Tunç: “Bartın’da Başkan ve hizmet değişecek”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’ın değişime ihtiyacı olduğunu belirtirken, 31 Mart’taki yereel seçimlerde bunun gerçekleşeceğini savundu. “31 Mart’ta Bartın’da bir belediye Başkanı değişecek, bir de hizmet değişecek” diyen Tunç, AK Parti pükümetinin Bartın’a yaptığı yatırımların yerel-hükümet uyumu ile artarak hızlanacağını ve hizmet kaletisinin de buna bağlı olarak artacağını söyledi. Bartın Belyediye Başkanı Cemal Akın’a ve onun belediyecilik hizmetlerine yönelik eleştirilerde bulanan Tunç, “31 Mart Bartın için bir fırsat. Aldatmaz kazanamaz ise elbette ki kıyamet kopmaz ama Bartın kaybeder. Bartın 10 yıl kaybettiği gibi bir 5 yıl daha kaybeder. Bartın layık olduğu kaliteli ve modern hizmetlere sadece yerel-hükümet uyumu sağlanmış bir halde ancak Yusuf Ziya Aldatmaz ile kavuşur. Bartın halkı hazır. 31 Mart’tan itibaren Bartınımız Batı Karadeniz’de yeni bir atılım dönemine geçecek. Bartın’da bir Başkan, bir de hizmet değişecek” dedi.
Bu haber 2019-03-14 09:14:29 eklenmiş ve 351 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yerel seçimler öncesinde Bartın Halk ve Bartın Pusula Gazetelerinin bağlı oldukları EYBEY Medya ve Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. İle birlikte facebook üzerinden gerçekleştirdikleri canlı yayınlara bir yenisi eklendi. Milletvekili Tunç, canlı yayında konuğumuz oldu ve Bartın’da gerçekleştirilen yatırımlar, Cumhurbaşkanı’nın ilimize yaptığı ziyaret ve yerel seçimlere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AK Parti ile birlikte Bartın’da kamu yatırımlarının arttığını savunan Tunç, Bartın’a il statüsü kazandıran yatırımların AK Parti iktidarı döneminde yapıldığını söyledi.

Şimdiye kadar 6.5 milyar TL’lik yatırım yapıldığını, halen devam eden de 7 milyar TL’lik yatırım olduğunu vurgulayan Tunç’un açıklamalarında öze çıkan satırbaşları özetle şöyle:

 

 

Enerji sıkıntısı ortadan kalkacak

 

380’lik trafo merkezi inşaatı bitmek üzere. O hem Bartın sanayimizin enerji ihtiyacını karşılayacak, hem de konutlardaki enerji sıkıntılarını ortadan kaldıracak. Elektrik hattı çekildi Bartın-Çatalağzı-OSB arasındaki, ve Amasra’ya kadar da uzatıldı.

 

OSB’ye yeni arıtma yapmalıyız

 

Artık denizlerimiz kanalizasyonlar ile kirletilmiyor. Bartın Irmağı’nda kanalizasyon bağlantıları ile ilgili eksiklikler var. Hasankadı, Kumluca ve Arıt’ta arıtma projelerimiz var. Onları da yaptıktan sonra oralardan gelen dereler Bartın’a kirletilmeden ulaşmış olacak. Dolayısıyla OSB’ye yeni bir arıtma daha yapmamız gerekir. Çünkü mevcut arıtmanın kapasitesi yeni gelecek fabrikalarla yetersiz kalacak. Bartın Irmağını eski özlediğimiz temizliğine kavuşturacağız.

 

Irmak ıslahını Belediyeyle koordineli yapmalıyız

 

Tabi bir de ırmak ıslah projemiz var. Bunu da Belediye ile birlikte yapmamız lazım. Çünkü Belediye, imar planı, kamulaştırma, uygulama imar planı tüm bunlar birlikte koordine etmemiz gereken işler. Dolayısıyla belediye hükümet uyumu çok önemli. İnşallah 31 Mart’tan sonra bu uyumu sağlayacağız.

 

TOKİ köprüsü

 

Orduyeri Köprüsü’nün sıkıntısını hepimiz biliyoruz. Bartın ırmağı üzerine sadece temeli atılan TOKİ köprüsü değil, bu köprü ile şimdiki Orduyeri köprüsü arasında bir kaç tane daha köprü gerekiyor. Bunları zaman içinde planlamak lazım. Bunları Belediye planlamalı. Biz TOKİ Köprüsü’nü sanayinin altına niye aldık? Karşı tarafta yol olan Dallıca’ya doğru gelen yolun olduğu yerde köprüyü planladık ve DSİ’nin ıslah projesine de bu işi dahil ederek çözdük. 15 milyon TL de ödenek ayırdık. Yoksa yine çözülemezdi. Şimdi çalışmalar devam ediyor. O köprü Bartın’ın bir çevre yolu gibi vazife görecek. Hem Dallıca ve o taraftaki bir sürü köye hem de emekliler için yapacağımız yeni toplu konutların olduğu bölgeye hitap edecek. Bunun dışında TOKİ’ye de ulaşım sağlayacak. İlk etapta trafik yoğunluğunu azaltacak bir noktada o köprü. Biz belediyeyi aldığımızda hem yaya pem de araç geçişleri ile ilgili köprüler yaparız. Ulus’ta yaptık, Bartın’da da yaparız.

 

 

Hastane 158 milyona ihale edildi

 

Bartın Üniversitesi’nde Sağlık Hizmetmeri Fakültesi’ni kurduk. İleride Tıp Fakültesi de olabilir. Bu olmasa bile biz Sağlık Bakanlığı’nın Eğitim Araştırma Hastanesi’ni Bartın’a kazandırmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Büyük bir yatırım. 400 yatak, tek kişilik odalar, çok sayıda ameliyathanesi olan, 750 araçlık kapalı otoparkı bulunan büyük bir hastane olacak. 198 milyon TL proje bedeli olan 158 milyon TL’ye de ihalesi yapılan bir tesis. 2.5 yılda tamamlanacak. İlçe hastanelerini yaptık. Kozcağız’ınki bitmek üzere, önümüzdeki dönemde de Kurucaşile’ya bir tane yapacağız. Aile Sağlığı Merkezlerimizi (ASM) bütün beldelerimize yaptık. Bir çok büyük köyümüze de ASM yaptık. Sağlık hizmetleri konusunda Bartın’da 1. Basamak konusunda bir problemimiz kalmadı. Yeni hastanemiz de bittiğinde Bartın artık sadece kendi insanına değil, insanların dışarıya sevk olmadığı, dışarıdan hasta kabul edebilen bir seviyeye gelebilecek. Eksikliği hissedilen bazı branşlarda doktorlar geldi. Yeni dönemde 66 yeni doktor atandı. Gidenler de oldu ama gelenler daha fazla.

 

Erdoğan duygulandı

 

Cumhurbaşkanımızın ziyareti Bartın için çok faydalı oldu. Tarihi bir miting yaptık. Meydan hınca hınç doldu. Bartın tarihinin görmediği bir miting. Cumhurbaşkanımız çok duygulandı. ‘Geciktirdik sizinle buluşmayı’ dedi ve bundan sonra daha sık geleceğini söyledi. Bartın’a türküleriyle, şiirleriyle gerçekten duygularımıza hitap etti.

 

Kurucaşile yolu 2 yılda bitecek

 

80 km olan Bartın-Kurucaşile yolu bittiğinde 60 km’ye düşecek. Viyadük ve tünellerle kısaltacağız. Çakraz Tüneli tamam, Cumayanı Tüneli tamam, Cumayanı viyadüğü tamam, sonrasında Dizlermezeci ve karaman arasındaki tünel açıldı ama ince işleri devam ediyor. Cumayanı Tüneli-Cumayanı viyadüğü- Dizlermezeci yolu hala ulaşıma açılmadı. Çünkü birbirine bağlı. Biz önümüzdeki yaz sonunda Karaman’a kadar 15 dakikada gideceğiz. Biz Karaman’dan sonraki tünellerin de çalışmalarını başlattık. Karaman’dan giriyorsunuz, Tekkeönü’nden çıkıyorsunuz. 4 bin 600 metre. Çok uzun, neredeyse Ilgaz Tüneli kadar bir tünel. Tekkeönü’nden giriyoruz, Kurucaşile’nin tepesinden Şeyhler dediğimiz yerden çıkıyoruz. Bunu da 2 yıl içerisinde biritereceğiz dedi Sayın Cumhurbaşkanı. Çok büyük maliyeti olan bir yatırım. Yaklaşık olarak 1.5 milyar TL’lik. Ve en son yapılan o tünellerin ihalesi 800 milyon TL. 2 yılda bitirilecek.

Bartın-Arıt-Aydınlar Yolu en fazla geciken yatırımızım. Şimdiye kadar 4 müteahhit değişti. Şu anda en son karar çıktı şimdi Kirazlıköprü Barajı’nı yapan müteahhit Sipahiler’de şantiye kuruyor. Çöme boğazında yeni bir ihale yaptık. Arıt yolunu inşallah kısa sürede bitireceğiz.

 

Duble yol projeleri

 

Bu arada Bartın-Karabük yolu duble yol olmalı. Yine Bartın-Kozcağız-Hasankadı-Yenice-Karabük yolu duble olacak. Bunun proje çalışmaları devam ediyor. Bartın terminal ile Kozcağız arasının duble yol ihalesi yapıldı. Kozcağız – Kumluca arası sadec baraj geçişi kaldı o da bitecek kısa sürde. Kumluca-Abdipaşa arası var. Orasının da fizibilite çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Devre-Çaycuma-Bartın yolunun kalitesini arttıracağız. Sıcak asfalt yapılması gerekiyor. Onunla ilgili çalışmalar yapılıyor. Hatta o bölgede Dolaşıklar’da tünel etüd projesi var. Bunlar bittiğinde ve bir de sahil yolu ile birleştiğinde Bartın ilçe ve beldelerine çok kolay ve konforlu bir şekilde ulaşılabilen bir il haline gelecek.

 

 

“Cumhurbaşkanı motivasyonumuzu arttırdı”

 

Cumhurbaşkanı bize moral verdi. Motivasyonumuzu arttırdı. ‘Bartın AK Belediyeciliği 31 Mart itibariyle başlatmaya kararlı’ dedi.  Teşekkür etti. Cumhurbaşkanımız buraya Yusuf Ziya Aldatmaz’ın Belediye Başkanlığını ve diğer adaylarımızı desteklemek için geldi.

 

Erdoğan HEMA’yı sordu

 

Cumhurbaşkanımız HEMA’yı kastederek özel sektörün yatırımının nasıl gittiğini sordu. Kendisine HEMA’nın üretime başlayamadığını, Çinlilerle ortaklık noktasında bir ilerleme olmadığını, ginans noktasında da bir sıkıntısı olduğunu söyledik. Tabi ÇED süreçlerini durdurarak liman yaptırmadılar, Lavar tesisini kurdurmadılar dolayısıyla Bartın Platformu adı altında bir grup dedik. ‘Bunun da başı Sayın Cemal Başkan’ dedim. ‘Şu anda ittifak nedeniyle pek  sesini çıkaramıyor ama 2 dönem bu görevi yaptı, Yusuf Bey’e bırakacak’ dedim. Hoşuna gitti, güldü. ‘Cemal Bey de ben 95 yaşına kadar buradayım’ dedi.

 

“Değişim isteyen büyük bir kesim var”

 

Aldatmaz Belediye Başkanı olduğunda Cumhurbaşkanımız buraya 6 ayda bir gelir. 6 ayda bir toplu açılış yaparız burada. Bartın bu fırsatı bu kez kaçırmayacak. AK Parti’ye geçmişte oy vermemiş, ama bu kez Bartın ortak paydasında birleşyen ve artık değişim ihtiyacı olduğunu söyleyen büyük bir kesim var. Bunu biz arazide görüyoruz. Bunu mevcut Başkan da görüyor. Bir değişim ihtiyacı var. Sadece hükümet yatırımlarıyla olmuyor. Belediyecilik, şehircilik de olması lazım. İmar önemli, planlama önemli. Biz diyoruz ki belediye hükümet uyumu ile uyuyan güzeli uyandırıp canlandırırız.

 

“Kasaba yönetimi gibi bir durum”

 

Türbe yolu inşaatı için belediyenin olur vermemesi nedeniyle yıllarca bekletildi. TOKİ’nin emekliler için yapacağı konutlar için belediye olumsuz görüş verdi. Bartın’ın en büyük sorunu olan trafik ile ilgili bir çözüm üretilemedi. İmarla ilgili ciddi sıkıntılar var. 4 bin itiraz oldu. Bütün bunlara baktığımızda burada kasaba yönetimi gibi bir durum sözkonusu. Bartın belediyecilik anlamında tıkandı. Bunlar ekip işi. 31 Mart’ta kazandığımızda hükümet ile uyumlu çalışarak Bartın’ı mevcut tüm sorunları kısa sürede aşılır.

 

“Bartın güzel hizmetleri hak ediyor”

 

Bartın’da gerçek anlamda kaliteli bir belediyecilikten bahsetmemiz mümkün değil. Biz hem sosyal belediyecilik yapacağız hem de vatandaşlarımızın eksikliğini hissettiği alt  ve üstyapı hizmetlerinden en güzel şekilde faydalanmasını sağlayacağız. 31 Mart’ta başkan değişecek, hizmet değişecek. Yusuf Bey bunu tek başına yapmayacak, uzman kadrosuyla yapacak.

 

Bankoğlu’nun soruşturma açılan konuşması

 

Sayın Aysu Bankoğlu, genç bir milletvekilimiz. Rakibimiz, muhalefet partisi ama neticede böyle bir talihsizlik yaşadı. Bartın’ın böyle bir tartışmanın içine girmesinden çok üzülüyoruz. Keşke başına böyle bir şey gelmeseydi. Ben açıklamamda düzeltme yapması gerektiğini ifade ettim. ‘Ben orada PKK değil de HDP’ye oy veren kürt vatandaşlarımızı kastetmiştim’ dese olurdu. Niye demiyor? Açıklamasında siyaset yaparak bizi suçluyor. ‘AKP’liler beni yıpratmak için bunu kullanıyor’ diyor. Biz seni niye yıpratalım. Biz Bartın’ın böyle bir şeyle anılmasını istermiyiz? AK Partililer Millet İttifakı’na oy verenleri terörist ilan ettiği için öyle bir şey söylediğini ifade ediyor açıklamasında. Biz böyle bir şey yapıyor muyuz? Biz Millet İttifakı’na oy verenler teröristtir, PKK’lıdır demiyoruz ki. Biz Millet İttifakını oluşturanların, millet aleyhine olanlarla ittifak halinde olduğunu, PKK’nın siyasi ayağı olan HDP ile birlikte hareket ettiğini söylüyoruz.

 

“Biz bu oyuna gelmeyiz”

 

Bartın’da da CHP’ye destek veren vatandaşların ciddi bir kesimi bu seçimde Yusuf Bey’e oy verecek. Burada sosyal medyada bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Sözler üzerinden bizin üzerimizden bir infial yaratılarak bu CHP’li seçmenin Yusuf Bey’e oy vermemesi sağlanmaya çalışılıyor. Biz bu oyuna gelmeyiz. MHP İl Başkanı neden bir açıklama yapmıyor. Hani milliyetçiydi Cemal Akın, Bu PKK’lı lafına karşı neden hiç bir açıklama yapmıyor. Biz herşeyin farkındayız. Bartın halkı da neyin ne olduğunu biliyor. Düzeltme eksik olmuştur. Hala da düzeltilebilir. Bu sözlerden en fazla rahatsız olan da CHP’li seçmendir.

 

 

Fezleke düzenlenebilir

 

Terör propagandası yapmak şeklinde bir soruşturma açıldı. Suç kastı da dahil tüm unsurlar ceza soruşturmasında değerlendirilir neticesinde. Zaten dokunulmazlığı var şu aşamada Sayın Vekilin. Sadece fezleke hazırlanabilir. Şu aşamada dokunulmazlık sonrasına bırakılacak bir soruşturma olabilir.

 

“Cemal Bey telaşlı”

 

Son seçimlerde CHP’nin aldığı 14 bin oyun bir kısmı Yusuf Bey’e kayacak ve Sayın Aldatmaz kazanacak. Cemal Akın bunu bildiği için telaşlı. Heryeri bayraklarla, posterlerle donatması da bunun bir göstergesi. Büyük masraf bunlar. Yusuf Bey’in projelerini karalamak Cemal Bey’e düşmez. Hem yapamayacaksın, hem de bunları karalayacaksın... Ben adayımın projelerine sahip çıkarım. Bunlara laf söylersen sen cevabını alırsın. Siyaset böyledir.

 

“Bartın 5 yıl daha kaybeder”

 

31 Mart’ta Aldatmaz kazanamaz ise elbette ki kıyamet kopmaz ama Bartın kaybeder. Bartın 10 yıl kaybettiği gibi bir 5 yıl daha kaybeder.

 

“Bartın halkı hazır”

 

Bartın layık olduğu kaliteli ve modern hizmetlere sadece yerel-hükümet uyumu sağlanmış bir halde ulaşabilir. Bu da ancak Yusuf Ziya Aldatmaz’ın 31 Mart’ta Belediye Başkanı seçilmesi ile mümkün olabilir. Belediye Başkanları geleceğe yatırım yapmalı, kalıcı eserler bırakmalı. Bartın halkı  hazır. ‘Adayınız iyi, bizim uşağımız’ diyenler de var. 31 Mart’tan itibaren Bartınımız Batı Karadeniz’de yeni bir atılım dönemine geçecek. Bunu herkes görecek. Bartın’da bir Başkan, bir de hizmet değişecek. 8 Belediye’nin 8’i de AK Partili olacak daha güçlü olacağız.” 

ETİKETLER : Bartın AK Parti Recep Tayyip Erdoğan Yılmaz Tunç Yusuf Ziya Aldatmaz Bartın Belediyesi Cemal Akın AK Belediyecilik
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım