Karla mücadele çok daha etkin hale getirilecek!

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, “Özellikle son yıllarda ilimizde yoğun yağan kar yağışlarında 2 bin 336 kilometrelik yol ağımızda özel idaremizin karla mücadelesine katkı sağlaması amacıyla idaremizce belirlenecek olan köy muhtarlıklarına traktör ile kullanılacak olan kar bıçaklarının da alımlarının planlanacak. Bu vesileyle yoğun kış şartlarında 100’lerce traktör ve iş makinalarıyla alanda karla mücadele işlerini çok daha etkili hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Bu haber 2022-08-03 10:07:00 eklenmiş ve 441 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantıları, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında başladı. Özel İdare Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda; İl Genel Meclis Üyeleri Ali Eyüpustaoğlu, Uğur Yılmaz, Göker Giray Gülsoy, Kadir Saraç, Bekir Karabacak, Ayhan Özçelik, Atnen Aydoğan, Bahattin Kazguç, Abdullah Kaleli, Nurdanur Metin ve Orhan Ölçek yer aldı.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Dursun, “4 gündem maddesiyle başlayan Ağustos ayı toplantılarının ilk birleşimini gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. 5 gün devam edecek meclis çalışmalarına katkı sağlayacak olan başta Meclis üyelerimiz olmak üzere yine tüm daire müdürlerimize teşekkür ediyor, meclis çalışmalarıyla alınacak olan tüm kararların şimdiden Özel idaremize ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

“Özel İdareler güçlü bir yapıya kavuştu”

 

5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu gereği her ayın ilk haftasında toplanan il genel meclisinin geçmiş aylarda olduğu gibi yine Ağustos ayında da 5 günlük iş takvimi içerisinde Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak kararlara imza atacaklarını söyleyen Dursun, şunları kaydetti:

“5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun özel idareleri güçlü bir yapıya kavuşturdu. Bunun yanında bir çok yeniliği de beraberinde getirdi. Aynı değişimin karar organı olan meclis çalışmalarına da yansıtıldı. Bu kapsamda öncelikle meclis çalışmalarının ana omurgasını oluşturan 5 yıllık hedefleri ortaya koyan stratejik planlanın hayata geçirilmesi başta olmak üzere yine performans planı ile çalışma yatırım programlarının hazırlanması ve buna bağlı bütçenin il genel meclisince onaylanması ve akabinde uygulamaya geçilmesi kanunun getirmiş olduğu bir reform olmuştur.  

 

“Sorunlar büyük oranla çözüme kavuştu”

 

7. dönem meclisinin de her zaman bu anlayışla görev yapıyoruz. Bartın’a katkı sağlayacak her karara büyük bir heyecanla imza atacağız. 2005 yılında çıkan 5302 sayılı özel idare kanunun hayata geçmesiyle birlikte tüm ülkemizde olduğu gibi Bartın’da da her alanda değişimin ve gelişimin yaşanmasına katkı sağlandı. Bu kapsamda kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşım ve içme sularında yaşamış olduğu ağır sorunların her yıl KÖYDES ve özel idare çalışmalarıyla desteklenerek büyük oranda çözüme kavuşturuldu. Yine 2022 yılı için de KÖYDES projeleri özel idare programları ve afet nedeniyle özellikle kırsal alanda oluşan hasarların giderilmesi için sağlanacak yeni ödenekler ile yaz boyunca yürütülecek çalışmalarla 2 bin 336 kilometrelik yol ağının öncelikle 600 kilometrelik ana gurup yollarındaki standart yükseltme çalışmalarının devam edecek. Köy içlerindeki sıcak asfalt ve kilitli parke taşı ile yol yapım işlerinin zamanı iyi kullanarak devam ettirilecek. Yapılacak olan kapsamlı çalışmaların sonucunda 2 bin 336 kilometrelik yol ağının önemli bir bölümünde hedefe ulaşılacak ve  devamında 17 yıl önce yüzde 23 seviyesinde olan asfalt oranının bugün  yüzde 90’lara çıkmış olmasının tesadüf olmadığını, bu sürecin çok kolay geçmediğini her anında büyük emekler oldu.  

 

“Katkı sağlayan herkese teşekkür”

 

Her şeyden önce KÖYDES başta olmak üzere diğer hizmetlerimiz için ödeneklerin ilimize aktarılmasında yine çok büyük katkıları olan başta Ak Parti Gurup Başkanvekili Milletvekilimiz Yılmaz Tunç olmak üzere Bartın Valimiz Nurtaç Arslan’a ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Uygulamada çalışan tüm personellerimize kolaylıklar diliyorum.

Bu çatı altında değişime imza atan 4, 5 ve 6’ncı dönem meclislerinin de bu süreçte çok büyük katkıları oldu. Geçmişten günümüze kadar il genel meclisinde görev yapmış olan tüm arkadaşlarımıza da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

 

“40 milyonun üzerinde bir bütçe hazırlanacak”

 

Ağustos ayı meclisinin en önemli gündemi olan ek bütçe yapılması ile ilgili dosya hakkında açıklamalarda bulunan Dursun, “Meclis gündemlerini oluştururken her zaman içeriği önem arz eden gündemlerle çalışıyoruz. Aynı hassasiyet Ağustos ayı gündemine de yansıtıldı. Ağustos Ayı Meclisinde karar aşamasına gelen 4 gündem maddesi görüşülerek karara bağlanacak.  2022 mali yılı bütçe döneminde İl Genel Meclisinde tahmini gelirleri 85 milyon olarak onaylanan bütçenin 8. ayına geldiğimiz bu günlerde idaremize vergi gelirlerinden mutat olarak iller bankasınca gönderilen paylardaki artış miktarlarının her ay için ortalama yüzde 50 civarında gerçekleşmiş olması nedeniyle yine bu artışların yıl sonuna kadar olan bölümünde de aynı şekilde gerçekleşeceğini ön görerek bütçe gelirlerinde yukarı yönde revize gerçekleşecek ve yıl sonu gelirlerinin de 130 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Sonuç olarak 40 milyonun üzerinde bir ek gelir ve gider bütçesinin hazırlanacak. Bu çerçevede Özel İdaremizin ihtiyaç duyduğu ödeneklerin tahsisinin yapılacak. Yine son dönemlerde yaşanan afetlerin oluşturmuş olduğu hasarların giderilmesine de bu artışlardan kaynak aktarmaya özen gösterilecek” diye konuştu. 

 

“Karla mücadele daha etkili hale gelecek”

 

İş makinalarının alımlarıyla ilgili de çalışmaların hayata geçirileceğini ifade eden Dursun, “Özellikle son yıllarda ilimizde yoğun yağan kar yağışlarında 2 bin 336 kilometrelik yol ağımızda özel idaremizin karla mücadelesine katkı sağlaması amacıyla idaremizce belirlenecek olan köy muhtarlıklarına traktör ile kullanılacak olan kar bıçaklarının da alımlarının planlanacak.  Bu vesileyle yoğun kış şartlarında 100’lerce traktör ve iş makinalarıyla alanda karla mücadele işlerini çok daha etkili hale getirmeyi hedefliyoruz. İl genel meclisinde görüşülecek olan başta ek bütçemiz olmak üzere alınacak tüm kararların idaremize ve ilimize şimdiden hayırlı olmasını diliyor, meclis ve komisyon çalışmalarında tüm meclis üyelerimize kolaylıklar diliyorum” dedi.  

ETİKETLER : Bartın İl Genel Meclisi Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›