Tunç: “Madencilerimiz için tüm tedbirleri alıyoruz”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, madencilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi başta olmak üzere maden işletmelerinin modernize edilmesi, iş kazalarının en aza indirilmesi ve madencilik sektöründeki iş güvenliğinin maksimum seviyeye çıkartılması için gerekli tüm yasal tedbirlerin alındığını belirtirken uygulamaya yönelik tedbirlerin de alınmaya devam ettiğini söyledi.
Bu haber 2019-01-10 12:40:56 eklenmiş ve 348 kez görüntülenmiştir.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Olağan Genel Kurulu Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi Sinema Salonu’nda yapıldı.  Genel Kurul’a AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun,  AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Amasra İlçe Başkanı Şenol Rıdvan Sert, Amasra İlçe Emniyet Müdürü Sedat Teber,  Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, GMİS Genel Merkez ve Şube Yöneticileri, Amasra Şube Delegeleri ve maden işçileri katıldı.

 

Dünyanın en zor işi

 

Burada bir konuşma yapan Milletvekili Tunç, kongrelerin bir nevi muhasebe olduğunu belirttiği konuşmasında, “Geleceğe daha iyi adım atmak adına yeniden muhasebe yapmak için bir vesile. Bu kongrenin de madencilerimiz için güzel çalışmalara vesile olacağı inancındayım” dedi.  Madenciliğin dünyanın en zor işi olduğunu vurgulayan Tunç, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

“Amasra’da TTK’nın 6 müessesinden bir tanesi.  Türkiye’nin 1,5 milyar tonluk taş kömürü rezervi var. O da Zonguldak ve Bartın’da bulunuyor. Bu rezervin 3’te 1’ine yakını da Amasra’da bulunuyor. Yeraltı zenginleri bir ülkenin kalkınmasında çok önemli... Ekonomiye kazandırılması noktasında da hükümetimizin kararlılığı var.

 

“TTK’yı yaşatmaya çalışıyoruz”

 

Yerli kaynakların enerjiye dönüştürülmesi ve enerjiden kaynaklanan cari açığın aza indirilmesiyle ilgili hükümetimizin bir politikası var. Bu anlamda da gerekli çalışmalar gerçekleştiriliyor. TTK’nın işçi sayısının geçmişte 50 binlerdeyken bugün 10 bine kadar düşmesinin sebebi bugünün sorunu değil. Yıllar içerisinde nasıl bu noktaya gelindiğini hepimiz görüyoruz. Devlet her yıl 1 miyar liraya yakın sübvanse ediyor, Hazine’den destek sağlıyor. Zarar eden bu kurumu zarardan kurtarmak ve yaşatmak için gerekli çalışmaları yapmaya çalışıyoruz.

 

Üretim işçileri sorunu ortadan kalkacak

 

GMİS Genel Başkanı sık sık TBMM’ye geliyor. İşçilerimizin sorunlarını bizlere aktarıyorlar. TTK’nın iyileştirilmesi ve neler yapılması gerektiğiyle ilgili konularda gerekli istişareleri hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Şuanda Cumhurbaşkanımızın madenciyle ilgili verdiği sözün gereği olarak bin 500 maden işçisinin alınmasıyla ilgili bir çalışma var.  Bu konuyla ilgili Resmi Gazete’de iki karar yayımlandı. Birisi Çalışma Bakanlığı’nın yönetmeliğiyle ilgili. Yönetmelikte yer alan maden işçilerinin tüm ülke genelinde alınmasıyla ilgili kararın dışında bu alınacak bin 500 işçinin Zonguldak, Bartın, Karabük ve Yenice’den alınmasıyla ilgili ayrı bir karar alındı. Hemen akabinde de Cumhurbaşkanımızın kararı yayımlandı. Bu karara göre de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yetki verildi. İşçi alım usulüyle ilgili de TTK Genel Müdürlüğü’ne yetki verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yazı önümüzdeki birkaç gün içerisinde TTK Genel Müdürlüğüne gelecek ve bin 500 işçi alımıyla ilgili süreç başlayacak. Bu işçilerin alınmasıyla gerek Amasra’mızda gerekse Zonguldak’ın diğer müesseslerinde üretim işçisiyle ilgili açık giderilmiş olacak.

 

“Madencimizin yanındayız”

 

Bizler madencinin yanındayız. Kim ne derse desin. Değişik siyasi düşüncelerle farklı şeyler söyleyenler olabilir. Tabi bu demokrasinin gereği... Soma kazası hepimizi derinden yaralayan bir kazaydı. Geçmişte Zonguldak’ta da yaşandı. Bu kazalarla ilgili elbette tedbirler alınması lazım. Bir daha bunların yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa yapılması lazım. Maden işletmelerimizin modernize edilmesi, iş kazalarının daha aza indirilmesi ve iş güvenliğinin daha da arttırılmasıyla ilgili tedbirler alınıyor. Bu konuda yasal tedbirler alındı, uygulamaya dönük tedbirler de kararlılıkla alınmaya devam ediyor.

 

Yapılan düzenlemeleri anımsattı

 

Soma’da ve Zonguldak’ta ocaklara indiğimiz de tabi ki gördüğümüz bir takım eksiklikler vardı. Bunların hepsi rapor halinde ilgili yerlere iletildi. Gerekli tedbirler de uygulanmaya başlandı. Daha yapılacak çok işler var tabi ki. Madencilerimizin çalışma şartlarını iyileştirmekle ilgili olarak da önemli adımlar attık. Madencilerimiz haftada 1 gün tatil yapıyordu. O bir günde de yorgunluğunu atıp ailesiyle ilgilenmesi mümkün değildi. Cumhurbaşkanımızın kararıyla madencilerimizin haftada 2 gün tatil yapabilmelerinin yolunu da açmış olduk. Maden işçisinin 2 asgari ücretin altında çalıştırılamayacağı yönünde düzenlemeyi gerçekleştirdik. Madencilerimizin 50 yaşından önce emekli olma imkanı yoktu, yasal düzenlemeyi gerçekleştirerek bunu 43 yaşına indirdik. İzinde ve yer üstünde geçen çalışmaların yıpranmaya dahil olmasıyla ilgili düzenlemeleri yaptık.  Bundan sonra da sendikamızla da diyalog halinde olarak madencilerimiz için yapılması gereken neyse yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Tabi ki dünyanın en zor işi olan bu işte hükümet olarak ve biz siyasetçiler olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız.

 

“İhracat rekoru kırdık”

 

Türkiye bir kur manipülasyonuyla karşı karşıya kaldı. Bu manipülasyonun nerelerden kaynaklandığını da artık hepimiz biliyoruz. Türkiye 2018 yılında Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı. Yani en fazla ihracatı biz 2018 yılında gerçekleştirdik.

 

TTK kamu kurumu olarak yaşatılacak

 

Bartın göç veren bir il konumundan çıktı, nüfusu artan bir il konumuna geldi. Sadece madencilik sektörüyle ilgili değil, Organize Sanayi Bölgesi’nin büyütülmesiyle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. TTK’nın yaşatılması, faaliyetine kamu kurumu olarak bunun devam etmesi bizim temennimiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Kurum’a bin 500 işçinin alınacağını söylediği andan itibaren TTK’nın kapatılacağı yönündeki eleştirilerin hiçbirisinin artık olmadığını görüyoruz. Bu kurum kamu olarak devam edecek. Bir taraftan da maden sahalarının özel sektöre açılarak üretimin daha da arttırılması ve madenlerimizin ülke ekonomisine kazandırılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda da özel sektörü destekliyoruz.

 

“Özel sektörde çalışsın, TTK’da  büyüsün”

 

Bölgemizdeki HEMA şirketi ile ilgili çok konuşuldu. ‘HEMA geldi, TTK kapanacak’ dendi. Halbuki biz ikisinin de çalışması gerektiğini söyledik. Orada çalışan işçilerimiz de bizim kardeşimiz. TTK’da çalışanlar da bizim kardeşimiz. Biz hepsini yaşatmamız ve geliştirmemizin gerektiğini söyledik. HEMA çok tartışıldı. Siyasiler tarafından da çok tartışıldı. Ama gelinen noktada kömürü çıkardığında yıkayacak tesisi kuramadı. Lavvar tesisi ÇED sürecinde iptal oldu. Liman yapılıp Çatalağzı’ndaki santrallere kömür gönderilmek istendi. Liman için ÇED süreci de iptal oldu. Termik santralle ilgili ÇED süreci de mahkemeye gitti. Özel sektörün elini kolunu bağladıktan sonra ‘Siz bu işçileri niye çıkarıyorsunuz?’ diye ben de dahil olmak üzere ‘İşçileri çıkaramazsın, çalıştırmak zorundasın’ diye ısrarda bulunduk. Özel sektör de buna karşılık ‘Liman yapılamıyor, santral kurulamıyor, lavvar tesisi kurulamıyor ben bu kömürü çıkarıp nereye satacağım’ dedi. Bu işin bu tür zorluklarının olduğunu hepimizin bilmesi lazım… Bu nedenle bu işin politik ve siyasi tartışmalara gitmeden ülkemizin, memleketimizin ve madencilerimizin yararına ne olacaksa yapılmasının mücadelesini vermemiz lazım. İnşallah gelecekte bu tür sorunlar da ortadan kalkacaktır.

Bin 500 işçinin alınmasıyla birlikte TTK’da modernizasyonun gelmesiyle birlikte üretimin de artacağına yürekten inanıyorum. Geleceğimiz karamsar değil, parlak.  Özel sektörde çalışsın, TTK’da büyüsün. Madenci kardeşlerimiz de huzur içinde çalışmalarını sürdürsün. Hepimizin dileği bu…”

 Ertan Kaya güven tazeledi

 GMİS Amasra Şubesi 11’inci Olağan Genel Kurulu’nda seçimlere iki liste halinde gidildi. Mevcut Şube Başkanı Ertan Kaya ile Ergin Keskin’in listelerinin yarıştığı seçimlerde Ertan Kaya yeniden seçildi.

ETİKETLER : yılmaz tunç akparti gmis amasra madenci kömür
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi