TTK’ya alınacak 200 kişi kura ile belirlendi

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak olan yer altı pano üretiminde çalışacak bin işçi için Bartın, Zonguldak ve Karabük’te eş zamanlı kura çekim töreni düzenlendi. Bartın’daki törene Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca da katıldı.
Bu haber 2019-03-02 17:47:30 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

TTK alınacak olan bin maden işçisi için Cumartesi günü üç ilde birden eş zamanlı kura çekimi yapıldı. Zonguldak’taki 700 işçi alımı için Zonguldak Site (Bahçelievler) Kapalı Spor Salonu’nda, Bartın’daki 200 işçi alımı için Bartın Kültür Merkezi’nde, Karabük’teki 100 işçi alımı için de Karabük Nikah Salonu’nda noter huzurunda kura çekildi. Zonguldak’taki kura çekimi Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla gerçekleşti. Bartın’daki programa da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca katıldı. Bartın Kültür Merkezi’ne akın eden gençler erken saatlerde salonu doldurdu. Salona sığmayanlar için de kurayı takip edebilmeleri için dışarıya dev ekran yerleştirildi.

 

Telekonferansla bağlandılar

 

Kura çekimi için Bartın Kültür Merkezi’ne gelenler arasında Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç başta olmak üzere çok sayıda protokol üyesi ve kurum müdürü de yer aldı. Kura çekiminin hayırlı olmasını temenni eden Bakan Yardımcısı Koca, “Ben hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah sizler hayatlarınızda ailenizle beraber kazasız belasız bir hayat sürersiniz” dedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kura çekimi için telekonferansla önce Karabük’e sonra da Bartın’a bağlandı.

 

 

Selçuk: “Üretim ve yatırımı artırmak zorundayız”

 

Törende ilk konuyan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk oldu. Madencilerin hangi şartlar altında çalıştıklarını çok iyi bildiklerini belirten Selçuk, özetle şunları söyledi:

“Milletimizin istikbali için kazma vuran, ter akıtan işçi kardeşlerimizin emeği kutsal. Bu nedenle, madende çalışanlarımızın işini kolaylaştırmaya yönelik tedbirler almaya devam ediyoruz. Madenlerde çalışma süresini günlük 7,5 ve haftalık 37,5 saat olarak sınırlayarak, işçilerimizin 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapabilmesine imkan sağladık. Ayrıca yıllık ücretli izinleri de diğer çalışanlara göre 4 gün artırdık. İş sağlığı ve güvenliği alanında da, oksijenli ferdi kurtarıcı maske kullanımı, yer altında takibi kolaylaştıracak personel takip sistemi ve acil bir durumda madenden çıkış için ‘hayat hattı’ kurulması zorunluluklarını getirdik. Diğer sektörlerde yılda bir kez yapılması yeterli olan tatbikatlar, madenlerde 6 ayda bir görüntüler kayıt altına alınacak şekilde yapılmakta. Sizlerin refah seviyesini yükseltmeye, çalışma hayatına yönelik iyileştirmeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Madencilik sektöründe yoğun bir emek ve insan gücüne ihtiyaç duyulmakta. Bu sebeple çalışma hayatımızdaki en riskli alanlardan biri olarak görülmesine rağmen sizlerin bu konudaki çalışma azmi ve kararlılığı takdire şayan. Zonguldak havzasında 1,3 milyar ton taşkömürü rezervimiz olduğu tahmin ediliyor. Bu kömürü değerlendirebilmemiz için işçi kardeşlerimize, sizlere ihtiyacımız var. Hükümetimizin üzerinde ısrarla durduğu bilhassa enerji alanında yerli üretime geçme düşüncesini elbette sizler olmadan gerçekleştiremeyiz. Uzun Mehmet’le başlayan kömürün hikayesi sizlerle devam edecek. Ekonomide belirlediğimiz büyük hedeflerimizi gerçekleştirmek için üretim ve yatırımı artırmak zorundayız.”

 

 

Dönmez: “Yeni üretim rekorları kırmalıyız”

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de konuşmasında 2018 yılındaki kömür üretimiyle Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını, 101 milyon ton üretim yapıldığını söyledi. Dönmez, şöyle konuştu:
“Sizlerin emekleri bizlerin en büyük emanetidir. Madenci kardeşlerimiz ve aileleri bu emanete her zaman sahip çıkacağımız konusunda müsterih olsunlar. Bu kutsal emanetin yücelmesi için her platformda işçi ve emekçi kardeşlerimizin yanında olduk. İşçilerimizin emeklerini karşılığını tam olarak almaları ve emeklerinin zayi edilmemesi için gereken her türlü adımı attık, atmaya da devam edeceğiz. Sizlerin yüksek güvenlik standartlarına sahip olmanız için çalışmalar yaptık. Her şey daha fazla üreten büyüyen, gelişen Zonguldak, Bartın ve Karabük için. Daha çok üreteceğiz. Daha fazla istihdam sağlayacağız. Geçen yıl kömür üretiminde Cumhuriyet tarihin rekorunu kırdık. 101 milyon ton kömür üretimi yaptık. Bu bize yetmez. Çünkü Türkiye her geçen gün büyüyor. Geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. 2019 yılı sonrasında Allah'ın izniyle bu yakaladığımız ivmeyi daha yukarıya çıkartacağız.

 

“Verimliliği artırmak için mekanize altyapı kurmalıyız”

 

TTK’nın toplam rezervi 1.5 milyar ton. Redevansçılarla beraber yıllık üretimi 1.2 milyon ton. Havzanın potansiyel üretimi 10 milyon ton. Bu potansiyeli ortaya çıkartmak için TTK ve özel sektöre daha fazla üretim hedefleri belirledik. Daha fazla istihdam, daha fazla iş ve aş demek. 2018’de TTK'ya ait 4 sahanın devrini daha yaptık, 2019'da 3 ruhsat devrini daha yapacağız. Üretim yapılamayan alanları da üretime açmış olacağız. Bugün Türkiye’de madenlerde 130 binden fazla insan çalışıyor. Bu alanlarda yatırımcıları da teşvik ederek 20 bin istihdam daha sağlayacağız. Daha fazla teknik ve teknolojik alt yapı ile yapacağız. Verimliliği artırmak için daha fazla mekanize alt yapı kurmaya ihtiyacımız var. Yerli üretimin artırılması için üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Devlet olarak. Yatırımların ve istihdamın artırılması için yatırım ve destek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Milletimizin öz kaynaklarını milletimizin emrine sunacağımızın sözünü verdik. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz. Enerjiyi riske atmak gibi bir şeyimiz yok. Bütün gayretimiz bugünün Türkiye'sinin yarından çok daha güçlü olmasıdır. Millet yolunda bütün gayretimizi sürdüreceğiz. Bütün amacımız gelecek kuşakların daha güçlü, büyük olmasıdır. Türkiye’yi bir üst lige çıkartmak için var gücümüzle devam edeceğiz.”

 

 

Eroğlu: “Kimse şüphe etmesin”

 

Son konuşan ise TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu oldu. Bin asil ve bin yedek maden işçisinin belirlenmesi için yapılacak olan kura çekiminin şeffaf bir şekilde yapıldığını ifade eden Eroğlu, yapılan işlemden yana kimsenin aklında şüphe olmaması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bartın’daki 200 asil, 200 de için kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirildi. İsmi çıkanların yaşadığı sevinç görülmeye değerdi. 

ETİKETLER : Bartın Karabük Zonguldak TTK
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım