Uzun: “Daha yapacak çok işimiz var”

Ulus Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Hasan Hüseyin Uzun, Bartın Halk Gazetesi, Bartın Pusula Gazetesi ve EYBEY Medya ve Yayıncılık Tic. Ltd. Şti.’nin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan canlı yayınına konuk oldu. Arkadaşımız Erdem Tabakoğlu’nun soruları yanıtlayan Uzun, Kasım 2014’teki seçimlerde Ulus’a özlemini duyduğu hizmetleri verebilmek için aday olduğunu ve bu güne kadar AK Parti iktidarı’nın desteği ile kente hizmet vermeye çalıştığını söyledi. Hakkındaki eleştirilere icraatlarını anlatarak yanıt veren Uzun, Ulus’ta daha yapılacak çok iş olduğunu söylerken, Ulusluların yeni dönemde de kendisinden yana oy kullanacağına olan inancını dile getirdi.
Bu haber 2019-03-21 16:12:00 eklenmiş ve 1083 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Uzun, Başkanlığı devraldığı CHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Ulus döneminde ilçeye fazla bir şey yapılmadığını anlattı. Yıllar önce temeli atılan otel inşaatının hükümetle ters gidilmesi nedeniyle tamamlanamadığını ve yıllarca atıl halde beklediğini anımsatan Uzun, oteli tamamlayarak hizmete açmanın kendilerine nasip olduğunu kaydetti. “Benden önceki Ulus, gerçekten 15 yıl boyunca hizmete susamış” diyen Uzun, görevi devraldığında ilçedeki hemen herkesin umutsuz olduğunu ve “Acaba ilçeliği de kaybeder miyiz?” endiyesini taşıdığını savundu.

 

“Resimle olmuyor, çalışmak lazım”

 

“Kağıt üzerine çizerek proje yapılmıyor” diyen arıtma tesisi yapamamakla eleştirildiğini anımsatan Uzun, bunun zemin etüdlerinin 1,5 yıl, arazisinin tahsis işlemlerinin de 6 ay sürdüğünü vurgularken, “Bunlar kolay olmuyor” dedi. Ulus’ta 25 km uzunluğunda kanalizasyon yaptıklarını belirten Uzun, bunun 700 tane muayene bacası olduğunu, 3 tane de terfi istasyonu bulunduğunu anlattı. Başkan Uzun, yeraltındaki tesislerin makinalarıyla, jeneratörleriyle son model ciddi maliyetli tesisler olduğunu ifade etti. Uzun, “Elbette ki arıtmayı da yapacağız. Hatta Ağustos-Eylül gibi ihalesi yapılacaktı bunun. Ama dıyarıdan destekli kur artışları nedeniyle hükümetimiz bu tür ihalelerin hepsini durdurdu. Nisan ayında açılacak ve bizim arıtma tesisimiz yapılacak. Proje yazmak, resimlerini basmaktan çok çalışmak gerekiyor. Uzun sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Arkadaşlar Ulus’u bilmeyebilir?”

 

“Vaatlerim arasında mezbahane de vardı. Bir özel girişimci ‘ben yapayım’ deyince sonuna kadar yanında olduğumu söyledim. Yaptı ve işletiyor, son derece modern bir mezbahane. Şimdi çıkmış bir aday arkadaş, ‘vaatler yapılmadı’ diye Varan1-2 sıralıyor. Sormak lazım Bartın’ın, Karabük’ün, Zonguldak’ın eti nederen gidiyor. Arkadaşlar Ulus’u bilmeyebilir?

Benden önceki Ulus Belediyesi, kurumsallığını kaybetmişti. Biz rutin belediyecilik hizmetlerini verirken bir yandan da Belediyeye kurumsal kimliği kazandırdık.

 

“Otel ile Ulus’a değer kattık”

 

Ulus Doğa Park Otel’i tamamlayıp hizmete açarak kentimize önemli bir değer kattığımızı düşünüyorum. Artık orası bizim misafir odamız. Çünkü burada dıyarıdan çok gelen oluyor. En üst düzeyde insanları bile burada gönül rahatlığı ile misafir edebiliriz.

En önemli yatırımlarımız alt yapıydı, kanalizasyondu. Dere ıslahını da gördünüz tamamladık. Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un çok büyük katkıları oldu. Dere ıslahını doğal taşlar döşeyerek yaptık. Üzerine iki tane de asma köprü koyduk. Yine Çerçi Deresi’nin ıslahını yaptık. Üzerine bir de beton köprü koyduk.

4 tane meydan yaptık. Uğur Mumcu Caddesi yeniden dizayn edildi. Ve bunlar hem imar planımıza uygun hem de tüm engellilerimizin rahatlıkla kullanabileceği halde yapıldı. Ulus, bir alışveriş, ticaret merkezi. Bunun için de merkezde park yasağı uygulayamıyoruz. Yolları olabildiğince geniş tutarken kaldırımları da gözardı etmedik. Ama bazı esnaflarımız kaldırımları işgal edebiliyor. Bunu da ceza ile sert çıkarak değil, anlayışla, empati ile ortadan kaldıracağız. Çünkü kaldırım yayaların.

Aydınlatma projemiz sayesinde Ulus gece ışıl ışıldır. Çünkü gün ışığı ile aydınlatıyoruz Ulus’u. Gece bile gündüz görüntüsü kazandırmaya çalışıyoruz. Merkez’de 80 civarında aydınlatma direğine gün ışığı renginde led lambalar takarak bunu sağladık. Gece gezdiğinizde dahi gözünüzü hiç rahatsız etmez bu aydınlatma.”

 

 

“Hiç bir esnafın kapısını çalmamazlık etmedim”

 

Kendisine yönelik eleştirilerden birinin de ulaşılamamak, arandığında bulunamamak, çarşıda pazarda fazla dolaşmamak olduğunun anımsatılması üzerine Başkan Uzun, şunları söyledi:

“Benim iki tane cep telefonum var. Bana ulaşmak çok kolay, Ben dağda bayırda dolaşmadım ki. Hep Ulus’un içindeydim. Sabah-akşam... Bu eleştiriye yönelten arkadaş beni bir gün Ulus’ta görmediyse yazık. Ulus’taki altyapı ve üst yapı çalışmalarının hep bayındaydım. Cumartesi-Pazar demeden... Bunları yaparken esnaflarımızı dolaştım, çaylarını istim. Hepsi biliyor. Ama Ulus’ta bazı esnaflar Belediye’den geçinmiş. İsimlerini vermeyeceğim, onlar kendilerini iyi bilirler. Nasıl geçinmişler? 5-6 yıl su parası vermişler, dost görünmeye çalıştılar, eskisi gibi devam etsin istediler. Ben mesafe koymamazlık etmedim ama hiç bir esnafımın kapısını çalmamazlık etmedim. Kusura bakmasınlar, onlara da istediklerini vermedim. Benden önce kiralamışlar belediyeden dükkanları. İstedikleri fiyata, kira bile vermemişler. Sözleşmelerini bile bulamadım. Yapılmış bunlar çoğundan ecremisil ile ile kiralar aldım. Şurada parti binalarının kiralarını vermeyenler... Yazılar yazıyorum 2-3 yıllık kirayı zorla alıyorum. İnsan önce kendisine bakar. Borcunu ödedin mi sen? Bir parti benim hakkımda çok konuşuyor ‘Belediyenin çok borcu var’ diye. Ya arkadaşım sen kendi borcuna bir baksana. Sen borcunu bugüne kadar niye ödemedin? Hiç bir zaman ulaşılmaz olmadım. Belediye değilsem sahada çalışıyorumdur. Bulamayan insanlar; özel işleri olanlar, milletin hakkını yemek isteyenler, kaçak inşaat yapmak isteyenler...

 

“Devlet biziz”

 

Benden önce Ulus’a 2 milyon TL’lik yatırım gelmişken, benim 5 yıllık başkanlığım döneminde Ulus’a 50 Milyon TL’lik yatırım geldi. ‘Devlet yaptı’ diyebilirler. Evet, Devlet biziz. Biz devleti çalıştırabilirsek devlet bize gelir. Devlet diye ayrı bir kurum yok. Ben devletin bir parçasıyım. Devlet vatandaş...”

 

“En çok dedikodu üzüyor”

 

Geride kalan 5 yılda kendisini en fazla üzen şeyin dedikodu olduğunu söyleyen Uzun, dürüstlüğe vurgu yaptı ve “Ben dürüstüm. Karşımdakinden de dürüst olmasını bekliyorum” dedi. Kendisinden önceki Belediye Başkanı Hüseyin Ulus’un kanalizasyonu kendisinin yaptığını söylediğini anımsatan Uzun, göreve gelir gelmez kendisinin revize ettirdiği proje olmasaydı Ulus’un en az 10 milyon TL zarar edeceğini söyledi. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Samat Mahallesi’ni bu projeye dahil etmemiş. Ben dahil ettim şimdi TOKİ konutlarını o mahallede yapıyor. Zaten kanalizasyon olmayan yere TOKİ gelmiyor. Şimdi orada yeni bir yaşam alanı var. Bir taraftan da biri diyor ki ‘Ben proje yaptım’. Ya yaptın da neden başlamadın arkadaş? Hala bu Ulus’ta bu belediye başkanı çalışmadı diyecek olan var mı? Eksi belediye başkanı israf etti. Ulus’un 15 yılını heba etmiş, şu anda da geçmiş aday değil ama CHP adayı ile birlikte önümden geziyor, arkamdan geziyor... Hayırlı işler diyorum ben de ona. Benim saygı duyduğum bir abim. Belediye Başkanlığı’nda ne yaptıysa teşekkür ediyorum. Ama yapmadığını da bir bir anlatırım. Çok şey biliyorum ama anlatmak istemiyorum.

 

“Doğalgaz getireceğiz”

 

En önemli projemiz doğalgaz. Bunu Ulus’a kazandıracağız. Geçen yıl Mayıs ayında Belediye Meclisi karar aldı. BOTAŞ’a gittim, bana ilk sıraya alacaklarını söylediler ama nüfusun en az 4 bin olmasını istediler. İlk fırsatta Ulus’u büyüterek bu sene Ulus’un nüfusunu 4 bine çıkartmak istiyorum. Ulus’u büyütmemiz lazım.

 

“Ulus’a yeni sanayici kazandırmak istiyorum”

 

Yeni Sanayi alanımız için planlarımız hazır. 6 bin metrekarenin üzerinde kapalı alanlarıyla, otoparklarıyla 32 dönümlük bir arazimiz var. Yeşil Vadi Kooperatifini geçince ırmak kenarında dere ıslahını yaptığımız alanda. Kanalizasyonu hazır, elektriği yakın, içme suyu yanıbaşında. Sanayicilerimiz de yavaş yavaş gelmeye başladı.

 

 

Atık su projesi

 

25 dönüm araziyi aldık, etüdlerini yaptık. İhalesi Nisan 2019’da açılacak. Dosyamız her şeyiyle hazır, Meclis kararıyla, finansmanıyla... Sadece yüklenici ihaleye girip alacak. 3-4 ayda bitirilecek bir iş.

Öğrenci yurdunun da projesini değiştirdik. Kısa sürede Ulus’a kazandıracağız inşallah. Yeri hazır.

 

Kapalı Pazar Yeri

 

Kapalı Pazar Yeri’nin üzerini bu dönem kapatamadım. Ama Ulus halkı biliyor, pazar yerinin tabanında hanımlar topuklu ayakkabı ile yürüyemiyordu. Biz 7 bin metrekarelik kapalı alanı altyapısıyla birlikte bitirdik, parkelerini yeniledik. Ama üstünü bütçe yetersizliğinden kapatamadık. Önümüzdeki dönemde kapatacağız.

 

Kapalı yüzme havuzu

 

Çok önem verdiğim projelerden biri. Bunu da en kısa sürede kazandıracağız Ulus’a. Sayın Spor Bakanımıza Spor Toto Genel Müdürlüğü döneminde söylemiştim. Bana o dönem ‘450 bin TL ile sen halı sahayı yap yüzme havuzunu bana bırak’ demişti. Şu anda da bakan oldu Sayın Mehmet Kasapoğlu. Bunu da Sayın Milletvekilimiz ile birlikte halledebileceğimizi düşünüyorum.

 

 

“Çamur atmasınlar, boş konuşmasınlar”

 

Buradan rakiplerime de bir çif çözüm olacak. Allah onların yardımcısı olsun. Ama ben kazanacağım. Ulus palkının beni yeniden seçeceğine inanıyorum. Diğer adaylar da çalışsınlar. Çamur atmasınlar, boş konuşmasınlar. İçi dolu projelere her zaman saygı duyarım.

 

“Ulus’un içme suyuna ihtiyacı var”

 

Niye var? TOKİ yapıldı, yeni konutlar yapılıyor, Ulus’un nüfusu artacak. Kaliteli suya da ihtiyacımız var. Yazın şelaleden aldığımız su kesiliyor. Biz yazın 2 ay kuyulardan su basıyoruz ilçeye. Kuyu suyu sağlıklı değil. Biz bu suyun dezenfeksiyonunu klorlamasını yaparak basıyoruz. Halkımızın sağlığını hiç bir zaman riske etmiyoruz ama için kalitesi anlamında iyi değil. Ben artık diyorum ki, Ulus’a arıtma tesisinden geçen su lazım. Eldeş Barajı yapılıyor DSİ tarafından bu tamamlandığında Ulus’un içme suyu bu barajdan karşılanacak.

 

Gençlik ve Kültür Merkezi

 

İlçemin en fazla ihtiyaç duyduğu merkezlerden biri. Şu anda okullarımızda yapılan kültür sanat etkinliklerinin hepsini burada toplamayı planlıyorum. Bir de ileriki dönemde Türk Halk ve Türk Sanat Müziği koroları oluşturmak istiyorum. Tiyatromuzun da bunun için de faaliyet göstermesini sağlayacağız.

 

Yaşlı Bakım Evi

 

Yerini bulduk. Hayırsever bir de vatandaşımız var finansmanı o sağlayacak. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işleteceği 150 yataklı güzel bir Yaşlı Bakım Evi kazandırmak istiyorum Ulus’a.

 

 

Hobi Bahçeleri

 

Bizim insanlarımız toprakla uğraşmayı çok seviyor. Vatandaşlarımıza küçük alanlar tahsis edip orada hem vaktini geçirmesini hem de küçük çaplı ihtilaçlarını üretmesini sağlayacağız. Bunu ırmaktan kazandığımız dolgu alanlarda planlıyoruz.

 

Ulus Mutfak

 

Ulus’un markası olan tarhanasını eriştesini ve bunlara bener ürünlerin hazırlanıp satılacağı bir yer yapmayı hayal ediyorum. Vatandaşlarımız em üretim yapacak pem para kazanacak burada.

 

Çınar Yaşam Alanı

 

Buda yine ırmak kenarındaki dolgu lanlarımızda olacak. 300 kişilik kültürel ve sosyal amaçlı kafe restorantlarımız olacak. Bunun iki tarafında oyun lanları ve eyrafında yürüyüş yolları olacak.

 

 

Yine Ulus’ta prestij yolların yapımına devam edeceğim. Her mahalleye spor alanları yapacağız. Oyun alanları parklar kazandırmaya devam edeceğim. Ulus’ta daha yapılacak çok iş var. Yaptıklarım ortada, onlar yapacaklarımın teminatıdır.

MHP’ye bir şey söylemiyorum ama CHP’li adayım sürekli beni yıpratmaya çalıştı. Herşey ortada. Ulus halkı bunu değerlendirir. Eksiklerim mutlaka vardır ama bunlar benim tecrübelerimdir. Eğer bana bir dönem daha yetki verirse palkımız Ulus’un geleceği için elimden gelenin en iyisini yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.”

ETİKETLER : Bartın Ulus Hasan Hüseyin Uzun AK Parti yerel seçim
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi