Şirket, Rektörü yalanladı

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un kullanımı için üniversite tarafından 3 yıllığına 335 bin TL karşılığında kiralanan Audi marka araç tartışma konusu olmayı sürdürüyor. Aracı kiralayan şirketin “aracı geri çektik” açıklaması üzerine “geri çekme yok biz iade ettik” diyen Uzun’a, şirketten yalanlama geldi. Sözleşmesi şirket tarafından fesh edilerek geri çekildiği vurgulanan aracın 14 ayda 84 bin km yol yaptığı bilgisine yer verildi. Açıklamada, “Kamu kaynaklarının böylesine hor kullanılmasına göz yumamazdık. Şirketimizi, kamu vicdanı ve bir vatansever olarak beni rahatsız eden bu tutum; zarar etme pahasına, teminatımızı da yakarak, ihalenin bitimine 22 ay kala böyle bir adım atmamıza yol açmıştır” denildi. Kaynak israfı ve keyfi kullanımla ilgili olarak da gerekli araştırmayı yapması için Bartın Valiliği göreve çağrıldı.
Bu haber 2019-03-13 09:22:59 eklenmiş ve 279 kez görüntülenmiştir.

“Kamu zararına göz yumamazdık. Aracı biz geri çektik”

 

TOLGA AKINER

Bartın Üniversitesi Rektörlüğü’ne kiralanan makam otosu kamuoyunda tartışma konusu olmayı sürdürüyor. Konuya ilişkin olarak aracın sözleşmeye aykırı kullanımından dolayı kiralayan şirket tarafından geri çekildiği basına yansımış, bunun üzerine Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, bir haber ajansı aracılığıyla geri çekmenin sözkonusu olmadığı, aracı kendilerinin iade ettikleri  bilgisini paylaşmıştı.

 

3 belgeyi kamuoyuyla paylaştılar

 

Bunun üzerine dün, ilgili şirketten yeni bir açıklama geldi. E.N.Klass Turizm Otelcilik Yolcu Taşımacılığı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nden gönderilen açıklamada üç adet de belgeye yer verilerek kamuoyunun aklındaki sorulara cevap verilmeye çalışıldı. Bartın Üniversitesi Rektörlüğü’nün 1 Ocak 2018 tarihinde düzenlemiş olduğu ihaleyle şirket tarafından tahsis edilen 2017 model Audi A6 makam otonun, 1 Şubat 2019 tarihi itibarıyla geri çekdiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

 

“Cevap hakkı doğdu”

 

“Kamuoyunun da yakından takip ettiği hususla ilgili Sayın Rektör Orhan Uzun’un Demirören Haber Ajansı’na (DHA) verdiği beyanatta, ‘Geri çekme yok, aracı iade ettik’ şeklindeki ifadesi, şirketimizi zan altında bıraktığından cevap hakkı doğurmuştur. Bu iddia doğru değildir. Ekte sunduğumuz belgeler, bunun bir iade değil, geri çekme olduğunun kanıtıdır. Süreç şöyle işlemiştir:

Şirketimiz, 1 Şubat 2019’da Bakırköy 22. Noterliği kanalı ile Bartın Üniversitesi Rektörlüğü’ne bir ihtarname çekerek, bir gün içinde aracı iade etmesini, aksi takdirde yasal yollara başvurarak geri alınacağını bildirmiştir.

 

“Özel işlerde kullanım rahatsızlık yarattı”

 

Söz konusu ihtarnamemizde; makam aracı olarak kiraladığımız aracımızın görev dışı özel işlerde kullanıldığı, ulusal ve yerel basında bu kiralamadan rahatsızlık duyulduğu, yüklenici firma olarak kamuoyu baskısı ve zan altında kaldığımız, ayrıca yürütülmekte olan bir soruşturma dikkate alınmadan, Aralık ayı hak edişimizin talebimiz dışında dağılımı nedenleri açıkça sıralanmıştır.

 

Yeni araç istenmiş

 

Bartın Üniversitesi Rektörlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, 13 Şubat 2019’da, şirketimize çektiği ihtarnamede, aracı geri çekme talebimizi içeren ihtarname sonucu, aracın, 12 Şubat 2019 tarihinde firmamız yetkilisi tarafından teslim alındığını açıkça beyan etmiştir. Devamında ise 01.01.2018-31.12.2020 tarihleri arasında 36 ay yapılan hizmet sözleşmesinin halen geçerliliğini korumakta olduğunu hatırlatarak, şartname gereği 10 gün içinde yeni bir araç tahsis etmemiz gerektiğini, aksi takdirde sözleşmenin feshedileceğini hatırlatmıştır.

 

“Kamu zararına göz yumamazdık”

 

Bu belgelerde de görüldüğü üzere aracımızın iade edilmesi değil, geri çekilmesi söz konusudur. Makam aracı olarak tahsis ettiğimiz aracımızın 14 ayda 84 bin km yol yaptığı görülmüştür. Bu husus, usulsüz kullanım ve kamu israfı konusunda bizleri şüpheci olmaya itmiştir. Kamu kaynaklarının böylesine hor kullanılmasına göz yumamazdık. Şirketimizi, kamu vicdanı ve bir vatansever olarak beni rahatsız eden bu tutum; zarar etme pahasına, teminatımızı da yakarak, ihalenin bitimine 22 ay kala böyle bir adım atmamıza yol açmıştır.

 

“Valiliği göreve çağırıyoruz”

 

Kaynak israfı ve keyfi kullanıma ilişkin Bartın Valiliği’ni görev üstlenmeye davet ediyoruz. Bunun tespiti mümkündür. HGS kayıtları ve Rektörlüğün görev emirleri karşılaştırılırsa, gerçekler kolayca ortaya çıkacaktır. Şirketimiz, söz konusu ihaleyi tamamen yasalara uygun koşullarda, şeffaf ve tüm şartları karşılayabilen tek firma olarak hakkıyla kazanmıştır. Ancak yaşanan gelişmeler; şirketimizi yıpratmaya yönelik, bizleri zan altında bırakan bir kampanyaya dönüştüğünden dolayı bu açıklamanın yapılması zorunluluk haline dönüşmüştür. Ortaya çıkan gerilimde asli kusur şirketimize ait değildir.

Yolcu Taşımacılığı konusunda, tüm Batı Karadeniz’de yetki belgesine sahip tek firma, Türkiye’de de söz konusu yetkiye sahip birkaç firmadan biri olan şirketimiz; bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalıştığı kurumlara en kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Orhan Uzun makam otosu A6 Audi E.N.Klass Turizm Otelcilik Yolcu Taşımacılığı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN
MEHMET ARSLAN
YUSUF ZİYA ALDATMAZ
CEMAL AKIN
EMİN TİTİZ
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım