Erdoğan, ilçelere doğalgaz sözü verdi

10 yıl aradan sonra yine bir yerel seçim öncesinde ilimize gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarında geçen 17 yılda Bartın’a şimdiye kadar 6.5 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi. Önümüzdeki dönemde Bartın’ın tüm ilçelerini doğalgaz ile buluşturacaklarının sözünü veren Erdoğan, “Bartınlı vatandaşlarımız tapu konusunda ciddi sıkıntı yaşıyordu. 2015 yılında oturduk, bu kanunu detaylıca çalıştık. Sizlerin lehine olacak şekilde değiştirdik. Türkiye taşkömürü havzasında kadastro çalışması yaparak hak sahiplerini belirledik. Bartın'da hak sahiplerine yakında tapularını peyderpey vermeye başlıyoruz. İmar barışı ile 21 bin 840 Bartınlı kardeşimizin tapu meselesini çözdük” diye konuştu.
Bu haber 2019-03-05 09:38:16 eklenmiş ve 568 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

EREN SARIKAYA

Günlerdir Cumhurbaşkanı’nın ziyaretine hazırlanan Bartın, dün bu heyecanı yaşadı. Kentin başta Erdoğan’ın geçiş güzergahları ve miting alanı başta olmak üzere neredeyse tamamında polis kuş uçurtmadı. Günler öncesinden alınmaya başlanan tedbirler, Pazar gününden itibaren zirveye çıkarıldı. Bartın Valiliği, Erdoğan’ın helikopterinin ineceği Stadyum ve miting alanı başta olmak üzere Bartın’ın neredeyse tamamında hemen her noktada sivil ve resmi üniformalı polisler görev yaptı. Cumhurbaşkanı’nın güvenliğini sağlamak için ilimize çevre illerden 3 bine yakın polis geldi. Mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı bölgesi sabah erken saatlerden itibaren araç trafiğine kapatıldı.

 

 

Çevre illerden Bartın’a getirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) da kent merkezinin değişik noktalarında bekletildi.

Erdoğan’ın kentimizdeki geçiş güzergahları, Cumhuriyet Meydanı ve ona çıkan ara sokaklar ile Valilik ve çevresi ile Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde hiç bir şekilde araç parkına izin verilmedi. Miting alanı çevresi ve Cumhurbaşkanı’nın geçiş güzergahı üzerinde bulunan çöp konteynerleri ve çöp kovaları da güvenlik amacıyla kaldırıldı.

 

 

Havadan helikopter ve drone ile denetim

 

Karada sivil ve üniformalı polisler ile TOMA’ların yanı sıra havadan da polis helikopterleri ve drone ile miting alanının üstü ve Erdoğan’ın geçiş güzergahı sürekli olarak denetlendi. Polis ekipleri tarafından miting alanına girmek isteyen vatandaşlar didik didik arandı. 

 

Çatılar sniper doluydu

 

Miting alanı ve Valiliğin çevresi başta başta olmak Erdoğan’ın geçiş güzergahlarındaki binaların çatılarına ve camilerin minarelerine yerleştirilen sniperlar (keskin nişancılar) da dikkatlerden kaçmadı.

 

 

Kalaycı: “8’de 8 yapmanın gururunu yaşayacağız”

 

Erdoğan’ın gelişi öncesinde ilk olarak AK Parti Merkez, ilçe ve belde belediye başkan adayları kalabılığı selamladı. Ardından da AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan için yazdığı şiiri okuyan Kalaycı, “Bugün o kadar mutluyuz ki 10 yıl aradan sonra bir dünya liderini Bartın’da ağırlamaktan şeref ve onur duyuyoruz. 31 Mart yerel seçimleri Bartın’ımıza, ülkemize ve milletimize hayırlar getirecektir. Bartın Belediyesi’ni de alarak AK Belediyeciliği taçlandırarak 31 Mart akşamı burada hep beraber Bartın’da 8’de 8 yapmanın gururunu yaşayacağız. Bu en güzel hediyeyi de Sayın Cumhurbaşkanımıza vermek istiyoruz” dedi.

 

 

Tunç, konuşmasıyla kalabalığı coşturdu

 

AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın kısa bir yekilde vatandaşlara hitab etmesi sonrasında ise AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç sahneye çıkarak Bartınlı hemşehrilerine hitap etti. Erdoğan’ın Bartın’a gelişini tarihi bir gün olarak nitelendiren Tunç, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin gururu bugün aramızda, bizlerle beraber. Biz de bunun heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu heyecana ortak olmak için Amasra’mızdan, Kurucaşile’mizden, Ulus’umuzdan, Abdipaşa’mızdan, Hasankadı’mızdan, Kumluca’mızdan, Hasankadı’mızdan, Arıt’ımızdan, şehir merkezimizden ve köylerimizden buraya gelen tüm hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün bir hasret bitiyor. Bugün Bartın, Reisine, Türkiye’yi 4 kat büyüten liderine, Türkiye’yi dünya projeleriyle tanıştıran  Cumhurbaşkanına, ülkemizi baştan başa imar eden liderine, ülkesine kurulan tuzakları milletiyle birlikte tek tek aşan Recep Tayyip Erdoğan’ına kavuşuyor. Bartın’ımızı 7 milyarlık kamu yatırımıyla baştan başa eserlerle donatan Cumhurbaşkanımıza kavuşmanın heyecanı içerisindeyiz. AK Parti İktidarıyla Bartın’ımız, Üniversitemizle, barajlarla, tünellerle, modern eğitim yuvalarıyla, fabrikalarıyla, turizm yatırımlarıyla, doğalgazıyla, çevre yatırımlarıyla, tarıma verilen desteklerle, her alana verilen önemle merkezden en uzak köylere kadar sayısız eserlere kavuşturan Recep Tayyip Erdoğan bugün aramızda.

 

“Bartın Merkez’de pek çok sorun var”

 

31 Mart seçimlerinde inşallah beldelerimiz ve ilçelerimizin tamamında olduğu gibi şehir merkezinde de AK Belediyecilik anlayışıyla tanışacak. Bartın merkezde çok ihtiyacımız olan temel belediyecilik hizmetleri dediğimiz trafik sorunundan imar sorununa, su probleminden alt yapı problemine kadar birçok problem var. Kentleşme noktasında Karadeniz’in incisi hak ettiği noktada değil. Bartın’ımızı modern bir kente dönüştürecek bir belediyecilik anlayışıyla tanıştıracağımıza yürekten inanıyoruz. ‘Belediye işi, gönül işi’ diyen Adayımız Yusuf Ziya Aldatmaz’la Bartın’ı  bölgenin yıldızı yapacağız. Tüm ilçe ve beldelerimizle birlikte Bartın’da 8’de 8 yapacağız. Gece gündüz çalışarak Bartın’ı kuzeyin parlayan yıldızı yapacağız. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu AK Belediyecilikle Bartın’ı da tanıştıracağız.”

 

Stadyumda Vali ve AK Parti heyeti karşıladı

 

Daha önce saat 16.00’da Bartın’da olacağı bildirilen Erdoğan’ı taşıyan helikopter ancak saat 16.30’da Atatürk Şehir Stadyumu’na iniş yaptı. Erdoğan’ı burada Bartın Valisi Sinan Güner ve AK Parti heyeti karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini karşılamaya gelen çocuklarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi. Stadyumdan otobüsüyle Cumhuriyet Meydanı’na giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini yol üzerinde bekleyen vatandaşları da selamlamayı ihmal etmedi.

 

Bartınlılara destekleri için teşekkür etti

 

Erdoğan Cumhuriyet Meydanı’ndaki miting alanıında bulunan platforma çıktığı anda alanı dolduran kalabalık büyük bir coşku ile kendisini alkışladı. Konuşması öncesinde “Nereden nereye” adlı parça çalındı, Erdoğan da şarkıya eşlik etti. Bartınlıları selamlayarak sözlerine başlayan Erdoğan Bartınlıların her seçimde kendisine ve hartisine destek verdiğini anımsattı ve “Sizlere bir minnet borcumuz var” dedi ve teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:

 

“Bundan sonra daha sık geleceğim”

 

Bartın'ın tüm ilçelerindeki, yaylalarındaki, ovalarındaki kardeşlerime en kalbi muhabbetimi gönderiyorum. Bartın ve Bartın’ın güzel insanlarını özlemişiz. Siz Bartınlı kardeşlerim şu gerçeği çok iyi bilmesini istiyorum, uzun zamandır gelememiş olsak da Bartın’ı asla unutmadık, asla ihmal etmedik. Sinemizi yakıp kavuran Bartın özlemini hiçbir zaman silmedik, silemedik. İnşallah bundan sonra daha sık gelecek, daha sık görüşeceğiz. İnşallah bundan sonra bu kadar ayrı kalmayacağız, hasreti bu kadar büyütmeyeceğiz.

 

“Türkiye’nin itibarına katkı yaptınız”

 

Türkiye'nin son 17 senede siyaset, ekonomi, eğitim, sağlık, ulaşımda yazdığı destanlarda Bartın da pay sahibi oldu. Ülkemizin, Batı Karadeniz'in, Bartın'ın yolunu açtınız. Türkiye'nin itibarına itibar kazandırdınız. Vefanızdan, kadirşinaslığınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Rabbim kardeşliğimizi, muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin. Sizlerden 31 Mart'ta da aynı tavrı bekliyorum. Sizlerden bir kez daha iradenize, geleceğinize, ülkenizin beka mücadelenize sahip çıkmanızı istiyorum.

 

 

17 yılda yapılanları özetledi

 

31 Mart demokrasi şölenimiz şimdiden hayırlı olsun. 31 Mart Türkiye için, aziz milletimiz için, Bartın için hayırlara vesile olsun. Bartın’a olan muhabbetimizi icraatlarımızla, eserlerimizle, yatırımlarımızla gösteriyoruz. Sizi lafla değil özle, yürekten seviyoruz. Son 17 yılda Bartın'da toplamda 6,5 katrilyon tutarında yatırım yaptık. Evlatlarımız en refah ortamda eğitimli alsınlar 354 adet yeni derslik inşa ettik. Bartınlı gençler uzakta okumak zorunda kalmasınlar değil, üniversite imkanını onların ayağına getirdik. Bartın Üniversitesi'ni biz kurduk biz.

 

Yaptıklarını anlattı, CHP’yi eleştirdi

 

4 bin 93 kapasiteli yurtlar açtık. Bartın’da da sosyal devlet ilkesinin en güzel örneklerini hayata geçirdik. CHP gibi sosyal devletin edebiyatını yapmadık. Pratiğini ortaya koyduk. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde üniversite öğrencilerine burs imkanı sağladık. Bu CHP ne yaptı biliyor musunuz? Bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürerek önüne geçti. Başbakanlığım dönemimde yeniden bunun yolunu açtık. Her üniversite genci ister burs alır ister kredi. Bartınlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplamda 367 milyon lira kaynak aktardık. Bartın’da bin 210 adet konut projesini hayata geçirdik. Bölünmüş yol uzunluğunu 7 kilometreden 66 kilometre ekleyerek 73 kilometreye çıkardık. Bartın’da Batı Çevre yolunun çalışmalarını başlattık. 2023 yılında Filyos Limanı’nı hizmete sunacağız. 

 

 

İlçelere doğalgaz sözü

 

Bartın için çok önemli olan Kozcağız barajı ile 25 bin dekar alan sulanacak. Bay Kemal diyor ki ‘çiftçi battı, bitti’. Bartınlı çiftçilerimize 152 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. 5 bin 200 kişilik ilave istihdam sağladık. Bartın'ı doğal gazla buluşturduk. İnşallah Bartın’ın ilçelerine de doğal gazı getireceğiz.

Bartın'da adeta sporcu yetiştirme merkezi. Kapalı yüzme havuzu, gençlik merkezi inşa ettik. Bartın’da da sosyal devlet ilkesinin en güzel örneklerini hayata geçirdik. CHP gibi sosyal devletin edebiyatını yapmadık, gerçek anlamda pratiğini ortaya koyduk.

 

“Bartın'ın asırlık tapu sorununu çözdük”

 

Hiçbir sorundan kaçmadık, çözüm için kolları sıvamaktan korkmadık. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet dört direk üzerine Türkiye’yi yükselteceğiz. Ulaşımda, enerjide, turizmde, tarımda adımlarımızı attık. Her geçen gün daha iyi gidiyoruz. Bizden önceki hükümetlerin halının altına süpürdüğü, senelerdir görmezden geldiği sıkıntılarla cesaretle yüzleştik. Tapudan kadastroya kadar insanımızın hayatını bizzat etkileyen her konunun üzerine gittik. Bartın’ın da asırlık sorununa çözüm yolları getirdik. Bartın’ın bazı tapu problemleri var mıydı? Bartınlı vatandaşlarımız bu hususta ciddi sıkıntı yaşıyordu. CHP senelerdir bu meseleyi istismar etti. Ortaya doğru dürüst hiçbir çözüm getirmedikleri halde sorunun müsebbibi bizmişiz gibi hava oluşturmaya çalıştılar. Sizlerin başınızı ağrıtan bu meseleyi çözüme kavuşturmak hamdolsun bizlere nasip oldu. Biz 2015’de oturduk, bu kanunu detaylıca çalıştık. Sizlerin lehine olacak şekilde değiştirdik. Türkiye taşkömürü havzasında kadastro çalışması yaparak hak sahiplerini belirledik. Bartın'da hak sahiplerine yakında tapularını peyderpey vermeye başlıyoruz. İmar barışı ile 21 bin 840 Bartınlı kardeşimizin tapu meselesini çözdük.

 

 

CHP kafası...

 

CHP zihniyeti 10 yıllar boyunca bu ülkede iktidar oldu. Millet CHP’ye görev verdi. Bunlar tek başına iktidar oldular mı? Bunlar bizim camilerimizi kapatmadılar mı, ahıra dönüştürmediler mi? Hatay'ın Belediye Başkanı bir köyün yol meselesiyle ilgili 'oy verirseniz hizmet alırsınız' diyor. Şu kafaya bak, mantığa bak. Senin görevin nedir? Senin görevin hizmet etmek. Ne demek yani 'sen bana oy verirsen sana hizmet var'. Bizim böyle hizmet anlayışımız yok. Bu adam belediye başkanı değil, sokak kabadayısı sokak. Şu hale bak!

 

“Teröristleri inlerine gömmeye devam edeceğiz”

 

Türkiyemizde Kürdistan diye bir bölge var mı? Bizim Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Orta Anadolu, Ege, Marmara var. Bizde Kürdistan diye bir bölge yok ve tanımıyoruz. Sen Kürdistan'ı çok seviyorsan, Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var! Haydi oraya git! Biz bu toprakları böldürmeyeceğiz. Bölmek isteyenlere bu topraklarda hayat hakkı tanımayacağız. Biz bu teröristleri sonuna kadar kovalayacağız. Cudi'de mağaralarda bunları mağaralarda gömdük mü? Gabar'da, Tendürek'te, Kandil'de gömdük mü? Bitmedi. Gömmeye devam edeceğiz. Bunlar nerede, hangi çukuru açtıysalar, o çukurlara bunları gömdük mü? İHA'larla SİHA'larla, F-16'larımızla onlar kaçtı, biz kovaladık. Kendilerine göre şemsiye ile kendilerini koruyacaklar. Ne oldu, korudular mı?

 

“Millete hakaret edersen olmaz”

 

Bunlar Kürt vatandaşlarımızı da istismar ettiler. Biz Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Boşnak, Romanıyla velhasıl biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Bizim farkımız bu. Ama onların böyle bir derdi yok. Ülkemize telafisi, tedavisi yıllarca sürecek yaralar açtılar. İstanbul'a Belediye Başkanı olduğum zaman üç Ç ile mücadele edeceğim dedim: Çöp, çukur, çamur... Bir de 3 Y. Yokluk, yolsuzluk ve yasaklar... Mücadele ede ede elhamdülillah bu ülkede tek başımıza iktidara geldik. Billet bizi sevdi, biz de milletimizi sevdik. Sen kalkar da millete hakaret edersen olmaz!

 

 

“Şehir hastanelerini açıyoruz”

 

Şehir hastanelerini yapıyoruz. Niye? Benim vatandaşım bu şehir hastanelerine layık. Bu hastaneler Batı'da da yok, Amerika'sında falan bu şehir hastaneleri yok. Daha iyi olacak. Türkiye, Türk Milleti olarak Allah'ın izniyle bu rekabette öne çıktık, çıkıyoruz. Bu ayın 14'ünde Ankara Bilkent'te inşallah 3 bin 600 yataklı bir şehir hastanesi daha açıyoruz. Şu anda hasta kabulü başladı. Kısa bir süre sonra da yine bir 3 bin 600 yataklı yine bir şehir hastanesi açıyoruz. Bu millet yapar. Bunu göstermek, sağlıkta da yapar, eğitimde de yapar, Allah'ın izniyle adalet, emniyet, ulaşım, bunları da yapar.

 

Savunma sanayinde yerli payı yüzde 65

 

Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi vizyonerlerin çalışmalarını engellediler. Biz geldik savunma sanayimizin yüzde 20'si yerliydi, şimdi yüzde 65 yerli. Şu anda 2,5 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Üretimimizde yerli girişimcilerimizi sürekli teşvik ettik. Hala da teşvik etmeye devam ediyoruz. Fabrika, işyerlerinin kapısına bunlar kilit vurdu. Ülkenin kıt kaynaklarını İstanbul'daki bir avuç yandaş elite peşkeş çektiler. Vatandaşın çocuğunun rızkından keserek çarçur ettiler. Kendilerinin çıkardığı ekonomik sorunlarının çözümünü de gittiler IMF kapılarında aradılar.

 

 

“Ekonomik bağımsızlığımıza kavuştuk”

 

CHP Genel Başkanı çıkmış, IMF'den, enflasyondan bahsediyor. Hiç yüzü kızarmadan bizi eleştiriyor. Bunlar sadece yalancı değil aynı zamanda balık hafızalı. Geçmişte IMF ile ilk anlaşmayı yapan CHP’dir. CHP ocağından yetişmiş yönetici, siyasetçilerdir. Bu ülkeyi senelerce IMF kapılarında süründüren de CHP zihniyetidir. Türkiye'yi IMF boyunduruğundan kurtaran AK Parti olmuştur. Türkiye gerçek manada ekonomik bağımsızlığına kavuştu. Bu son 17 yılda hayata geçirdiğimiz reformların sonucudur.

 

“Yokluk değil varlık kuyruğu”

 

Ülkemiz kimseye muhtaç olmadan en ağır ekonomik saldırıları göğüsleyebiliyorsa bu AK Parti'nin başarısıdır. Bay Kemal 'kuyruk başladı' diyor. Bay Kemal bu kuyruklar yokluk, ağ, benzin, gazyağı kuyruğu değil varlık kuyularıdır. 31 Mart'a kadar bu iş oldu oldu. Olmadığı takdirde Türkiye'deki kamu, esnaf birlikleriyle görüştüm. Onlarla masaya oturacağız gerekirse onlarla birlikte 81 vilayete bu ürünleri ulaştıracağız. Vatandaşımızı sömürmelerine müsaade edemeyiz. Vatandaşımızın acil evine girecek ürünleri en uygun fiyatla ulaştıracağız.

Bugün ABD'nin de ekonomik problemleri var. Almanya, Fransa, İtalya, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti'nin de sıkıntıları var. Fransa'nın çok ciddi sosyal problemleri var. İngiltere'nin Brexit'ten kaynaklanan derteleri var. AB'nin ırkçılık, işsizlik, yabancı karşıtlığı gibi derin sıkıntıları var.

 

17 yıllık başarının sırrı

 

Mesele sorunlar, sıkıntılar, belirsizlikler değil bunlara nasıl çözüm aradığınızdır. Asıl mesele problemlerle cesaretle yüzleşme iradesini gösterebilmektir. Asıl mesele sorunları halının altına süpürmek değil. 17 yıldır işte biz bundan dolayı başarılı olduk. İnşallah bundan sonra da aynısını sürdüreceğiz. Eğitim, sağlık, altyapı, sanayi, tarım, sanayi, istihdamda, sosyal desteklerde Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne muhakkak taşıyacağız.

 

 

Tanzim satışlar 81 vilayete yayılacak

 

Bay Kemal şimdi ne diyor? Tanzim satıştan rahatsız olmuş. Onlar yokluk kuyruğu değil, varlık kuyruğu. Fırsatçılar; senin gibi, müfteriler senin gibi... İşte onlara karşı biz hemen anında bir haftada bunları kurduk ve vatandaşımıza ucuz, uygun fiyatla sebze meyve bunları getirmeye başladık. Ve fiyatlar bir anda yarı yarıya indi. Ve eğer 31 Mart'a kadar bu iş düzene girdi girdi. Girmediği takdirde 81 vilayette bunu yaygınlaştıracağız. Vatandaşımıza ucuza bu ürünleri getireceğiz, kararlıyız.

 

Çaycuma’dan uçuşlar başlıyor

 

Mart’ın ikinci yarısından itibaren inşallah Zonguldak Havaalanına inişler ve uçuşlar tekrar başlayacak.

 

Irmak ıslah projesi yatırım programında

 

Konuşmasının ardında Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın yanı sıra Bartın’daki 8 belediye başkan adayı ile birlikte miting alanını dolduran kalabalığı birlikte selamlayan Erdoğan, Bartın Irmağı’nın ıslahı ve çevresindeki rekreasyon alanları ile ilgili projenin de yatırım programına alındığını anımsattı ve bu projenin de diğerleri gibi tamamlanacağının sözünü verdi.

 

 

Çaylar Erdoğan’dan

 

Erdoğan son olarak alandaki vatandaşlara bez poşet ve 200’er gr’lık çay poşetleri dağıttı.

Erdoğan Bartın’dan ayrılmadan önce, Bartın Valiliği’ni de ziyaret etti. 

ETİKETLER : Bartın AK Parti Recep Tayyip Erdoğan Yılmaz Tunç Turhan Kalaycı Cumhurbaşkanı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım