Hedef 4 bin 500 istihdam!

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, “tarihi fırsat” olarak nitelendirdiği “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamındaki teşviklerden yararlanmaları için Bartın’daki iş adamlarına çağrıda bulundu. Seferberliğin işveren için büyük avantajlar içerdiğini belirten Balık, Nisan ayı sonuna kadar işe alınacak yeni kişilerin ücret dahil tüm masraflarının devlet tarafından karışlanacağını, sonrasındaki 9 ay boyunca da işverenin sadece 2 bin 21 TL olan işçi ücretinden sorumlu olacağını söyledi. Balık, “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun” dedi. Bartın Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Adnan Arslan, “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında bu yılki istihdam hedefinin 4 bin - 4 bin 500 olduğunu ifade etti. Bartın Valisi Sinan Güner de, Bartın’da rekabet düzeyi yüksek yatırım yapılabilir 10 alan tespit ettiklerini ve bu alanlara ilişkin raporlar hazırlandığını belirterek yatırım düşünen girişimcilere yardımcı olabileceklerini söyledi.
Bu haber 2019-03-14 16:49:38 eklenmiş ve 509 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında Bartın TSO’da bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Bartın Valisi Sinan Güner, İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Mahmut Şahin ve diğer bazı il müdürleri ile çok sayıda TSO üyesi katıldı.

 

Balık süreci anlattı

 

Toplantıda ilk konuşan TSO Başkanı Balık oldu. Seferberlik hakkında açıklamalarda bulunan Balık, 21 Ocak 2019’da TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanının iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu anımsattı. Bunun sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile TOBB Başkanının 2 hafta süren yoğun bir çalışma neticesinde istihdam teşviklerini hazırladıklarını belirten Balık, bunlara ilişkin yasal düzenlemelerin de Meclis’ten geçerek yürürlüğe girdiğini söyledi. İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasının startının 25 Şubat’ta TOBB Başkanı’nın evsahipliğinde ilgili bakan ve odalar ile borsa başkanlarının da katılımıyla verildiğini hatırlatan Balık özetle şunları söyledi:

 

 

İlk 3 ay maliyet sıfır!

 

“İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 TL ücret, bin 113 TL de sigorta ve vergiler olmak üzere toplam 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşverenin sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

 

İşi sıkıntıya girene devlet desteği

 

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa;çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

 

Bilgilendirme toplantıları yapılacak

 

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarınm katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

 

“Bu tarihi teşviklerden faydalanın”

 

2017’deki istihdam seferberliğinde Türkiye genelinde kamu-özel sektör el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”

 

 

Arslan hedefi açıkladı

 

Balık’tan sonra kısa bir konuşma yapan İŞKUR İl Müdürü Arslan da, kendilerinin mesai saati gözetmeksizin saha çalışması yaptıklarını belirtirken, dileyen herkesin kendilerine rahatlıkla ulaşıp bilgi alabileceğini söyledi. Bartın’da geçmişte de başarılı istihdam seferberliği çalışmaları yaptıklarını anımsatan Arslan, “Biliyorsunuz 2017 yılında Bartın olarak 3 bin kişilik bir istihdam hedefi belirlemiştik ve 4 bin 500 civarında bir istihdam oluşturmuştuk. Geçen yılki istihdam ise 3 bin 600 civarında oldu. Bu yılki hedefimiz ise 3 bin 600’ü geçerek 4 bin - 4 bin 500’leri hedefliyoruz. Çünkü bu seneki teşviklerin diğer teşviklerden başka özellikleri var. Biz kamu kurumları olarak bu hizmetleri sizlere en hızlı ve verimli şekilde sunma mükellefiyetini yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz” dedi.

 

Vali Güner: “Bartın’da 10 alanda yatırım yapılabilir”

 

Son konuşan ise Vali Sinan Güner’di. Bartın’ın ve ülkemizin en önemli konularından birinin iş ve istihdam olduğuna dikkat çeken Güner, istihdamın artırılmasının ekonomik sorunların yanı sıra toplumsal sorunların önlenmesi açısından da önemli olduğunu söyledi. Vali Güner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ilimize yaptığı ziyarette kendilerinden, bu seferberliğin ilimizde başarıya ulaşması konusunda her türlü imkanın kullanılmasını istediğini anlattı. Güner, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“Bartın’a geldiğim günden beri istatistiklerle kullanılmayan kaynak var mı, hangi alanda neler yapabiliriz diye baktık. Bu çalışmalarımız herkese açık. Örneğin yeni yatırım alanları neler olabilir diye Kalkınma Ajansına bir çalışma yaptırdık. 10 tane rekabetçi yapılabilir yeni yatırım alanları çıktı. Bu 10 alanda raporlar hazırlandı isteyen bizden edinebilir. Bu 10 sektöre baktığımızda mesela tekstil sektörü son sırada yer aldı. Rekabetçiliği azalmış ya da piyasa doygunluğa ulaşmış. Birinci sırada turizm yer alırken ikinci sırada orman ve ağaç sanayi yer almış. Ondan sonra aromatik bitkiler ve kimya sektörü yer alıyor.

 

 

“Yatırımcı için arazi envanteri hazırladık”

 

Bunun dışında yatırım alanlarının belirlenmesi konusunda çalışma yaptık. Örneğin yatırımcıya elimizde bulunan Hazine arazilerinin nerelerde olduğunu gösteren alt yapı imkanları gibi olanakları gösteren yatırımcı geldiğinde bir bakışta işine yarayabilecek bir envanter oluşturalım dedik bu konuda çalışmamız hazır. Devletimiz bu seferberliği başlatırken pek çok kolaylığı ve teşviği sunuyor. Bu imkanları kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu açıdan karşılıklı iyi niyet karşılıklı memlekete hizmet etmek insanların kendilerine katkıları aynı zamanda ülkeye de katkıları anlamına gelecek. Buna katılmanızı bekliyorum. Yeni yatırım alanları yeni iş alanları ve böylece istihdamın da artırılmasına destek vermenizi istiyorum.”

 

ETİKETLER : Bartın İstihdam Seferberliği 2019 Sinan Güner İŞKUR SGK Adnan Arslan Bartın TSO Halil Balık Ekrem Öztekneci
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım