Aldatmaz mega projelerini açıkladı

AK Parti Bartın Belediye Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz, merakla beklenen projelerini, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı toplantı ile açıkladı. “Benim de bir Bartın hayalim var” diyen Aldatmaz, projelerini 15 ana başlık altında toplarken, “Ben değil, biz” anlayışı ile Bartın’ı Kuzey’in yıldızı marka bir şehir yapmak için çalışacağına söz verdi. “Bartın’a heybemiz boş gelmedik” diyen Bakan Pakdemirli de Bartınlı çiftçilerin destek ödemelerinden, orman köylülerine hibe desteğine, Türkiye’nin ilk yeraltı barajından Ilındır Barajı’na kadar pek çok konuda müjde verdi. Bakan Pakdemirli, Aldatmaz’ın Bartın Irmağı ile ilgili projesine de tam destek sözü verirken, “Sen yeter ki belediyeyi al” dedi.
Bu haber 2019-02-24 13:07:14 eklenmiş ve 657 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Aldatmaz, Bartın’ı “Kuzeyin Yıldızı” yapmak hedefiyle hazırlanan mega projelerini, hafta sonunda, Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda tüm detaylarıyla kamuoyuna açıkladı. Adeta AK Parti’nin gövde gösterisi şeklinde geçen programın onur konuğu ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu. Programa; AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Başkanı Turhan Kalaycı ve İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başta olmak üzere tüm AK Parti’nin ilimizdeki Belediye Başkanları, Başkan Adayları, Belediye Meclis ve İl Genel Meclisi Üyesi Adayları, gençlik ve kadın kollarının yöneticileri ve üyeleri ile il, ilçe ve belde teşkilatlarından çok sayıda partili katıldı.

 

 

Kalaycı: “8’de 8 için çalışışyoruz”

 

Tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk konuşan AK Parti Bartın İl Turhan Kalaycı oldu.

Tüm parti mensupları ile birlikte Bartın’daki tüm belediyeleri AK Parti’ye kazandırabilmek için gece-gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Kalaycı, “Bartın’ın sorunlarını iyi biliyoruz. Dersimize çok iyi çalışıyoruz. Yer altı yer üstü, çevreci, gelişmiş bir Bartın için projelerimiz hazır. Biz Bartın’a aşık, Bartın’a sevdalı, AK Belediyeciliğin nasıl olduğunu Bartın’ımıza göstermek istiyoruz. 1 Nisan sabahı itibarıyla da 8’de 8 yaparak Bartın’ımıza hizmet etmek istiyoruz.”

 

 

Tunç: “Aldatmaz Bartın’ı aldatmayacak”

 

Kalaycı’nın ardından kürsüye gelen Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise sözlerine, salondaki coşkuyu, 31 Mart akşamı Bartın’da AK Belediyeciliğin başlayacağının göstergesi olarak yorumladı. Seçime kadar olan süreyi en iyi şekilde değerlendirerek bu başarıyı elde edeceklerine inandığını kaydeden Tunç, Bartın’a gerçekleştirilen ve devam eden yatırımlar hakkında bilgiler verdiği konuşmasında özetle şunları söyledi:
“Bartın’da belediyecilik anlamında birçok sıkıntılar var. Çözülmemiş sorunlar var.  Trafik, imar planı, çöp, ulaşım gibi sorunları inşallah AK Parti çözecek. Aldatmaz Bartın’ı aldatmayacak. Tecrübeli bir arkadaşımız. Bir bütünlük içerisinde hükümetin desteğini de arkamıza alarak Bartın’ı hak ettiği noktaya taşıyacağız. Seçime kadar elini sıkmadığımız hemşerimiz kalmayacak. Onlara projelerimizi anlatacağız. Şu an gidişat çok iyi. İnşallah önemli bir destekle bu işi başaracağız. 31 Mart akşamı Cumhuriyet Meydanı’nda hep birlikte Bartın’ımızın bayramını kutlayalım. Bartın ilimizi halkımızın yaşamaktan zevk aldığı huzur bulduğu bir şehir olacak inşallah.”

 

 

Bakan heybesi dolu geldi

 

Daha sonra büyük alkış eşliğinde kürsüye çıkan Bakan Pakdemirli, Bakanlık olarak Bartın’a önem verdiklerini ve sıkıntılarını da bildiklerini ifade etti. Pakdemirli, Bartın’da tarım sektörünü geliştirmeyi hedeflediklerini ve teşviklerin devam ettiğini söyledi. Bartın’da ormanlık alanların mutlaka kullanılması gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, özetle şöyle konuştu:

“Buraya tabi heybemiz boş gelmedik. Bartın’a bugüne kadar tarım ve ormancılık alanlarında 152 milyon TL hibe verdik. Bunun karşılığında da Bartın’ın tarımsal hasılası 2.3 kat artarak 361 milyon TL’ye geldi. Genç Çiftçi Projesinde 14.2 milyon TL hibe, kırsal kalkınma hibelerinden 11 milyon TL, 3 bin dekar alanda mera ıslahı, büyükbaş hayvanımız 63 bin, küçükbaş hayvanımız 6 bin 300 başta. Tarım İl Müdürüme buradan talimat veriyorum. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık rakamlarını kabul etmiyorum. Bu rakamları arttıracaksın. Süt üretimimiz yüzde 173 artmış. Orman ve su alanlarında da 1,2 milyar TL yatırım yapmışız. 2 baraj, 37 dere ıslahı yapmışız. 12 milyon fidan dikmişiz. Bartın şehir ormanı yapmışız. 9 bal ormanı, 5 mesire yeri ve 11,5 milyon TL ORKÖY kredisi vermişiz.

 

 

Fidan dikimleri sürecek

 

Bartın’da ormanla ilgili olarak 3 bin dekar arazide çalışma yaparak 386 bin fidan dikeceğiz. Ulus’ta 300 dekar alanda kestane bal ormanı kuracağız. Orman köylerinde yaşayan 75 aileye 1,5 milyon TL ORKÖY kredi ve hibe desteği sağlayacağız. 2019 yılında 5 köyde 500 dekar alanda 30 bin adet ceviz, ahlat, kestane, kuşburnu ve alış gibi fidanlar dikerek 3 yıl süreyle bunlara biz bakacağız, sonra üreticimize bunları ücretsiz olarak 49 yıllığına tahsis edeceğiz. Yine ağaçlandırma kapsamında 8 okul bahçesi, 5 ibadethane bahçesi, 7 mezarlık, 8 hastane ve sağlık ocağı bahçesi, 2 kilometre karayolu ve toplam 10 bin adet fidan dikeceğiz.

 

 

Orman köylüsüne 25 milyon TL

 

Toplam 40 köyde bin 600 orman köylümüze 9 bin ton defne üretimi ile 25 milyon TL  ekonomik katkı sağlayacağız. Bartın-Kozcağız B Tipi Mesire Yeri Projesi Bartın’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Bartın’ın Amasra İlçesi ve Abdipaşa Beldesi ile güzergah üzerinde bulunan yerleşim yerlerinin 2055 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak üzere planlama çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu maksatla 4 milyon metreküp su biriktirme haznesine sahip Ilındır Barajı’nı da yapacağız.

 

Türkiye’nin ilk yeraltı barajı Bartın’a yapılacak

 

Bahçecik kaynağının önüne de 1 adet yeraltı barajı yapacağız. Yeraltı barajı konusunda Türkiye’de bir ilk olacak. Bin dekar arazi sulayacak Eldeş Göleti’ni de yarıda bırakmayacağız.

Bartın’ı AK Parti belediyeciliği ile tanıştırmamız lazım. 31 Mart gerçekten çok önemli. Tek tek, kapı kapı dolaşacağız. ‘Bu mesele Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil, bu mesele milletin meselesi, bu mesele çocuklarının meselesi’ deyip oy alacağız.”

 

 

Aldatmaz, hayalindeki Bartın’ı anlattı

 

Kürsüye partililerin yoğun tezahüratları eşliğinde çıkan ve sözleri sık sık sloganlarla kesilen A Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Aldatmaz, başlıklar halinde sıraladığı projelerine ilişkin özetle şunları söyledi:

“Her şey bir hayal ile başlar. Benim de denizi ile ırmağı ile ormanları ile yaylaları ile tarihi değerleri kavşak suyu ve insanları ile Kuzeyin Yıldızı olacak Bartın hayalim var. Şimdi zaman hayallerimizi gerçekleştirme zamanı, şimdi zaman gelecek nesillere miras bırakma zamanı, şimdi zaman taşın altına elimizi koyma zamanı.

 

Bartın Limanı: Geliri belediyeye ait olan Türkiye’nin tek limanıdır. Limanımız Ro-Ro taşımacılığına uygundur. Yapmamız gereken iş bir Ro-Ro iskelesi ile limanımızı Ro-Ro gemilerine uygun hale getirmektir. Turistik Yolcu Giriş-Çıkışı, Silolar ve Depolama Sahaları, Soğuk Hava Depoları, Ürün Ambalajlama Birimleri kurulması ile Bartın Belediyesine ve Bartın ekonomisine katkı sağlayacak ve 300 kişi istihdam sağlayacağız. Ayrıca Bartın Limanı’nda dalgalardan enerji üreterek Belediye’ye gelir sağlayacağız.

 

İnkumu’na Tünel: İnkumu’na tünel ile ulaşımı kolaylaştırarak orayı Bartın’ın Mahallesi yapacağız. Artacak olan trafik sorununa çözüm olarak tünel girişine bin araçlık otopark yapacak, araçlarımızla misafirlerimizi İnkumu’na taşıyacağız. İnkumu’nun sırtını dayadığı dağ eteğine yapacağımız seyir terası ve tasarladığımız yaşam alanları ile mahallemizi bir cazibe merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Fenere giden yolun turizme kazandırılmasını hedefliyoruz.

 

 

Bartın Irmağı: En önemli projemiz. Bartın Belediyesi ve DSİ’nin ortak çalışmaları ile ırmağın temizlenmesi ve ıslahı yapılacak. Irmağın her iki yakasına yapılacak yatırımlarla yerli ve yabancı turistlerin farklı kullanım amaçlarına hizmet edecek ekonomik, ekolojik, sürdürülebilir, sosyal projeler üretilecek. Projede, fuar ve sergi alanından küçük ve büyük otellere konferans ve toplantı salonlarından tematik bahçe ve kamp alanlarına, yürüyüş yollarından çocuk eğlence merkezine kadar daha pek çok yapı ve alan yer alacak.

 

Yalı Mevkii: Irmak üzerinden çektirme gemileri ile gelen turistleri kent merkezine yönlendirerek ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz.

 

Katlı Otopark: Sağlık İl Müdürlüğü’nün bulunduğu alana 750 araçlık katlı otopark yaparak merkezdeki otopark sorununu çözeceğiz

 

Sağlık Ocağı ve Yürüyen Merdiven: Eski hava lokali binasının bulunduğu alana ekolojik bir bina tasarlayarak Kırtepe Mahallesi Sağlık Ocağı’nı bu binaya taşıyacağız. Proje alanının yanında bulunan merdivenleri sensörlü yürüyen merdivene dönüştüreceğiz.

 

Açık-Kapalı Çarşı: Trafiğe kapalı hükümet caddemizde halkımızın alışverişini yaparken, yürürken dinlenebileceği oturma alanları, kırmızı caddenin aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri, şarj üniteleri, ücretsiz internet noktaları ve 4 mevsimi düşünerek yağmur ve güneşe duyarlı, açılır kapanır üst örtü tasarladık. Tasarladığımız üst örtülerle biriken yağmur suyunu planladığımız bir kanalizasyon sitemi ile yangın vanalarında kullanılabilir hale getirerek yağmur suyunu yönetmeyi hedefliyoruz.

 

Cumhuriyet Meydanı ve Pazaryeri: Cumhuriyet Meydanı’nın her yerden ulaşılabilen bir toplanma alanı ve geçiş noktası olmasını hedefliyoruz. Kent mobilyaları ve güneş enerji panellerle aydınlatılacak, ücretsiz internet noktaları yapacağız. Arka tarafında bulunan otopark alanı ve pazar yerine üst örtü, oturma alanı ve çeşitli düzenlemeler yapacağız.

 

Millet Bahçesi: Fidanlık bölgemizde planladığımız projemiz ile Bartın’da kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarını arttıracağız. Endüstri Meslek Lisesinin bulunduğu alana merkez cami, mağazalar ve katlı otoparkı içinde bulunduran bir yapı tasarladık. Tasarladığımız 2000 araç kapasiteli katlı otopark ile park sorununu çözerek trafik sorununu azaltmayı hedefliyoruz.

 

Tramvay:  Çatmaca Aktıp - Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsü arasında gidiş-dönüş çift şerit toplam 20 km’lik Hafif Raylı Sistem planladık. Tramvay hattı üzerinde belirlediğimiz toplam 8 durakta üst geçitler ile güvenli yaya geçitlerini yapacağız. Bu güzergahta yine gidiş-dönüş bisiklet yolu ve yürüyüş yolu da olacak.

 

Spor Kompleksi : Geleneksel ve modern spor dalları, Bartınspor ve diğer spor kulüplerinin kullanabileceği, antrenman ve kamp yapabilecekleri modern bir yapı yapacağız.

 

Teleferik ve Aladağ Seyir Terası: Aladağ Seyir Kulesi ve Bartın Millet Bahçesi arasında teleferik hattı oluşturacağız. Aladağ Teleferik İstasyonun arka tarafına konumlandırdığımız 360 derece seyir kulemiz ile halkımıza, yerli ve yabancı turistlere Bartın’ın en yüksek noktasından tüm kenti izleyebilecekleri bir mekân
yapacağız.

 

Lokal Mahalle: Her mahalleye çocuk oyun alanları, cep parkları, yağmur bahçeleri, hobi bahçeleri, 200 metrekareye kadar kapalı ortak kullanım alanları gibi lokal projeler yapacağız.”

 

 

“Bartın halkından tam destek istiyorum”

 

Proje sunumunun son bölümünde sosyal projelerini tek tek anlatan Yusuf Ziya Aldatmaz, “Burası bizim evimiz” düsturu ile çıktıkları adaylık yolculuğunda “Belediye işi gönül işi” anlayışıyla hazırlanan projelerle amaçlarının Bartın’a hak ettiği hizmeti vermek olduğunu söyledi. Aldatmaz, “Altyapı, sıfır atık projesi, parklar, kaldırımlar, içilebilir su, yollar, bahçeler, çeşmeler, ışıklandırmalar, otobüs durakları ve devlet eli ile gerçekleştirilen hizmetler tabi ki belediyeciliğimizin asli görevleridir. Ben iktidar ve yerel yönetimin uyumu ile asıl hedefimiz olan Bartın’ımızı Kuzeyin yıldızı ve marka kent yapabilmek için Bartın halkından tam destek istiyorum. 31 Mart Bartın’da yeni bir günün başlangıcı olacaktır” dedi.

Salonu dolduranlar tarafından büyük alkış alan Aldatmaz’ın sunumu sonrasında AK Parti’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki Bartın Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclisi Üyesi Adayları da tek tek tanıtıldı. Adaylar sahnede ellerini kenetleyerek birlik görüntüsü verdiler.

ETİKETLER : Bartın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli AK Parti Yılmaz Tunç Turhan Kalaycı Yusuf Ziya Aldatmaz
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım