Bağ-Kur emeklileri aylıklarına düzenleme bekliyor

Bartın Esnaf Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Bağ-Kur’lunun emekli aylıkları Asgari Ücret’in altına inmemeli. En uzun prim gün sayısını ödeyen esnaf en düşük aylığı alıyor. Esnaf primlerini ancak raftaki ürünleri satarak ödüyor” diyerek Bağ-Kur emekli aylıklarına düzenleme yapılması gerektiğini savundu.
Bu haber 2022-07-15 09:48:38 eklenmiş ve 1003 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Akdeniz, memurların ve emeklileri ile Asgari Ücret’e Temmuz ayı itibariyle yapılan zamlar sonrasında Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının çok düşük kaldığına yönelik değerlendirmelerde bulundu. “Tatil bilmeden çalışan esnafımız en fazla prim gün sayısını ödeyip en düşük emekli aylığını alıyor. Memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi gibi esnaf ve çiftçi gibi Bağ-Kur’lu çalışanların da emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı” diyen Akdeniz, sosyal güvenlikte uygulanan norm birliği konusunda da uyarıda bulundu. Akdeniz, “Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımız emekli olduktan sonra iş yeri kapatma zorunluluğu kaldırılmalı ve mevcut ruhsatları devam etmeli” dedi.

 

“Norm birliği gecikmemeli”

 

Günümüz şartlarında Bağ-Kur emekli aylıklarının çok düşük kaldığını hatırlatan Bartın ESOB Başkanı Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SSK’lı çalışanlar 7200 prim gün sayısı ile emekli olurken Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim gün sayısını doldurmak zorunda. Esnafımız hafta sonu demeden, bayram seyran demeden çalışmasına rağmen en düşük emekli aylığını alıyor. Yapılan son düzenleme ile asgari ücret 5 bin 500 TL’ye çıkarılırken memurlar için de 3600 ek gösterge düzenlemesi yapıldı. Ancak 3 bin 500 TL’den başlayan Bağ-Kur’lu çalışanların emekli aylıkları çok düşük. Toplumda en çok çalışan kesim olan, dükkanındaki ürünleri satarak geçimini sağlayan Bağ-Kur’lu esnafımız ile çiftçilerin emekli aylıkları asgari ücretin altında kalmamalı. Sosyal güvenlikteki norm birliğine göre SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiğine göre emekli aylıkları da eşitlenmeli. En uzun prim gün sayısını ödeyen Bağ-Kur’luların en düşük emekli aylığını alması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı.”

ETİKETLER : Bartın Bartın ESOB Yılmaz Akdeniz Bağ-Kur emekli aylıkları
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›