Titiz, aklındaki Bartın’ı canlı yayında anlattı

Saadet Partisi Bartın Belediye Başkan Adayı Emin Titiz, EYBEY Medya ve Yayıncılık Tic. Ltd. Şti.’nin Bartın Halk Gazetesi ve Bartın Pusula Gazetesi ile birlikte Facebook üzerinden gerçekleştirdiği ortak yayına konuk oldu ve Bartın için hazırlanan projeleri ile nasıl bir kent hayal ettiğini anlattı.
Bu haber 2019-03-09 16:34:49 eklenmiş ve 874 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Sözlerine kendisini tanıtarak başlayan Titiz, aktif siyasete 2012 yılında Saadet Partisi Bartın Merkez İlçe Teşkilatı Başkanı olarak başladığını bugün de Belediye Başkan adayı olarak burada bulunduğu söyledi. Başkan adaylığı kendisine teklif edildiğinde büyük gurur duyduğunu belirten Titiz, sokaklara çıkıp Bartınlılarla konuşmaya başladıktan sonra onlardan aldığı olumlu geri dönüşlerin kendisini için büyük cesaret kaynağı olduğunu ve hedefe odaklanmasında kamçılayıcı etki yaptığını ifade etti.

Belediye Başkanlığı yarışındaki diğer adaylara selam gönderen Titiz, “Hepsi benden yaşça büyük, birbirinden değerli, Bartın’ın yetiştirmiş olduğu çok değerli şahsiyetler. Buradan kendilerine hürmetlerimi ve muhabbetlerimi iletiyorum” dedi.

 

Cepsiz ceket nedir?

 

Saadet Partisi’nin Cepsiz Ceket ile ne mesaj vermek istediğinin sorulması üzerine Türklerde “kefenin cebi yoktur”diye bir tabir olduğunu anımsatan ve bunun öbür tarafa hiç bir şeyin götürülemeyeceğini ifade ettiğini anımsatan Titiz, ‘Cepsiz Ceket’in bir metafor olarak ortaya konulmasındaki amacın da aslında bu olduğunu söyledi. Titiz, “Biz eğer o makama gelirsek orayı bir emanet olarak göreceğiz. Nasıl geldiysek, cebimize heybemize hiç bir şey koymadan görevimiz bittiğinde de aynı yekilde devam edeceğiz. Bir de hakimlerin giydiği cüppenin düğmesi yoktur. Çünkü hukuk heryeyin üstündedir ve karşındaki çok üst düzey biri de olsa önünü iliklemezsin. Biz de kefenle, cüppe arasında konuşlandırdığımız cepsiz ceket ile bunu vermeye çalışıyoruz. Önemli bir simge ve halk nezdinde karşılık da bulduğunu görüyoruz” dedi. Titiz’e yönelttiğimiz sorular ve kendisinin samimi cevapları özetle şöyle:

 

Sizce Bartın’ın eksikleri neler?

 

“En çok konuşulan sorun trafik. Özellikle çarşı merkezindeki trafik sorunu birincil konu olarak önümüze geldi. Aslında Bartın bu trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmaya yönelik çok müthiş bir potansiyeli içinde bulunduruyor. Bartın Irmağı... Belki de dünyada eşi benzeri yok. Kentin heryerini dolaşıyor. Bizim bu noktada içinden nehir geçen bu kenti köprülerle donatmamız lazım. Gelin görün ki Bartın bir kaç tane köprüye mahkum edilmiş durumda. Biz ilk olarak biri Kemerköprü’ye diğeri de Orduyeri köprüsüne alternatif olacak iki köprü projesi geliştirdik. Birileri ‘zaten TOKİ Köprüsü’nün temeli atıldı’ diye eleştirebilir ama o köprü daha önce planlanan yerde değil. Olsa olsa Sanayi köprüsü olur. 

 

Katlı Otopark: Kent merkezindeki araç yoğunluğu ve yolların dar olması nedeniyle vatandaşlarımız araçlarına park yeri bulmakta güçlük çekiyor. Bunu azaltmak için Belediyemizin sorumluluğunda olan Bartın Özel Halk Otobüsleri Merkez durağının bulandığı alana katlı otopark yapacağız. Böylece park sorunumuzu azaltacağız. Buradaki otobüs durağını ve Kozcağız durağını, Öğretmenevi’nin karşısında bulunan ve tasarrufu Belediyemizde olan alana taşıyacağız. Modern bir otobüs durağı ve şehiriçi terminali yapılacak. Bu Kemerköprü Meydanı’ndaki yığılmayı da engelleyecek.

 

Toplu taşıma hamlesi: Ceplerin amacına uygun kullanılması sağlanacak. Toplu taşıma araçlarının trafik akışını engellemesinin önüne geçilecek. Toplu Taşıma Hamlemiz ile siyah plakalı Belediye Otobüsleri ile araç, sefer ve güzergah sayısı arttırılacak. Araç filomuz 12 kişilik ring araçlarla çeşitlendirilecek. Yeni Taksi Dolmuş hatları açılacak. Yapılacak hamlelerle toplu taşıma, hızlı, yaygın, konforlu ve ekonomik hale getirilecek.

 

Bisiklet Yolları ve Çevre Yolu: Yol kenarlarında bulunan ve yaya akışını çileli hale getiren dubalar kaldırılacak. Şehrin dört bir yanı Bisiklet Yolları ile donatılacak. Yeni Çevre Yolu ve imar alanları ile şehrin genişletilmesi ve alana yayılması amaçlanacak. İmar planındaki şehri genişleten çevre yolu ve altyapı projelerine bir an evvel başlanarak, ivedilikle bitirilecek.

 

Kentsel Dönüşüm: 2011’de yürürlüğe giren Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili olarak Bartın’da hiç bir girişimde bulunulmamış. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak bizim sorumluluğumuzda. Bu sebeple görevi devraldığımızda Kentsel Dönüşüm kapsamında insan canını tehlikeye atan risk altındaki binaları acilen tespit edeceğiz. Yenilenmesi gereken yapıların ivedilikle tespit edilmesini sağlayacağız. Güçlendirilmesi gereken yapıların hızlı bir şekilde oturulabilir hale getirilmesi için çalışma başlatacağız.Acı tecrübeler yaşamadan bu konuda belediyemiz sorumluluk alacak ve bu uygulamalar yapılırken asla kimse mağdur edilmeyecek.

 

Katı Atıkların Geri Dönüşümü: Bu projemiz ile katı atıkalrın yeniden ekonomiye kazandırılması, geri dönüşüm alanında kurulacak tesislerle ilimiz ekonomisinin güçlendirilmesi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması sağlanacak. Bartın’ın en gözde yerlerinden biri olan ve Vahşi Depolama Alanı olarak kullanılan şehir çöplüğü yerinden kaldırılacak ve yeşil alan haline getirilecek.

 

Pozitif Ayrımcılık: Vatandaşlarımız içerisinde engellilerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız, kadınlarımız, girişimciler ve amatör spor kulüpleri gibi pozitif ayrımcılık gerektiren kitlelerimiz için; engelli yolları, yaşam alanları,bu şehrin insanı olduğunu hissettirecek organizasyonlar,kültürel ve sanatsal faaliyetler, yetenek kursları ve benzeri organizasyonlar için belediye imkanlarımız meşru ölçülerde ve adil bir şekilde seferber edilecek.

 

Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi: Tam donanımlı bir kedi-köpek barınağı ve rehabilitasyon merkezi kurulacak. Tedavi edilen sokak hayvanlarının, gönüllülük esasına dayalı sahiplendirilmesine belediyemiz öncülük edecek. Şehrin çeşitli yerlerine kedi evleri, mama ve su kapları konulacak. Sadece insanın değil, kuşun, çiçeğin ve ağacın hakkını korumak da bizim vazifemizdir.

 

Kent Meydanı: Şehirler meydanları ile anılır. Bunun için; Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu alan Kent Meydanı olarak dizayn edilecek. Kemerköprü meydanı yeniden dizayn edilecek. Cumhuriyet meydanı yeniden dizayn edilecek. Kayadibi durağının olduğu alan meydan olarak dizayn edilecek. Yeniden dizayn edilecek meydanlarımız sosyal alanlar, yeşil alanlar, ağaçlandırılmış alanlar, alışveriş alanları, ibadethane ve diğer ihtiyaçların karşılanacağı alanlarla donatılacak.

 

Filyos Vadisi’nden yararlanmalıyız: Filyos Vadisi Projesi içerisindeki büyük pasta Bartın sınırlarında. Önümüzdeki süreçte bu alan ticari cazibe merkezi olacak. Belediyemiz bundan maksimum düzeyde faydalanmalı Bunun için; oluşacak nüfus kitlesinin yerleşim, sosyal ve kültürel arka planlarını oluşturmalıyız. Alışveriş, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlara öncülük etmeliyiz. Bartın Liman’ında oluşacak ticari kaybı tolere etmemiz lazım. Bunun için de Bartın Limanı en iyi şekilde turizme kazandırılabilir.

 

Turizm 12 aya yayılacak: İlimizde sadece yaz sezonunda değil, 12 ay boyunca turizm yapılabilmesi için; Bartın ırmağından Amasra başta olmak üzere tüm sahillerimize Denizyolu Taşımacılığı projesi hayata geçirilecek. İlimize gelen yerli ve yabancı turistlerin tarihi ve doğa güzelliklerin tamamını görmesini amaçlayacak İl Turizm Haritası çıkarılacak.

 

Dijital Belediyecilik: Belediyemiz E-Devlet sistemine entegre edilecek. Belediye hizmetlerine mobil uygulama üzerinden ulaşarak işlem yapılabilecek. Belediyemize ait bütün alanlarda wi-fi internet erişimi sağlanacak.

 

Bartın Belediye Spor: Bartınspor’umuz, bizimle birlikte bu onurlu mücadelesine Bartın Belediye Spor olarak devam edecek. İlimizdeki amatör ve profesyonel düzeyde bütün takım ve bireysel sporcularımızı Bartın Belediye Spor bünyesinde destekleyeceğiz.

 

Eğitime destek: Bartın’da bulunan okullarımızın temizlik ve güvenlik hizmetleri belediyemiz tarafından üstelenilecek.

 

Modern tek tip mezarlıklar: Tüm mezarlıklar yeşil alan ve peyzaj düzenleme çalışmaları ile yeniden dizayn edilerek modern bir mezarlık haline getirilecek. Tüm mermer düzenlemeleri tek tip olacak.

 

Beyaz Masa ile bürokrasi azalacak: Bürokrasinin azaltılması, hizmet süreçlerinin sadeleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla Beyaz Masa uygulaması başlatılacak. Bu uygulama ile vatandaşlarımız, belediye hizmetleri ile ilgili izin, onay, görüş, talep veya şikâyetlerini, belediyemize hızlı ve kolay bir şekilde iletebilecek. Vatandaşlarımız aynı zamanda, başvuru sonrası alacağı takip numarası ile Belediye Mobil Uygulaması’ndan tüm başvurularının hangi aşamada olduğunu takip edebilecek.

 

Kenti ortak akılla yöneteceğiz: Kent vizyonumuzun geliştirilmesi, kentimizin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve benzeri konuların hayata geçirilmesi ve geliştirilmesi amacı ile şehrimizin tüm resmi kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, dernek, vakıf, spor kulüpleri ve öğrenci konseylerinin katılımı ile oluşacak, siyasetten arındırılmış bir platformla Bartın’ımızı geleceğe hazırlayacak hamlelerin temellerini atacağız.”

ETİKETLER : Bartın Saadet Partisi Emin Titiz
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım