YKS tercihleri bugün sona eriyor!

YKS tercihleri bugün sona erecek. Öğrencilerin, ÖSYM tercih robotuyla 24 tercih hakkı bulunurken tercih sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Adaylar tercih sonuçlarının ardından üniversite kayıtlarını gerçekleştirebilecek. Tercihler bugün de devam ederken Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, bu süreci daha sağlıklı yönetebilmek adına Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tercih birimleri oluşturduklarını söyledi.
Bu haber 2022-08-05 09:52:17 eklenmiş ve 385 kez görüntülenmiştir.

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih süresi 5 Ağustos Cuma günü (bugün) sona erecek.

Bartın’daki binlerce genç başta olmak üzer milyonlarca genç, tercihlerin ardından ÖSYM tarafından açıklanacak '”YKS tercih sonuçları”nı bekliyor.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak.

YKS sonuçlarına ve 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan detaylara ilişkin tercihlerdeki önemli hususları EYBEY Medya olarak sizler için derledik.

 

Baraj puanı uygulamasının kaldırılması ne anlama geliyor?

 

2022-YKS'den itibaren SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan alma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı. Bu düzenlemeyle bu yıl artık puanı hesaplanan tüm adaylar sisteme dahil edildi ve tercih yapabilir hale geldi.

 

Baraj puanının kaldırılması yerleştirmeleri nasıl etkiler?

 

Üniversitelere yerleştirmeler için baraj puanının kaldırılması, daha fazla adayın tercihte bulunma hakkını elde etmesi anlamına geliyor. Ancak YKS bir sıralama sınavı. Dolayısıyla arz-talep dengesi ve adayların sıralamadaki durumları, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl yerleştirmelerde etkili olacak.

 

“Başarı sırası koşulu" uygulaması devam edecek mi?

 

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulaması sürüyor. Buna göre, bu yılki hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde EA en düşük 125 bininci, mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 300 bininci, mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 250 bininci, tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde ilgili puan türünde en düşük 300 bininci, eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 100 bininci, diş hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 80 bininci olmak gerekecek.

 

Yerleştirme hangi puana göre yapılacak?

 

Sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplandı. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek.

 

Bu yıl üniversite kontenjanları arttı mı?

 

Geçen yıl üniversite kontenjanları 1 milyon 38 bin 865 olarak belirlenmişti. Bu yıl üniversitelerde toplam kontenjanlar 22 bin 821 artırılarak, ön lisans için 512 bin 881, lisans programları için 509 bin 164, özel yetenek programları için 39 bin 641 olmak üzere toplam 1 milyon 61 bin 686 şeklinde belirlendi.

YKS bir sıralama sınavı olduğundan adaylar, sadece kontenjanlar düzeyinde ve başarı sırasına ve tercihlere göre yerleştirilecek. Dolayısıyla sıralaması düşük bir adayın yüksek sıralamaya sahip bir programa yerleştirilmesi mümkün olmayacak.

 

Adayların göz önünde bulundurması gereken hususlar neler olmalı?

 

Tercih yapılırken adayların ilgi, yetenekleri, değerleri ve iş gücü piyasasını dikkate alarak tercihte bulunmaları yerinde olacak. Bu tercihlerinde listelerini oluştururken hayallerindeki üniversite ve bölümleri tercih listesinin ilk sıralarına yazmalı, sonrasında sıralamalarına yakın olan; üstünde ve altındaki üniversite programlarını 2021 yılında oluşan bölüm yerleştirme sıralamalarını göz önüne almalı.

 

Bu yıl barajlar kaldırıldı, ek yerleştirme yapılır mı?

 

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden tercih desteği!

 

Tercihler bugün de devam ederken Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, bu süreci daha sağlıklı yönetebilmek adına Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tercih birimleri oluşturduklarını söyledi. Çeşitli nedenlerle bu birimlerde sunulan hizmete ulaşamayan, internet ve ulaşım problemi yaşayan öğrencilere teknik destek ve doğru tercih yapmalarına katkı sağlamak amacıyla Mobil Tercih Aracı ve Kent Meydanlarında oluşturulan tercih merkezleri ile de hizmet verdiklerini söyleyen Acar, “Eğitim yolculuğunun ve kariyer yaşamının önemli bir halkasını oluşturan YKS tercih süreci devam ediyor. Yaşama daha nitelikli, güvenli ve mutlu bir birey olarak devam etme yolunda önemli bir rol üstlenen bu süreci daha sağlıklı yönetebilmek adına Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tercih birimleri oluşturduk. Çeşitli nedenlerle bu birimlerimizde sunulan hizmete ulaşamayan, internet ve ulaşım problemi yaşayan öğrencilerimize teknik destek ve doğru tercih yapmalarına katkı sağlamak amacıyla Mobil Tercih Aracımız ve Kent Meydanlarında oluşturulan tercih merkezlerimiz ile hizmet vermekteyiz. Siz Değerli Öğrenci ve Velilerimizi; geleceğe daha güvenli adımlarla yürümeniz için uzmanlarımızla görüşmek üzere bekliyoruz” dedi.

ETİKETLER : Bartın Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) Tercih
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›