Belediye’den vatandaşa destek!

Belediye Başkanı Cemal Akın Başkanlığı’nda toplanan Bartın Belediye Meclisi, yılın ilk toplantısında Bartınlıları sevindirecek bir karara imza attı. 16 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, bir süredir yaşanan ekonomik kriz nedeniyle sıkıntılı günler geçiren vatandaşların ev ekonomilerine bir nebze olsun destek olmak isteyen Bartın Belediyesi, kullanım suyunun ücretinde yüzde 10 indirim yaptı.
Bu haber 2019-01-05 15:57:29 eklenmiş ve 306 kez görüntülenmiştir.

 

KULLANIM SUYU FİYATI YÜZDE 10 UCUZLADI

 

EREN SARIKAYA

Bartın Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı yoklama ile başladı. Gündemin birinci maddesi olan Bartın Belediyesi 2018 yılı gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimi için komisyon oluşturulması ve gerektiğinde diğer kamu kuruluşlarından katılacak üyelere ödenecek ücretin belirlenmesi talebinin görüşülmesi ile devam etti. Gündemin ikinci maddesinde ise 2019 yılı T.İ.S. görüşmelerine katılacak üyelerin belirlenmesi talebinin görüşüldü. Gündemin üçüncü maddesinde ise Belediye Meclisi toplantılarının her ayın ilk haftası yapılması ve tatil edilip edilmeyeceği hususlarının görüşüldü. Gündemin dördüncü maddesi olan yeni yapılan imar planlarına göre doğalgaz dağıtım şebekesi yapımı talebinin görüşülmesi talebi kabul edildi. Beşinci madde olan Bartın Belediyesi’nde görev yapan memur ve sözleşmeli personele 2019 yılı sosyal denge tazminatı ödenmesi talebi kabul edildi. Gündemin altıncı maddesinde harcırah bedelinin belirlenmesi talebinin görüşüldü. Yedinci madde olan Meclis Başkan ve üyelerine meclis ve ihtisas komisyonu toplantılarına katıldıkları günler için ödenecek ücretin belirlenmesi talebi kabul edildi. Gündemin sekizinci maddesinde ise Bartın Belediyesi’nde Sözleşmeli olarak çalıştırılan Programcı, İnşaat Mühendisi ve Jeoloji Mühendisinin sözleşmelerinin yenilenmesi ve ücretlerinin belirlenmesi talebinin görüşüldü. Gündemin dokuzuncu maddesi olan Bartın Belediyesi Zabıta Personeline 2019 yılı için ödenecek fazla mesai ücretinin belirlenmesi talebi kabul edildi. Onuncu gündem maddesinde ise Bartın Belediyesi İtfaiye Personeline 2019 yılı için ödenecek fazla mesai ücretinin belirlenmesi talebi görüşüldü.

İlk 10 madde Meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

 

 

5 madde komisyona havale edildi

 

On birinci gündem maddesi olan Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Bartın İli, Merkez İlçe, Belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde 1/5000 ölçekli Revizyon+İlave Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Revizyon+İlave Uygulama İmar Planına yapılan itiraz görüşüldü. Madde İmar Komisyonuna havale edildi.

On ikinci gündem maddesinde ise Bartın İli, Merkez İlçe, Belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde 1/5000 ölçekli Revizyon+İlave Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Revizyon+İlave Uygulama İmar Planına yapılan 202 adet itiraz değerlendirildi. İmar Madde Komisyonuna havale edildi. Gündem on üçüncü maddesi olan İmar Komisyonuna havale edilen, İlimiz Merkez İlçe, Demirciler Mahallesi, tapuda 71 ada, 45-46-49 parsel nolu taşınmazların Bartın Belediyesi’ne hibe edilmesi talebi İmar Komisyonuna havale edildi. Gündemin on dördüncü maddesinde ise İmar Komisyonuna havale edilen, Bartın İli, Merkez İlçesi, Kutlubeyyazıcılar Köyü, Arap Yakası Mevkii, tapuda 125 ada, 273, 274 ve 275 parsel no.lu taşınmazlar üzerine hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği-İlavesi ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği-İlavesi onayı talebi İmar Komisyonuna havale edildi. On beşinci gündem maddesi olan İmar Komisyonuna havale edilen, Kırtepe Mahallesi, tapuda 176 ada, 17 parseldeki tescilli binanın Kültür Varlığı olarak Bartın’ a kazandırılması için Kamulaştırma işlemi yapılması ve onarılması talebi İmar Komisyonuna havale edildi.

 

 

Su fiyatında indirim yapıldı

 

Gündemin son maddesinde ise olan kullanım suyu ücret tarifesinde yüzde 10’luk indirim yapılması talebi de tüm Meclis üyeleri tarafından kabul edildi. Almış olduğu bu kararla enflasyonla topyekun mücadele kampanyasına destek veren Bartın Belediyesi 1 yıldır kullanama suyuna zam yapmayarak her zaman vatandaşın yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

İndirim ile ilgili görüşlerini açıklayan Başkan Cemal Akın, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumu göz önüne alarak su fiyatlarına 2018 yılı içinde hiç zam uygulamamıştık. Vatandaşımızın bütçelerine bir nebze destek olma amacı ile 2019 yılının ilk meclis toplantısında kullanma suyunda yüzde 10 indirime gitme kararı aldık.  İlimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Toplantı bir sonraki meclis toplantısının 07.01.2019 Pazartesi Günü tarihinde yapılmasını kararının alınması ile sona erdi.

Belediye Başkanı Cemal Akın, toplantının ardından yaptığı açıklamada da, “Alınan kararların Bartın’ımız için hayırlı olmasını diliyorum. Belediye Meclisimiz ve komisyonlarımız tarafından sürdürdüğümüz çalışmalarımızı halkımızın geleceği için titizlikle yapıyoruz. Halkımızın bizlere layık gördüğü bu makamı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

Yapılan indirim ile kullanma suyu yeni tarifesi şu şekilde:

 

Bartın Normal Sayaç                           Bartın Akıllı Sayaç

Mesken: 2,90 / 2,61                                       Mesken: 2,61 / 2, 35

Ticarethane: 6,00 / 5,4                            Ticarethane: 5,40 / 4,96

Resmi Daire: 4,35 / 3,92                         Resmi Daire: 3.92 / 3,53

İnşaat: 9,00 / 8,10                                   İnşaat: 8,10 / 7,29

 

İnkumu Normal Sayaç                           İnkumu Akıllı Sayaç

Mesken: 6,50 /  8,85                                Mesken: 5,85 / 5,27

Ticarethane: 9,00 / 8,10                           Ticarethane: 8,10 / 7,29

Resmi Daire: 4,35 / 3,92                          Resmi Daire: 3,92 / 3,53

İnşaat: 13,20 / 11,88                                İnşaat: 11,88 / 10,70

 

Bartın Belediyesi Meclis Kararı ile yapılan indirime yasal vergiler uygulanacak.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın kullanım suyu Belediye Meclisi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım