45 yıllık çaresizliğe bir neşter daha

Yeni İmar Planı ile Bartınlıların önemli bir sorunu olan hisseli parsellerin tapolandırılmasına ilişkin önemli bir sorunu gideren Bartın Belediyesi, vatandaşlara müstakil tapularını dağıtarak 45 yıllık çaresizliğe merhem olmayı sürdürüyor. Bir hafta önce Aladağ Mahallesi’nde tapu dağıtarak vatandaşları sevindiren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, bu hafta sonunda da Karaçay Mahallesi’nde 39 aileye tapu belgelerini dağıttı.
Bu haber 2019-03-11 11:11:43 eklenmiş ve 506 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Yerel seçimler öncesinde kimsenin yapılamaz dedği işe gerçekleştiren ve Bartın’ın yeni İmar Planı’nı tamamlayan Bartın Belediyesi, aslında plan ile birlikte kentimizin çok uzun zamandır çözülemeyen hisseli parseller sorununa da neşter vurmuş oldu. Vatandaşlar, Bartın Belediyesi sayesinde müstakil tapu belgelerine kavuşmaya başladı. Kent genelinde bu sorunu yaşayan bölgeleri 9 etap halinde ele alan Bartın Belediyesi, hatırlanacağı üzere geçen hafta sonunda ilk etap tapu dağıtımını Aladağ Mahallesi’nde gerçekleştirmiş ve burada 20 vatandaşımıza tapuları bizzat Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından verilmişti.

 

 

İkinci etap tapu dağıtımı Karaçay’daydı

 

Tapu dağıtımlarının ikinci etabı, geçtiğimiz Pazar günü bu kez Karaçay Mahallesi’nde gerçekleştirildi. 39 ailenin tapularına kavuştuğu Tapu Belgesi Dağıtım Töreni’ne Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Hüseyin Taner Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü Metin Doğruöz, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personelleri Jeoloji Mühendisi Korcan Contay, Harita Mühendisi Ümit Tokluoğlu, Bartın Belediyesi Ar-Ge Başkanı Aykut Oktay Ulu, Karaçay Mahallesi Muhtarı İsmail Özsoy, Bartın Belediyesi Meclis Üyesi Adayları, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Milliyetçi Hareket Partisi Bartın Teşkilat mensuplarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

“Altyapı eksiklikleri imar planı ile giderildi”

 

Törende ilk konuyan Karaçay Mahallesi Muhtarı İsmail Özsoy oldu. Mahalle sakinleri adına Belediye Başkanı Cemal Akın’a teşekkür eden Özsoy, imar planı düzenlemesi olmasaydı, belediyecilik hizmetlerinin çoğundan mahrum kalınacağını vurgularken, “Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’ın girişimleri, çabaları ve vazgeçmeyişi sayesinde, mahallemize de fayda sağlayan Yeni İmar Planı uygulaması olmasaydı, alt yapı eksikliklerimiz giderilemezdi. Tapu belgelerimize kavuşmamızı sağlayan Başkanımıza minnettarız” dedi.

 

Akın: “Gelecek 50 yıla izmet edecek”

 

Daha sonra söz alarak vatandaşlara hitap eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’daki İmar Planı çalışmalarını ızı hisseli parsellere de uygun olarak 2012 yılında başlattıklarını anımsattı. 70 milyon metrekarelik bir alan üzerinde revizyon imar planını gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Akın, 45 yıllık kangren olmuş tapu sorunun çözümü için vatandaşlara verdikleri sözü anımsatırken şunları söyledi:
“19 mahalle 22 mücavir alan bölgesini içinde barındıran bu plan 21 kurum ve kuruluştan görüş alınarak 2019 yılında bitti. Bartın’ın 50 yılına hizmet edecek bir plan. Hisseli parsellere tapu verilmesi ile ilgilide bir yıldır çalışma yapıyoruz. Bartın’da 1977 yılından beri devam eden bir süreç vardı. Bu zamanla hisseli parseller adı altında yerler alınmış, köy olduğu dönemlerde.

 

 

“800-900 haneyi ilgilendiriyordu”

 

Sonra parselizasyon yapılamaz hale gelmiş. Aladağ Mahallesi’nde 3 bölge, Karaçay Mahallesi’nde 2 bölge Tuna Mahallesi’nde 1 b ölge, Karaköy Mahallesi İmam Hatip Lisesi tarafında ki bölgede 2 bölge, Esentepe Mahallesi’nde de 1 bölge olmak üzere toplamda 9 bölgesi kapsayan, 800-900 haneyi ilgilendiren bir meseleydi. Bu şu demektir; çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren bir mesele anlamına gelir. Bartın Belediyesi olarak bu konuyla ilgili gereği neyse onu yapmayı arzuladık. 3194 sayılı imar kanununun 18.maddesi 10 c’sine göre yeni revizyon planlarıyla bu sorunu çözelim istedik. Bartın’ın 50 yıllık geleciğiydi. 50 yıllık geleceği inşa ederken, 45 yıldan beri çile çektiren konuyu halletmeyecek miydik? Elbette halledecektik. Biz dediği her şeyi yapan bir belediyecilik yapıyoruz. Yeter ki kanunlar elversin Şu anda iki bölgemize ait tapu belgelerini hak sahiplerine teslim ettik. Aladağ Mahallesi’nin bir bölgesi ve Karaçay Mahallesi. Diğer bölgelerin bir kısmı askıya çıktı, bir kısmı kadastroya gitti, bir kısmı tapuda şu anda.

 

 

“Başkaları söyler, biz yaparız”

 

Allah’ın izniyle Bartın’da bu meseleyi, kangrenleşen meseleyi, Bartın Belediyesi’nin Başkanı olarak, Cemal Akın olarak, meclis üyeleri, İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz, çalışan arkadaşlarımız, hep beraberce çözüyoruz Allah’ın izniyle. Bu mesele ile ilgili olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personellerimiz, Belediye Meclisindeki meclis üyelerimiz gece gündüz çalıştı. Hep birlikte beraberce yaptık ve gerçekleştirdik. Halkımızla bütünleştik. Başkaları söyler, biz yaparız Allah’ın izniyle. Çünkü asla yapamayağım işi yaparım demem, kanunlar el verdiği müddetçe yapmamazlık yapmam, yalan da söylemem. O nokta içerisinde doğru işler yaptığımızı görüyoruz. Yaklaşık bin aileyi ilgilendiren, 45 yıldır çözülemeyen ve bizler bu konu üzerinde 7 yıllık çalışma sürecimiz sonrasında vatandaşlarımızın mutluluğuyla son buldu. Kanuni süreçlerin sonunda diğer vatandaşlarımızı da bu sorundan kurtararak tapularını vereceğiz. Allah nasip eder, tekrar göreve gelirsem bu vatandaşlarımıza da tapularını vermek bizlere nasip olur.

 

 

Bu çalışmamızı da hiçbir vatandaşımıza para harcatmadan gerçekleştirdik. 10 yıllık görev süremde birçok çalışma gerçekleştirdik. Beni en çok mutlu eden çalışmalardan bir tanesi bu çalışmamız oldu. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın tapu dağıtım töreni Karaçay Mahallesi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım