“Sağlık alanında örnek ülkeler arasındayız

Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ahmet Cebeci, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının insanları yaşatmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan görev yaptıklarını belirtirken, “Nitelikli sağlık çalışanları sayesinde ülkemiz dünyada sağlık alanında örnek ülkeler arasına girmiştir” dedi.
Bu haber 2019-03-15 09:41:37 eklenmiş ve 856 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

14 Mart Tıp Bayramı, yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da törenle kutlandı. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Bartın Tabip Odası Başkanlığı ve Bartın Aile Hekimleri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen program kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün önemine dair konuşmayı Bartın Tabipler Odası Başkanı Ahmet Çatı yaptı.

 

 

“Geleceğimize sahip çıkıyoruz

 

14 Mart’ın 100. yılında Bartın Tabip Odası olarak karanlığa karşı aydınlığı, dogmaya karşı bilimi, zorbalıklara karşı demokrasiyi, eşitsizliklere karşı adaleti ilk günkü bilinç ile savunduklarını belirten Çatı, şunları söyledi:
“100 yıldır ülkemize, doktorluk mesleğine ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. 14 Mart 1919’da İstanbul işgal altındadır. O gün tıp öğrencileri Haydarpaşa’da toplanıp işgali protesto ederler. Tıp öğrencilerinin protestosuna dönemin hekimleri de katılır. Böylece 14 Mart 1919 bir özgürlük ve bağımsızlık hareketi olarak tarihimizde kutlanan ilk Tıp Bayramı olur. Özgürlük ve bağımsızlık hekimlik mesleğinin karakterini oluşturur. Çünkü hekimler, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın ancak özgür ve bağımsız bir ülkede gerçekleşebileceğini en iyi bilen meslek grubudur. Hekimlerin bilimsel öğretileri bu doğrultudadır. Bu nedenle işgale ilk karşı çıkanlar arasında yer almalarına ve mücadele ateşini yakmalarına şaşırmamak gerekir. Cumhuriyet tarihi boyunca özgürlük ve bağımsızlık yanlısı düşüncelerinden geri adım atlayan Hekimler, aynı zamanda demokrasinin, barışın, eşitliğin ve aydınlanmanın önemli temsilcileri oldular. 14 Mart Tıp haftalarını tıpkı 1919'daki tıbbiyelilerin halkına duyduğu sorumluluk duygusuyla kutlayıp, halkın taleplerini hekimlerin talepleriyle birleştirmeye çalıştılar. Biz hekimler, yaşam biliminin temsilcileriyiz. Biz hekimler, insan sağlığının temsilcileriyiz. Biz hekimler, insanın yaşaması için, insanın sağlıklı olması için, insanın özgür yaşaması için, insanın zincirlerinden kurtulması için mücadele etmek zorundayız. Tıp tarihimiz, hastaların ve toplumsal sorunları da içerecek biçimde hastalıkları yaratan bütün etkenlerin üzerine cesaretle yürüyen hekim büyüklerimizin öyküleriyle doludur. İnsanın insanca ve sömürüşüz bir dünyada yaşaması için mücadele eden, yaşamlarını bu uğurda yitiren tıbbiyeliler, tarihimizin gurur verici örnekleridir. 14 Mart’ın 100. yılında Bartın Tabip Odası olarak karanlığa karşı aydınlığı, doğmaya karşı bilimi, zorbalıklara karşı demokrasiyi, eşitsizliklere karşı adaleti 14 Mart 1919 bilinciyle savunuyoruz.”

 

 

Dr. Cebeci: “Tüm sağlık çalışanlarının bayramı”

 

Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ahmet Cebeci de hekimlerin ve sağlık çalışanlarının insanları yaşatmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan görevlerinin başında olduğunu söyledi. Nitelikli sağlık çalışanları sayesinde ülkemizin dünyada sağlık alanında örnek ülkeler arasına girdiğine dikkat çeken Dr. Cebeci, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakarca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutlarım.14 Mart gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle çalışanların bayramıdır, insanların daha sağlıklı yaşaması için, ellerinden gelen her türlü çabayı gösteren, verilen görevleri zamanında ve tam yapan tüm sağlık çalışanlarının bayramıdır.”

 

Şehit sağlık çalışanları unutulmadı

 

Konuşmasında, mesleğinde destanlaryazan kadar milli mücadele yıllarında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tıp fakültesi mezunlarını da anmadan geçmeyen Cebeci, o dönem tıp fakültesi öğrencilerinden çok fazla şehit verildiği için 1921 yılında tıbbiyenin mezun vermediğini anımsattı. Cebeci, “O günden bu güne kadar yurt içi ve yurt dışında görevleri başındayken şehit olan tüm sağlık çalışanlarımızı rahmetle yad ediyorum” dedi.

Türkiye’de iyi yetişmiş, donanımlı ve ileri teknoloji kullanan hekimler sayesinde sağlık sunumu kalitesinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Cebeci, “Nitelikli sağlık çalışanları sayesinde ülkemiz, dünyada sağlık alanında örnek ülkeler arasına girmiştir. Fedakâr sağlık çalışanlarının çabasıyla az zamanda çok yol kat edilmiştir” dedi. Cebeci, verilen nitelikli sağlık hizmetlerinde her zaman bir adım ötesinin hedeflendiğini belirtirken, “Sağlıkta şiddeti tel’in ederken şifa veren ele vefa gösterilmesini diliyorum. İnsanı yaşatmayı, derdine derman olmayı seçen, önce insan önce sağlık diyen ve mensubu olmaktan gurur duyduğum sağlık gönüllülerinin Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutlarım” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın 14 Mart Tıp Bayramı Ahmet Çatı Ahmet Cebeci
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım