BARÜ, “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2022”de öğrencilerle buluşuyor

Bartın Üniversitesi (BARÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2022”de ülkemizin 81 ilinden aday öğrencilerle bir araya geliyor.
Bu haber 2022-08-03 09:50:30 eklenmiş ve 403 kez görüntülenmiştir.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve üniversite tercihi yapacak adaylar için süreci kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2022” devam ediyor.

Yükseköğretim kurumlarını aynı dijital platform altında aday öğrenciler ve aileleriyle buluşturan fuarda, Bartın Üniversitesi (BARÜ) canlı tanıtım etkinlikleriyle 2. salondaki yerini aldı.

9 fakülte, 1 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde yer alan programların tanıtıldığı çevrim içi fuarda, alanında yetkin akademik insan kaynağı tarafından sesli ve görüntülü görüşmelerle bilgiler veriliyor, aday öğrencilerin merak ettikleri hususlar canlı sohbet yoluyla cevaplandırılıyor.

YÖK tarafından gerçekleştirilen fuarın aday öğrenciler için birçok fırsatı bünyesinde barındırdığını aktaran BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Çalışmak, üretmek ve iyi bir kariyer için yeni yol arkadaşlarımızı bekliyoruz. Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve kazanımlarını sürdürülebilir bir şekilde geleceğe aktaran Bartın Üniversitesinin tüm bileşenlerimiz için iyi bir başlangıç olacağını biliyoruz. Bu süreçte hem iyi bir gelecek inşa ederken hem de eğlenerek öğreneceğiz. Geleceği hedefleyen tüm öğrencilerimizi Bartın Üniversitesine, bu büyük ailenin bir bileşeni olmaya davet ediyorum. Bu düşüncelerle geleceğimize değer katan yaklaşımlarıyla öğrenci ve ailelerinin yanında olan YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar ile YÖK üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Üniversiteler dijital ortamda tanıtılıyor

 

Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2022” adıyla 1-3 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenen Fuar’la YÖK, öğrencilere, tercih edeceği üniversiteyi ve programı dijital ortamda yakından tanıtmayı hedefliyor.

YÖK Başkanı Özvar, Fuar vesilesiyle öğrencilere yönelik bir mesaj yayımladı. Mesajında zorlu bir maratonun ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) göstermiş oldukları başarıdan dolayı öğrencileri tebrik eden Özvar, bu fuarda öğrencilerin, üniversite ile ilgili merak edilen tüm konuların canlı sohbet ortamında üniversitelerin yetkili temsilcilerinden doğrudan ve hızlı bir şekilde öğrenebileceklerinin altını çizdi.

Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) uygulamasının tercih sürecinde öğrencilere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış olduğunu özellikle hatırlatan Özvar, şu şekilde devam etti:

“Biz de YÖK olarak, siz değerli öğrencilerimizin nitelikli ve dünya standartlarında kaliteli bir eğitim alması için her türlü tedbiri alıyoruz. Aydınlık yarınlarımızın ve geleceğimizin teminatı olan sizlerin iyi bir eğitimle, donanımlı ve bilinçli bireyler olarak geleceğe hazırlanmanızı oldukça önemsiyoruz.”

Tam bir öğrenci dostu olan ülkemizin üniversitelerinde öğrencilerin akademik eğitimin yanı sıra; sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerine katılabileceği ve son teknoloji ile donatılmış kampüslerde ayrıcalıklı bir eğitim alma şansını yakalayabileceğini vurgulayan YÖK Başkanı Özvar, ”Bu nedenle hayalini kurduğunuz güzel bir gelecek için kapsamlı bir araştırma yaparak, istediğiniz ve sevdiğiniz programları tercih etmenizi tavsiye ederim. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, öğrenim göreceğiniz alanı bilinçli bir şekilde seçmeniz, üniversitenin sunduğu olanakları araştırmanız, ilgi ve istekle okumanız çok önemlidir.” ifadelerinde bulundu.

 

Bazı bölümleri tercih edeceklere burs desteği verilecek

 

YÖK Başkanı Erol Özvar, mesajında YÖK olarak, fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarına ilk on beş tercihinde yer verip, ilk üç sırada yerleşen öğrencilere lisans öğrenimleri boyunca bursla desteklediklerini bir kez daha hatırlattı.

Bunun yanı sıra YÖK, Türkiye'nin Ulusal Yapay Zekâ Strateji Belgesi kapsamında aldığı yeni kararla bu yıl yapay zekâ mühendisliği ile yapay zekâ ve veri mühendisliği lisans programlarını belli koşullarda seçecek öğrencilere de lisans destek bursu verme kararı aldığını belirten Başkan Özvar, son olarak mesajında “Umuyorum ki ‘Üniversiteni Keşfet Fuarı’ sizi hayalini kurduğunuz üniversite ile buluşturarak, tercih sürecinizi kolaylaştıracaktır. Yapacağınız tercihin sizlere, ailelerinize ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diler, akademik hayatınızda başarılar dilerim.” dedi.

 

“Üniversiteni Keşfet YÖK sanal Fuarı 2022”

 

Yaklaşık 200 yükseköğretim kurumunun katılımı ile gerçekleştirilecek Sanal Fuar’da, yükseköğretim kurumları canlı tanıtım etkinlikleri yapabilecek, öğrenci adaylarıyla sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebilecek ve öğrencileri merak ettikleri hususlarda canlı sohbet yoluyla bilgilendirebilecek.

Üniversite tercihi yapacak gençlere yükseköğretim kurumları, programlar, bölümler, konaklama ve burs imkânları, sosyal ve kültürel faaliyetler başta olmak üzere yükseköğretim potansiyelinin ve öğrencilere sunulan imkânların anlatılmasının hedeflendiği Fuar’a https://sanalfuar.yok.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabilecek.

Fuar kapsamında Bartın Üniversitesinin standına https://sanalfuar.yok.gov.tr/register adresinden kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra 2. salondan giriş yapılabiliyor.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Eğitim
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›