’ı kucaklamasını isterim Belediye Başkanlarımızın. Onun da sözü böyle zaten.

 

“Belediye’de Asgari Ücret 2 bin 200 TL olacak”

 

Bütçe görüşmleri sırasında dedim ki, ‘Asgari Ücret net 2 bin 200 lira olmalı’. Bizim bütün belediyelerimizde Asgari Ücret net 2 bin 200 TL. Ama burada 2 bin 20 lira, biliyorum. Şimdi gelecek, Başkan sizin oylarınızla koltuğa oturacak inşallah. 1 Nisan’dan itibaren Bartın Belediyesi’nde Asgari Ücret ile çalışan herkesin aylığı 2 bin 20 lira değil, 2 bin 200 lira olacak. Verdiğimiz sözün arkasında duracağız.

 

 

“Kimsenin ayıyla işiyle uğraşmayacağız”

 

Ve üç, hiç kimsenin işine son vermeyeceksin Sayın Başkan. İşte ‘şu kişi başka partiden’ ya da ‘bayka birisini destekledi’ diye bir özel ayrıcalığa girilmeyecek. Kimsenin ayışya, işiyle uğraşmayacağız. Yeter ki çalışsın, alın teri döksün... O da çalışıyorsa 2 bin 200 lirayı hak etsin onu da vereceğiz.”

 

Arslan’dan söz aldı

 

Mehmet Arslan’dan bu üç konu için söz vermesini isteyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Arslan’ın “Söz veriyorum” demesi üzerine “Meseleyi çözdük o vakit diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hem hizmet hem de hesap verecek”

 

“Sözlerime başlarken söyledim. Huzur içinde bir Bartın’da yaşamak istiyoruz. Beraber yaşamak istiyoruz. Kişinin kimliği farklı olabilir, kişinin inancı farklı olabilir, kişinin yaşam tarzı farklı olabilir. Ama bayrağı seven, vatanını seven, yurdunu seven herkesin benim başımın üstünde yeri var. Herkese saygı duyarım, herkesin düşüncesine saygı gösteririm. Ama bir şeyi mutlaka yapmalıyız. Sandığa gidince size hizmet verecek insanı, hesap verecek insanı seçin. Hesap vermek ayıp bir şey değil. Tam tersine hesap verecek olan kişi sizin paranızı harcıyor. Belediye’nin bütçesinden harcıyor bunu, kendi cebinden harcamıyor. Dolayısıyla size hizmet vermesi, aynı zamanda hesap vermesini de gerektirir. Belediye Başkanım hem hizmet verecek, hem hesap verecek.

 

 

Bay Kemal olmak için...

 

Efendim ‘Erdoğan şunu yaptı, bunu yaptı’ hiç önemli değil. Biliyorsunuz Erdoğan’ın bir temel konusu var. O da benim. ‘Bay Kemal’. Ben olmasan konuşacak konuda bulamayacak. Şunu da açık yüreklilikle ifade edeyim. ‘Bay Kemal’ olmak kolay değildir. Bay Kemal olmak için namuslu adam olmak lazım. Bay Kemal olmak için dürüst olmak lazım. Bay Kemal Olmak için sabahın köründe oğlunu arayıp ‘Oğlum paraları sıfırladın mı’ dememek lazım. Bay Kemal olmak için her kuruşun hesabını bu millete vermek ve bu düşüncede olmak lazım. Bay Kemal olmak için kul hakkı yememek lazım. Kul hakkına sahip çıkmak lazım.

 

Eskişehir ile Bartın kardeş olacak

 

Bartın çok güzel, çok şirin bir yer. Bunu gayet iyi biliyorum. Bartın Irmağı gibi, Eskişehir’in de Porsuk Irmağı var. Porsuk Irmağı, orada yemyeşil bir vadinin oluşmasına yol açtı. Tertemiz bir su. İnsanlar oraya geliyorlar, gondollarla geziyorlar. Benim size bir sözüm olsun, Başkanı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturttuğunuz andan itibaren Porsuk nehrini, Eskişehir’in candamarı haline getiren yılmaz Büyükerşen hocayı buraya getireceğim. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Bartın Belediyesi’ni kardeş Belediye yapacağım. Ve hertürlü hizmeti size Eskişehir Büyükşehir Belediyesi verecek. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bozkırın içinde olan bir kenti yemyeşil bir kente dönüştürdü. Gençlerin, yaşlıların, çocukların, kadınların rahat içinde, huzur içinde gezdiği bir kente dönüştürdü orayı. Sizin de bir ırmağınız var. Bartın Irmağı. O ırmağa sahip çıkmak lazım. Onu Bartın’ın candamarı haline getirmek lazım. Onda da gondollar olmalı, onda da çocuklar, yaşılar, gençler gezebilmeli, oynayabilmeli. Ben size bu sözü öeriyorum. Bunu bir tarafa yazın. Başkanı koltuğa oturtuyorsunuz, Ben de Yılmaz Büyükerşen hocam ile birlikte buraya geliyorum ve hep beraber Başkan’ın kahvesini içmeye gidiyoruz.

 

“Başkan size emanet”

 

Sizlere şükran borçluyum. Unutmayın, Mart’ın sonu bahar. Güzel bir bahar dileğiyle, huzurlu bir Türkiye dileğiyle, hiç bir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye dileğiyle, herkesin bu şehrin caddelerinde, sokaklarında parklarında, fabrikalarında huzur içinde gezdiği bir Türkiye dileğiyle hepinize en isten selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Sağoğlun, varolun. Başkanı size, sizi de Allah’a emanet ediyorum.

 

İmamoğlu için destek istedi

 

“Bir şey daha var” diyerek sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, karadenizli olan Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu anımsattı ve Bartınlılar’dan İstanbul’da yaşayan akraba, dost ve arkadaşlarından İmamoğlu’na 31 Mart’taki seçimlerde destek vermesini istemelerini talep etti. Kılıçdaroğlu, “Ekrem Başkan İstanbul’a yakıyan bir Başkandır. Tıpkı Başkanınızın Bartın’a yakıştığı gibi... Genç, yetenekli bir arkadaşımız. Hiç kimseyi ötekileytirmeyen bir arkadaşımız. Dolayısıyla onun ve bütün Karadeniz’in desteğine ihtiyacı var. O desteği yakınlarınızı arayarak sizden bekliyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından CHP’nin Bartın’daki tüm Belediye Başkan Adaylarının isimleri tek tek anons edildi ve otobüsün üzerine çıktılar. Kılıçdaroğlu, Milletvekili Bankoğlu, İl Başkanı Karakaş ve tüm belediye başkan adayları ile birlikte otobüsün üzerinde birlik görüntüsü verdilerselamladılar.

Kılıçdaroğlu, kendisini taşıyan otobüs ile alandan ayrılırken Mehmet Arslan ile birlikte sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladılar.

ETİKETLER : Bartın Zonguldak İstanbul Eskişehir CHP Kemal Kılıçdaroğlu Aysu Bankoğlu Selim Karakaş Mehmet Arslan Ekrem İmamoğlu Yılmaz Büyükerşen
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım