78 milyon liralık Amasra Yolcu Limanı’nda tarihi gün!

Bartın’da 78 milyon liralık yatırımla tamamlanma aşamasına gelen Amasra Yolcu Limanı’na ilk kruvaziyer gemisi geldi. Rusya’dan yola çıkan turistler, Bartın ve Amasra protokolü tarafından karşılanırken Amasra Kalesi, Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü gibi Amasra’nın tarihi, doğal ve turistik yerlerini gezdi. Akşam saatlerinde Amasra’dan ayrılan gemi Sinop’a demir alırken Bartın Valisi Nurtaç Arslan, bundan sonra da 6 kruvaziyer gemisini karşılamayı beklediklerini söyledi.
Bu haber 2022-08-04 09:40:02 eklenmiş ve 285 kez görüntülenmiştir.

 

Rusya’dan denize açılan, 350 yolcu ve 300 kişilik personel taşıyan “Astoria Grande” adlı kruvaziyer gemisi dün sabah saatlerinde Amasra Yolcu Limanı'na yanaştı.

193 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olan 11 katlı kruvaziyerdeki turistler, Bartın Valisi Nurtaç Arslan, AK Parti Grup Başkan Vekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Kaymakamı Kadir Perçi, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve ilçe belediye başkanları tarafından çiçekler ile Amasra Belediyesi bandosunun çaldığı şarkılarla karşılandı.

 

 

“Amasra Limanımız çok daha güzel bir görünüme kavuşacak”

 

Vali Arslan, Amasra Yolcu Limanının ilimiz ve bölgemizin yabancı turist çekme konusunda önemli bir görev üstleneceğini ifade ederek, Amasra Yolcu Limanının yapımında desteklerini esirgemeyen ve geçen yıl kasım ayında imzaladığı kararnameyle uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi deniz hudut kapısı olarak ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

 

6 kruvaziyer gemisi daha  bekleniyor!

 

Bartın ve Amasra’nın tarihi bir güne tanıklık ettiğini belirten Bartın Valisi Nurtaç Arslan, “Bugün gerçekten tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Ben kendimi bir kez daha şanslı hissediyorum. Göreve geldiğimin üçüncü ayında Amasra’da bir kruvaziyer gemisi karşılamanın da onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu aşamaya gelene kadar burada ciddi yatırımlar yapıldı. Önce liman inşaatı, daha sonra sınır kapısı ilan edilmesi ve çok kısa zaman sonra da bitireceğimiz mendirek inşaatıyla da Amasra Limanımız çok daha güzel bir görünüme kavuşacak. İlk kruvaziyer gemisini karşılamak bizim için bir milat. Bundan sonra da 6 kruvaziyer gemisini karşılamayı bekliyoruz. Bundan sonra Amasra ve Bartın’ımıza yabancı turizmin artması anlamında da çok faydalı olacağına inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emeği geçen tüm Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarımıza ve  herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Tunç: “Amasra’mızda yabancı turizmi artık başladı”        

 

Amasra’da yabancı turizmin artık başladığına dikkat çeken AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra’nın yerli-yabancı turistlere deniz yoluyla da ulaşılabilen bir turizm merkezi haline geleceğini belirtti. Mendirek ve liman çalışmaları sırasında yapılan eleştirilere de atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Bugün Amasra’mız için önemli bir gün. Amasra’mızda yabancı turizmin artık başladığı bir gün. Ama bugüne gelirken tabi ki mesafelerden buralara geldik. 2008 yılında yolcu limanımızın temelini atmıştık. 2012 yılında da o dönemin Ulaştırma Bakanı ve son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’la da yolcu limanımızın açılışını gerçekleştirmiştik. ‘Amasra’mızı turizme açacağız. Karadeniz’imizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olacak’ demiştik. Hatırlıyorsanız 2018’de bir fırtına olmuştu. Tekneler kıyıya vurmuştu. Yeni bir ihtiyaç ortaya çıktı. Mendireğimizin yeniden inşa edilmesi gerekiyordu ve bu büyük bir yatırımdı. Yatırım programına aldık ve 2018’de de onun inşaatına başladık.

 

“Mutluluk içerisindeyiz”

 

Bugün itibariyle de mendireğimizin artık son aşamaya geldiğini görüyoruz. Bu Amasra Yolcu Limanı ve mendirek Amasra’nın tarihi dokusuna uygun bir şekilde inşa edilecek. Gösteri alanlarıyla, kale surlarını andıran yapısıyla normal bir beton yığını şeklinde değil de Amasra’mızın turizmine yakışan bir görüntüde tamamlanmış olacak. Amasra’mız yerli-yabancı turistlere deniz yoluyla da ulaşılabilen bir turizm merkezi haline gelmiş olacak.  Amasra’mız, çeşm-i cihan. Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında fethettiğinde ‘Lala, lala çeşm-i cihan bu mu ola’ diyerek dünyanın göz bebeği olarak nitelendirdiği Karadeniz’in ve dünyanın en güzel görüntüye sahip ilçelerinden bir tanesi. Bu nedenle Amasra’mız Fatih’in emaneti, Fatih’in emanetine sahip çıkmak için gerek turizm yatırımları gerek kamu yatırımlarıyla Amasra’mızda çok önemli yatırımları hayata geçirmenin, bugün de en önemlisinin meyvelerini verdiğini görmenin mutluluğu içerisindeyiz.

 

 

“Beton yığını olmadığını gördük”

 

Beton yığını diye eleştirilerle de karşılaşmıştık. Bunun bir beton yığını olmadığını da bugün burada hep birlikte görmüş oluyoruz. Beton diye eleştirilen barajların nasıl hayat kurtardığını geçen haftalarda yaşadığımız sel afetinde görmüş olduk. ‘Buraya uçak mı indireceksiniz?’ diye eleştirenler de olmuştu. Uçaktan daha büyük kruvaziyer gemimiz Rus turistleri buraya getirdi. Onlar şimdi Amasra’mızın bu güzelliklerini görecekler. Bu yatırımların hem Karadeniz’imizde hem de ülkemizde artarak devam etmesini diliyorum.

 

“Amasra’mız dünyaya açılan kapımız”

 

20 Kasım 2021’de de Resmi Gazetede Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Amasra İlçemiz hudut kapısı ilan edildi. O günden bu yana da Amasra’mız dünyaya açılan kapımız. Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı haline geldi. Ben tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve ondan sonraki Ulaştırma Bakanlarımıza, son Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na, Altyapı Genel Müdürlüğüne ve müteahhit  firmamıza teşekkür ediyorum. Amasra’mıza, Bartın’ımıza, Karadeniz’imize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

Çakır: “Hepimizin eline ve emeğine sağlık”

 

Tamamlanmak üzere olan Amasra Yolcu İskelesinin Amasra ve Batı Karadeniz Bölgesinin vizyonunu parlatacak bir yatırım olduğunu kaydeden Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da bu tarihi günde yaptığı konuşmada “Uzun bir süredir bölgemizin ihtiyacı olan, turizmde vizyonumuzu parlatacak bir yatırım. Bu yatırıma özellikle Ulaştırma Bakanlığının ayırdığı kaynak, bu sürece emeği geçen vekillerimi, bugüne kadar hizmeti geçmiş bürokratlarımız, valilerimiz yani çok fazla insanın emeği var. Bartın’da bir yük limanız var. Daha önce bu yük limanımızda da kruvaziyer turları ağırlamıştık. Amasra’da ilk defa limana yanaşan bir gemiyi karşılıyoruz. Daha önce denize yanaşıp nakil yoluyla kentimize gelen misafirlerimiz olmuştu. Bartın bu sayede tam kapasiteli gümrüklü yolcu iskelesine de kavuşmuş oldu. Cumhurbaşkanımızın daimi hudut kapısı ilanıyla birlikte bundan sonra sadece Amasra’mız değil, belki Bartın, Karabük, Kastamonu, Zonguldak bölgesindeki turizm yerlerinin alınacağı, tüm bölgede turistik gelirlerimizi arttıracak, tanınırlığımızı arttıracak bir projenin ilk günündeyiz. Hepimizin eline ve emeğine sağlık. Amasra’mıza ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonrasında Bartın ve Amasra protokolü gemiyi gezerek mürettebata ve yolculara “Hoş geldiniz” derken İstanbul’dan Amasra’ya gelen yabancı turistler akşam saatlerine kadar ilçedeki Amasra Kalesi, Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü gibi Amasra’nın tarihi, doğal ve turistik yerleri gezdi. “Astoria Grande”, Amasra’nın ardından Sinop’a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl imzaladığı kararnameyle 'uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi deniz hudut kapısı' ilan edilen Amasra Yolcu Limanı'na İtalya, İngiltere, İspanya, Almanya, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna'nın yanı sıra Tuna Nehri yoluyla Avrupa ülkelerinden yatlarla da turistlerin gelmesi bekleniyor.

78 milyon liralık yatırımla tamamlanması planlanan limana ilk etapta 55 bin, ilerleyen zamanlarda ise 200 bin turistin gelmesi; Amasra'da yıllık 600-700 bin olan ziyaretçi sayısının ise 5-6 yıllık süreçte 1 milyona çıkması hedefleniyor.

 

ETİKETLER : Bartın Amasra Yolcu Limanı Kruvaziyer gemisi
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›