Bankoğlu: “Sözlerim çarpıtıldı”

Halk Tv’de yayınlanan “Siyaset Kültürü” adlı programa katılan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun açıklamaları gündeme damga vurdu. Özellikle sosyal medyada büyük tepkilerin gelmesi üzerine CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, yazılı basın açıklaması yaparak, sözlerinin çarpıtıldığını savundu.
Bu haber 2019-03-12 11:14:30 eklenmiş ve 470 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Halk Tv’de yayınlanan “Siyaset Kültürü” adlı program son bölümünü Almanya’nın Köln kentinden gerçekleştirdi. Serhan Asker’in sunduğu programa CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu ile birlikte, CHP’nin örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Sözcü Gazetesi yazarlarından Deniz Zeyrek katıldı. Bankoğlu’nun programda yaptığı açıklamalar özellikle sosyal medyada büyük ses getirince, A Haber TV’de Bankoğlu’nun sözlerini haber bültenine taşıdı. Ulusal çapta birçok gazeteci Bankoğlu’nun sözlerini yorumlarken, Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun büyük bir hata yaptığını söylediler. Bunun üzerine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç açıklamalarda bulunurken, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Giresun Şube Başkanı Kemal Gemici de tepki göstermişti. Bunun üzerine CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu tarafından akşam saatlerinde basın kuruluşlarına yazılı basın açıklaması gönderildi. Sözlerinin çarpıtıldığını savunan Bankoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili Dostlar, Tam da yerel seçimler öncesi enerjimizi güzel, anlamlı işlere harcamamız gerekirken, birilerinin gündemi manipüle etmeye dönük mesnetsiz girişimleri ile vakit kaybetmeyelim. Kast etmediğim açık ve net olan birtakım lafları üzerime yapıştırmaya çalışıyorlar. Bu sadece abesle iştigaldir. Kimsenin vaktini, aklını, emeğini boş şeylere harcatmak istemiyorum. Ama bir açıklama yapmam da zaruri hale gelmiştir. Bir TV programında yaptığım konuşmada, kullandığım bazı ifadeler konuşmanın içinden çekilip alınarak, hakkımda bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Bu karalama kampanyası, açıkça seçmenleri manipüle etmeye yönelik provokatif bir girişimdir.  Bu nevi saldırılar, seçim kampanyalarında AKP sözcülerinin ve onların yandaşı olan medya organlarının yaygın ve ahlak dışı bir tutumuna dönüşmüştür. TV programında ve fırsat bulduğum her ortamdatüm seçmenlerin, eşit haklara sahip olduğu inancı ile oylarına talip olduğumuzu defaten ifade ettim. Her fırsatta ediyorum, edeceğim de.  Programda ifade ettiğim “PKK’lılar”, “zillet ittifakı” nitelemeleri bana ait nitelemeler değil, AKP sözcülerinin seçim meydanlarında kendilerinden olmayan seçmenleri karalamak, ayrıştırmak, bölmek, yaftalamak üzere geliştirdikleri nitelemelerdir. Ben de onların bu yaftalamalarına kinayeli bir gönderme yaparak;siz ne kadar seçmenleri PKK’lı, zillet ittifakçı ve sair gibi kavramlarla bölmeye çalışırsanız çalışın; biz onları esnaf, anne, genç, taşeron işçi, yani yurttaşlarımız olarak görüyoruz. Sizin dışlamaya ve bölmeye çalıştığınız seçmenleri biz farklılıkları ile kabul ediyor ve oylarına talip oluyoruz, dedim. Gündemimizi yapay tartışmalarla bölmek yerine, tüm yurttaşlarımızı kapsayıcı, onların sorunlara çözüm üreten verimli, vatana millete yararı olacak konuları tartışalım.CHP, milliyetçiliği ve halkçılığı mezhepçiliğe ve soya dayandırmamış, ülkemizin bölünmez bütünlüğü konusunda teröre ve terör örgütlerine asla taviz vermemiş, kapalı kapılar ardında karanlık pazarlıkların içine hiçbir zaman girmemiştir. Sizlerin sağduyusuna güvenim sonsuzdur. Biz bu vatanı, bu bayrağı seven herkese kapısı açık bir parti olmaktan gurur duyuyoruz.”

 

Tunç: “Esef verici”

 

CHP’li Bankoğlu’nun herkeste şok etkisi yaratan sözlerine ilişkin olarak sosyal medya hesabı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaparakstepki gösteren AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da “Bankoğlu’nun ‘biz CHP olarak PKK’lıların da oyuna talibiz’ şeklindeki açıklamaları son derece esef vericidir” dedi. CHP’nin bazı belediye başkan adayları ve milletvekillerinin zaman zaman “kirli” olarak nitelendirdiği bu ittifakı açığa vuran açıklamalarda bulunduklarını anımsatan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Büyük bir talihsizlik”

 

HDP’liler de zaten başından beri bu ittifakı hiç gizlememişlerdi. Şimdi buna CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun da katıldığını görüyoruz. Dil sürçmesi olmadığı açık. Açıklamaları yaparken yanında da CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da var, dinliyor fakat bir düzeltme ihtiyacında bile bulunmuyor, adeta söylenenlere kabul ediyor. Türkiye’yi ve aziz milletimizi, ve Kürt kökenli vatandaşlarımızı 40 yıldan buyana huzursuz eden, ülkemizi bölmeye çalışan pkk terör örgütü mensuplarının oylarına talip olduğunu söylemek büyük bir talihsizliktir.

 

“Boşuna beka demiyoruz”

 

Türkiye Cumhuriyetinin bir milletvekili terör örgütünün oylarına talip olamaz, biz zillet ittifakı derken boşuna demiyoruz. 31 Mart Seçimleri Türkiye’nin bekası ile doğrudan ilgilidir derken boşuna söylemiyoruz. Terör örgütü PKK’nın sözcülüğünü yapan HDP’liler başından beri bu kirli ittifakı gözlemiyorlardı. ‘Batıda AK Parti’ye kaybettireceğiz, CHP’ye kazandıracağız, doğuda da biz kazanacağız’ diyorlardı. CHP’liler ise başlangıçta ittifakı gizlemeye çalışsalar da artık gizlemiyorlar, bazen mikrofon açık kalınca PKK ile nasıl ittifak yaptıkları açığa çıkıyor, bazen de mikrofon açıkken de açık açık kirli ittifakı haykırabiliyorlar.

 

“Şiddetle kınıyorum”

 

Son olarak ta CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ‘Biz PKK’lıların da oyuna talibiz’ diyerek yeni bir skandala imza attı. Ben öncelikle Bartın’ın milletvekili olarak CHP milletvekilinin bu ifadelerini şiddetle kınıyorum.

 

“Bankoğlu özür dilemeli”

 

Bu ifadeler, vatanını, bayrağını, milletini çok seven Bartınlı hemşehrilerimin kabul edemeyeceği ifadelerdir ve şiddetle reddedeceği ifadelerdir. Bartın halkı bunun cevabını 31 mart’ta sandıkta verecektir. CHP Milletvekili Bankoğlu'nun öncelikle Bartınlılardan ve aziz milletimizden özür dilemesi gerekir. ‘Bir hata yaptım, düzeltiyorum’ demesi gerekir.”

 

Derneklerden de tepkiler yağdı!

 

Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Giresun Şube Başkanı Kemal Gemici, Bartın CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun terör örgütü PKKlıların oylarını istiyoruz sözlerine sert tepki gösterdiler. Bartın’da ortak basın açıklaması yapan dernek başkanları  “CHP Milletvekilinin bu sözlerini kınıyoruz. Biz evlatlarımızı şehit eden terör örgütü PKK’yı destek veren tüm çevreleri şiddetle kınıyoruz. Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz oy alacağız diye teröristleri övmesinler. Terör örgütüne destek veren her kesimle mücadelemiz devem edecektir.Bu tür açıklamalar bizi derinden üzmüştür. Herkes şunu bilsin ki bizler ailelerimizden şehitler verdik. Gün gelir hepimiz vatanın için şehit olmaya hazırız” dediler.

ETİKETLER : Bartın Almanya Köln CHP Aysu Bankoğlu AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım