Balık: “Kontrolü elden bırakmamalıyız”

2018'in zorlu bir yıl olduğunu söyleyen Bartın TSO Başkanı Halil Balık, "ne olursa olsun umudumuzu yitirmeden işimize daha sıkı sarılmalıyız. Kontrolü elde bırakmamanın yanında, üretime, büyümeye ve istihdama daha çok katkı sağlamamız gerekiyor" dedi.
Bu haber 2019-01-05 10:52:29 eklenmiş ve 395 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, geride kalan yılın hem işverenler hem de çalışanlar açısından her anlamda oldukça zorlu bir yıl olarak geçtiğini söyledi. 2019 yılında bu durumun düzelmesini umut ettiklerini belirten Balık, “Fakat mevcut durum ne olursa olsun umudumuzu yitirmeden işimize daha sıkı sarılmalıyız. Kontrolü elde bırakmamanın yanında, üretime, büyümeye ve istihdama daha çok katkı sağlamamız gerekiyor” dedi.

 

TSO yılın ilk Meclis toplantısını yaptı

 

Bartın TSO’nun Aralık ayı olağan Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Adem Akpürçek başkanlığında, Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. TSO'da yapılan yılın son Meclis toplantısında açılış konuşmasını yapan Akpürçek katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederken “Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. 2018 yılı ekonomik anlamda çok zor bir yıl oldu. 2019'un hem ülkemiz için hem ilimiz için her anlamda huzur içinde geçecek bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

 

“En iyi hizmeti vermek için buradayız”

 

Daha sonra söz alan Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık ise göreve geldikleri Nisan 2018’den bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi. Yeni yılda da çalışmalara Meclis üyeleri ve Meslek Komiteleri ile koordineli bir şekilde, hız kesmeden devam edeceklerini ifade eden Balık, “Üyelerimize ve ilimize en iyi hizmeti vermek için buradayız” dedi. Balık, 2018 yılı içinde gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

 

 

2018’de yapılanlar

 

“Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz bazı faaliyetlerden bahsedecek olursak, İŞKUR ve KOSGEB Müdürlüğü İle Girişimcilik Protokolü imzaladık. 2018 yılı için içerisinde odamızda 8 kurs düzenledik ve 165 kişiye girişimcilik belgelerini verdik. TOBB’nin katkıları ile 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ihtiyaç sahibi ilkokul düzeyindeki 886 öğrenciye kışlık bot ve kaban yardımı yaptık. Yine TOBB’nin katkıları ile ekonomik güçlük içindeki 750 aileye Ramazan ayında gıda yardımında bulunduk. Odamız Girişimleri ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'nun destekleri ile TOBB Cumhuriyet Anadolu Lisesi'ni ilimize kazandırdık. 23 derslik, 578 öğrenci ve 3 Fen Laboratuvarı ile 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitim verilmeye başlandı. Oda olarak böyle bir hizmete öncülük etmek sevindirici ve gurur verici.

2018 yılı içinde Valimiz ile birçok kez OSB’de bulunan sanayicilerimizle İnovasyon Test Merkezi’nde kahvaltılı toplantı düzenledik. Daha sonra bunu firmalara çevirdik ve ilk toplantımızı oda üyemiz TürkovaSüt Ürün.San.Tic.Anonim Şirketi'nde gerçekleştirdik. SGK Müdürü, İŞKUR Müdürü, Sanayi ve Teknoloji Müdürü, KOSGEB Müdürü, BAKKA Bartın Koordinatörü ve OSB Müdürü ile birlikte katıldığımız toplantılarda sanayicilerin sorunlarını dinlendik, devlet destekleri ve teşvikleri hakkında bilgi aktardık. 

 

Sayacılık eğitimleri başladı

 

Şiremirtabaklar Köyü, Sinoplu Mahallesi’nde atıl durumda bulunan (BSİ) ilkokulu Saya Eğitim Merkezi'ne dönüştürdük. Asıl amacı; kadınların, gençlerin ve işsizlerin (dezavantajlı grupların) iş hayatına kazandırılması ve sektörde yaşanan nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması olan proje için 50 kursiyer belirlendi ve eğitimler verilmeye başlandı. Birinci grubun eğitimi, 3 Aralık 2018’de başladı. 1 Mart 2019 tarihinde sona erecek. Kursiyerler Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne yapılan başvurular içinden belirlendi. İştirakçilerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Çalışma, Sosyal Hizmetler Ve Aile İl Müdürlüğü'ne, Sayacılık Sektöründe Faaliyet Gösteren, Akasya Ayakkabı Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Ali Haydar Subaşı, Cemre Saya Ayakkabı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Necati Sandıkçı, Mehmet Enis Güzel-Enes Saya ve Ayakkabı, Çağdaş Ayakkabıcılık Limited Şirketi Melahat Çağdaş ve Ramiz Tarhan-Tarhan Sayacılığa desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Aidat borçları artık on-line ödenebiliyor

 

Üyelerimize hizmet için birçok yenilik getirdik. Bunlardan biri on-line tahsilat. Üyelerimiz odaya gelmeden web sayfamızdan üye bilgilerini girerek aidat borcunu sorgulayıp istediği yılların aidat borcunu ödeyebiliyor. Bir diğeri ise online belge yine üye kayıtlı mail adresi ve şifresi ile girip 24 saat faaliyet belgesi, sicil kayıt sureti, ortaklık teyit belgesi ve ihale durum belgesi alabiliyor.

PTT Bartın Müdürlüğü ile üyelerimize özel indirim protokolü imzaladık. Kargo ve adi posta gönderimlerinde üyelerimize özel indirim uygulanacak.

 

Bu yıl sektörel toplantılar yapılacak

 

Meslek Komitesi Başkanlarımız kendi sektörleri ile ilgili toplantılar düzenledi. İnşaat, Gıda ve Sigortacılar bunlardan birkaçı. 2019 yılında 11 meslek grubunun sektörel toplantı yapmasını planlıyoruz. Bu sayede üyelerimizin yaşadıkları sıkıntılardan, sektörde yaşanan sorunlardan haberimiz olacak. Bizde katıldığımız toplantılarda üyesi olduğumuz kurullarda dile getirerek çözüm bulmaya çalışacağız.

21-22-23 Aralık tarihlerinde Ankara’da TOBB’da yapılan Meclis Bilgilendirme Toplantısı’na Başkan Yardımcımız H.Sami Karakaş, Yönetim Kurulu Üyemiz Keramettin Şenkal, Meclis Üyelerimiz Şenol Ak, Serkan Aldatmaz, Faruk Arabacıoğlu ve Hüseyin Çalıkoğlu ile katıldık. Toplantı sonrası TOBB Başkanımız ile görüşerek üyelerimize ek Kobi Destek Kredisi talep ettik. Akabinde Pazartesi günü 4 bankaya 800 bin TL eşit olarak havale edildi. Üyelerimize mesaj yoluyla hemen duyurularını yaptık.

 

Üyelerden gelen onlara hizmet olarak sunuluyor

 

2017 yılında banka hesaplarımızın toplamı 1 milyon 528 bin 158,84 TL iken, 2018 yılında 2 milyon 72 bin 223.01 TL’ye ulaştı. Odamızın 2018 bütçesinin yüzde 80’ini üyelerimize ayırdık. 200'e yakın üyemize toplam 24 milyon 200 bin TL Nefes ve KOBİ Destek Kredisi kullandırdık. Bu da gösteriyor ki üyelerimizden geleni yine üyelerimize hizmet olarak sunuyoruz.

 

“2019’da işimize daha sıkı sarılmalıyız”

2018 yılını da değerlendiren Başkan Halil Balık, işvereni ve çalışanı ile her anlamda çok zorlu bir yıl oldu. 2019 yılında bu durumun düzelmesini umut ediyoruz. Fakat mevcut durum ne olursa olsun umudumuzu yitirmeden işimize daha sıkı sarılmalıyız, kontrolü elde bırakmamanın yanında, üretime büyümeye ve istihdama daha çok katkı sağlamamız gerekiyor.”

 

 

2019 bütçesi oybirliğiyle kabul edildi

 

Yönetim Kurulu Başkanı Balık’ın konuşmasının ardından 2019 yılı tahmini bütçesinin görüşmelerine geçildi. Görüşmenin sonrasında yapılan oylamada tüm katılımcıların oyu ile 2019 yılı tahmini bütçesi kabul edildi. Oylama sonrası bir kez daha söz alan Balık, Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerine yönetim ve meclis üyelerine tek tek teşekkür etti. Balık “2019 yılı bütçemizin kabulü, o kurumun birlik beraberlik içerisinde istişare yaparak ne kadar uyumlu çalıştığını gösterir. 2019 yılında da aynı uyum ve güvenle ilimiz ve üyelerimiz için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Yeni yıl hepimize sağlık, huzur, ülkemize ve ilimize bol kazanç getirmesini temenni ediyorum” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO Halil Balık KOBİ TOBB BAKKA KOSGEB Adem Akpürçek
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım