Akın, İstanbul’da Bartınlılarla buluştu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Büyükçekmece Bartın Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği organizasyonunda düzenlenen 12. geleneksel piknik şenliğine katıldı. Yoğun katılım ile gerçekleşen piknik organizasyonunda birçok Bartınlı da bir araya geldi.
Bu haber 2022-08-04 09:33:39 eklenmiş ve 436 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İstanbul ziyaretinde Büyükçekmece Bartın Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği organizasyonunda düzenlenen 12. geleneksel piknik şenliğine katıldı. Başkan Akın’a, Milliyetçi Hareket Partisi Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik, Merkez İlçe Başkanı Murat Demir ve Hasankadı Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu eşlik etti.

Belediye Başkanı Cemal Akın katıldığı organizasyonda konuşma yaparak, “Öncelikle tüm hemşehrilerimi sevgiyle selamlıyor, bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Çok teşekkür ediyorum bu güzel birlikteliği sağladıkları için. Hepimiz Bartın’ın çeşitli yerlerinde yaşayan, yaşamış ama Bartın’ımızı unutmayan saygıdeğer dostlarımızsınız. Bartın kadim bir şehir. 4 Bin yıllık geçmişi olan, çeşitli medeniyetlerin geçtiği bir şehir. Bu kadim şehri büyütmemiz, geliştirmemiz gerekiyor. Ama bizler maalesef Bartın’dan birçok arkadaşımızı il dışına gönderme mecburiyetinde kaldık. Belki 200 bine yakın sadece İstanbul’da bildiğimiz 100 bin civarında dostumuzu kardeşimiz il dışında yaşıyorlar. Ben özellikle Bartın’a dostlarımızın gelmesini ve özellikle genç kardeşlerimizin dışarıya gitmemesiyle ilgili Bartın’da çok güzel çalışmalar yapıyoruz.”

 

“Bartın gelişsin ve büyüsün istiyoruz”

 

“İkinci bir organize sanayi bölgesi yani sanayi bölgesinin genişlemesiyle ilgili 1 Milyon m2 sanayi bölgesi vardı, 900 bin m2 daha ilavesi yapıldı. 7 tane fabrikanın temellerini atıyorlar şu anda. 2 tane kauçuk fabrikası ilave eleman almaya başladı. Allah nasip ederse 4 bin civarında çalışan kardeşlerimiz olacak. Mobilya fabrikası, kauçuk fabrikası, demir çelik fabrikası, doğal gaz boru fabrikası inşallah gerçekleşecek. Biz şunu istiyoruz; Bartın gelişsin ve büyüsün. Gelişsin ve büyüsün diye Bartın’da 70 milyon m2 Bartın tarihinde ilk olmak üzere imar planı yaptık. Oralarda sanayiler oluşsun, konutlar oluşsun, iş yerleri oluşsun diye. Ama başka bir şey daha var bu bölgemizde, Filyos bölgesi. Türkiye’nin en büyük projelerinden bir tanesi.  6 milyon m2 deniz sahası olan, 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesi olan  bir limandan bahsediyorum. Türkiye’nin 3. büyük limanı. Allah nasip etti, fabrikalar kurulacakken doğalgaz çıktı. Çok önemli. Savaş oldu gördük ki enerjinin ne kadar önemli olduğunu. Doğalgazın ne kadar önemli olduğunu, ülkeler için ne kadar çok önemli olduğunu gördük. Büyük çalışmalar yapılıyor. Şu anda Türkiye’de yapılan bu büyük çalışmalar bizim Bartın’ımızın kalkınmasına öncelik sağlıyor. Türk Petrolleri şu anda çalışmalarını sürdürüyor. Fabrikalar yapılacak, gübre fabrikası gibi. Doğal gaz atıklarından meydana gelecek olan gübre fabrikası. Ben şunu ifade etmek istiyorum, Bartın’ı hep beraber büyüteceğiz. Biz biriz, beraberiz saygıdeğer dostlar.”

 

“Su sıkıntısını çözdük”

 

“Bizler Bartın Belediyesi olarak sizler geldiğinizde Bartın’da güzellikler yaşayasınız diye hizmet etmeye çalışıyoruz. Bartın’ın en büyük sıkıntılarından birisi su sıkıntısıydı, çözdük. 20 yıl sıkıntımız yok Allah’ın izniyle. Atık su ırmağımıza gidiyordu, kadim olan Bartın’ımızın kadim olmasının sebebi, medeniyet kurulmasının sebebi üzerinde nakliye yapılabilen denize çılana tek ırmak, iç limanı olan tek ırmağı olan yer Bartın Türkiye’de. Başka yok. O nehre her gün 14 bin ton atık su gidiyordu. 2017 yılında onu da gerçekleştirdik, artık atık su gitmiyor Allah’ın izniyle.”

 

“26 Ağustos’ta KöyPark açılacak”

 

“Peki doğalgaz, Bartın’a girdiğinizde kış günü ağzınızı burnunuzu kapatıyordunuz. Doğal gaz bitti artık Bartın’da 19 mahallemizde çok şükür. Doğalgazın gelmesi yetmiyor tabi. Yolları yapacağız şimdi. 450 km yol yaptık, kaldırımı, altyapısıyla birlikte. Parklar bahçeler yoktu. Şimdi bir tane daha yapıyoruz 65 m2 inşallah Ağustos’ta açacağız. 26 Ağustos’ta açacağız bir aksilik olmazsa. Yağmur yağmaz ise açılışını gerçekleştireceğiz. Sel afeti yaşadık hepinizin malumu. Bartın’ın 4’te 1’den fazlası sel altında kaldı. Aynı şekilde Kozcağız, Kumluca, Hasankadı sele maruz kaldık. Allah’ın izniyle selin izlerini çok şükür sardık. “

 

“Derneklerimiz çok değerli”

 

“Ben de İstanbul’un havasını solumuz, suyunu içmiş bir insanım. 7 sene İstanbul’da yaşadım. Üniversite hayatım üzerine çalışma hayatım da burada geçti saygıdeğer dostlar. İstanbul zordur. Ama bu zorluğu aşmak, derneklerin yardımıyla oluyor. Derneklerimiz olmasa kayboluruz. Ben zaman zaman Almanya’ya gidiyorum orada da derneğimiz var. Bartın dışında yaşayan dostlarımızın, kardeşlerimizin birlikteliğini sağlamak amacıyla derneklerimiz güzel çalışmalar yürütüyorlar. Allah birliğimizi daim eylesin, beraber olmamızı her daim sağlık içerisinde olmamızı Allah daim etsin. Bizler zaman zaman geliyoruz, derneklerimizi geziyoruz, dostlarımızla sohbet ediyoruz, düğün merasimlerine katılıyoruz. Dostlarımız da memleketlerine geldiklerinde bizleri ziyaret ederler. Ben emrinize amadeyim. Bunu bilmenizi arzu ediyorum. Geldiğinizde Bartın’a her daim benim telefonum 24 saat açık saygıdeğer dostlarım. Allah hepinizden razı olsun. Allah bu birlikteliği daim eylesin. Buraya katılan tüm dostlarımıza saygılarımı sunuyorum. Bütün dernek başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum Burada ki yaşamınızın güzel geçmesini diliyorum” dedi.

Başkan Akın, Darıca Bartınlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek, hemşehrileri ile dernek lokalinde istişarelerde bulundu.

ETİKETLER : bartın bartınbelediyesi Cemal Akın
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›