Son kez toplandılar!

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler ile görevleri sona erecek olan İl Genel Meclisi üyeleri, Mart ayı toplantılarının son oturumunu Meclis Başkanı Kenan Dursun’un başkanlığında ve Vali Sinan Güner’in katılımı ile gerçekleştirdiler. Toplantıda 2018 Yılı Faaliyet Raporu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
Bu haber 2019-03-08 17:06:48 eklenmiş ve 397 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

6. Dönem İl Genel Meclisi Toplantıları’nın son birleşimi Vali Güner’in 2018 Yılı Faaliyet Raporu sunumuyla tamamlandı. İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İl Genel Meclis Üyeleri ve İl Özel İdaresi Birim Müdürleri de katıldı. Oturumun açılışında konuyan Kenan Dursun, Meclis çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Dursun, şunları söyledi:

“30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6. Dönem Meclisi’nin 2014 Nisan’ında başlayan Meclis çalışmalarının bugün itibarı ile dönemin son Meclis toplantısını gerçekleştirdik. Amacımız görev süremiz içerisinde kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Geçen 60 aylık sürede Bartın için yine çok çalışarak çok güzel işlere imza attık. Her şeyden önce bu zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. 2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış olduğumuz Meclis çalışmalarında çok önemli kararlar aldık. Yeni dönem Meclisi’nin en önemli sınavlarını 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptığımız başarılı çalışmalarla ortaya koyduk.

 

“Sayılı iller arasındayız”

 

Bartın İl Genel Meclisi’nin 43 milyon 600 bin TL olarak belirlemiş olduğu 2018 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan payı, bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla yüzde 45’tir. Bu kapsamda Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 il arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer alıyoruz. O nedenle böylesine önemli bir bütçe tablosunun ortaya çıkmasına katkı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere İl Genel Meclis üyelerimize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum.

 

 

Eğitime hep tam destek

 

Ayrıca 2018 bütçesi içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdık. Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdik. 2009 yılında 5. Dönem Meclisi’nce başlatılmış olan Özel İdare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesi kapsamında Merkez Temel Eğitim Okulu (Fen Lisesi ve Yurt Binası tahsisi), Atatürk İlkokulu, Ağdacı İlkokulu, Çaydüzü Ortaokulu, Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu ve Şiremirtabaklar İlkokulunun yapım işleri tamamlandı ve Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu yapımı da gerçekleştirildi. 2018 yatırım programında olan ve tamamı Özel İdaremizin öz kaynaklarıyla yapılacak olan Kurucaşile ile Kozcağız anaokullarının da yapım ihaleleri gerçekleştirilerek yapımına başlandı. Günümüz eğitim sistemine uygun olarak ihtiyaç duyulan ilçe ve beldelerimizde bu okullarımızı da modern bir şekilde yapmaya devam edeceğiz.

Bu işlerin yanında onarıma ihtiyaç duyulan okullarında günümüz şartlarına uyarlanma çalışmaları yapıldı. En önemlisi ise il merkezinde yer alan okulların tamamının doğal gaz dönüşümleri gerçekleştirildi.

 

 

Çalışmalar 13 yıldır aralıksız sürüyor

 

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmaları da 13 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Özellikle kırsal alandaki içme suyu sıkıntılarının bir an önce çözülmesi amacıyla çok önemli çalışmalar yürüttük. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz ‘Çakır Grubu’ adı altında hayata geçirdiğimiz 12 köy 28 mahalleyi kapsayan grup suyuyla yaklaşık 10 bin nüfusa hitap eden içme suyu projesi tamamlandı. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde 1 milyon 380 bin TL ödenek ile içme suyu ve alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen proje kapsamında 300 bin TL ödenek ile il genelini kapsayan çalışmalarla 135 noktaya yolcu bekleme durağı ile 18 köye çocuk oyun grubu kuruldu.

 

Tunç’a teşekkür

 

İl Özel İdaresi’nin 2018 yılındaki 43 milyon 600 bin TL’lik bütçesinin fazla vererek gerçekleşmesi de son derece önemli. 2018 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde öncelikle ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere İl Genel Meclis üyelerimize ve İdaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz.”

 

Vali Güner: “Çok önemli başarılara imza atıldı”

 

Dursun’dan sonra kürsüye gelen Vali Sinan Güner ise 2005 yılında çıkartılan 5302 Sayısı Yasayla İl Özel İdareleri’nin daha güçlü bir yapıya kavuşturulduğunu anımsattığı konuşmasında, Bartın Özel İdaresi’nin de İl Genel Meclis üyeleriyle birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilen güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza attığını söyledi. Bu vesile ile çalışmalara katkı sağlamış olan tüm Meclis üyelerine ve Özel İdare personeline teşekkür eden Vali Güner, daha sonra 2018 Yılı Faaliyet Raporu ve Bartın İl Özel İdaresi’nin çalışmaları hakkında özetle şu bilgileri verdi:

 

 

11 proje gerçekleştirilemedi

 

“İl Özel İdaremizin 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programında toplam 67 adet hedefimiz bulunmaktadır. Hedeflenen bu projelerden; 56 adet proje (devam eden işlerimizle birlikte) gerçekleştirilmiş, 11 adet proje ise; İptal edilmesi, tasfiye talepleri, ihale şartları sağlanamaması, ödenek yetersizliği ve bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan ödeneklerin yılsonu itibari ile gelmemesi gibi nedenlerle gerçekleştirilememiştir. Sonuç olarak özetle; İl Özel İdaremizce toplam 67 adet proje hedeflenmiş, 56 adedi gerçekleştirilmiş, ancak 11 adedi ise gerçekleştirilememiştir. Yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranı yüzde 88,51, gerçekleşemeyen proje oranı ise yüzde 11,49 olarak tespit edilmiştir.

 

“Elimizi taşın altına koymalıyız”

 

İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclis üyelerinin bölge halkı için huzur, uyum, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekiyor. İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Alt yapı çalışmalarına ve duble yol yapım çalışmalarına öncelik verilmesi gerekiyor. Kalkınma Ajanslarıyla birlikte Özel İdaremiz de projeler yaparak bölgeyi daha kaliteli hale getirmeye çalışmalı bunun için elimizi taşın altına koymalıyız.  

Çevre temizliği de çok önemli. Belediyeler ve Özel İdare ekipler kurarak bölgeyi belli bir standarda getirmek için bir plan çerçevesinde ortak hareket etmesi gerekiyor.

Bu vesile ile 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı’nın programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Başkanı ve Meclis Üyelerine, İl Encümen Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarında da başarılar dilerim.”

İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış’ın sunumunun ardından Meclis Üyeleri’nin oyuna sunulan “İl Özel İdaresi 2018 yılı Faaliyet Raporu” oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı, 6. Dönem İl Genel Meclisi Üyelerine hizmetlerinden dolayı Vali Güner tarafından plaket verilmesi ile sona erdi.

ETİKETLER : Bartın İl Genel Meclisi Sinan Güner Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım