CHP’nin 8 milyon tepkisi!

CHP Bartın İl Başkanlığı, AK Parti hükümetinin, son yaşanan sel felaketinin ardından Bartın’a gönderdiği 8 milyon TL’lik acil yardım ödeneğini eleştirdi. 8 milyon TL ile Bartın’da ancak 9 adet 2+1 daire ya da orta sınıf 8 adet otomobil alınabildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu paranın sel nedeniyle ilimize gelen AK Partililerin masrafına dahi yetmeyeceği savunuldu.
Bu haber 2022-07-13 09:51:20 eklenmiş ve 834 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

26-28 Haziran tarihleri arasında yağan mevsim normallerinin çok üzerindeki yağmurun neden olduğu sel ve su baskınları, Batı Karadeniz’in genelinde etkili olmuş, ilimiz Bartın’da da Bartın Irmağı’nın taşması ile kentin önemli bir bölümü sular altında kalmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile selin daha ilk saatlerinde ilimize gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, günlerce Bartın’da kalarak selden etkilenen tüm bölgeleri gezmiş, zararın tespiti ve telafisi için yapılması gerekenleri bizzat yerinden takip ederek ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli talimatları vererek koordinasyonu bizzat sağlamışlardı. Türkiye’nin dört bir yanından pek çok belediye de gönderdikleri araç, ekipman ve personel ile selzede Bartın halkının yanında olduklarını göstermişlerdi.

 

AFAD’tan Acil Yardım Ödeneği gönderildi

 

AK Parti iktidarı da, Bartın dahil olmak üzere Batı Karadeniz’de selden zarar gören bölgeleri Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etmişti. Bu kapsamda da Bartın’a ilk planda 8 milyon TL Acil Yardım Ödeneği gönderildiği bizzat AK Parti Grup Başkanvekili Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç tarafından açıklanmıştı. AFAD’tan gönderilen Acil Yardım Ödeneği’nin 500 bin TL’sinin Bartın Valiliği, 500 bin TL’sinin Hasankadı Belediyesi, 500 bin TL’sinin Kozcağız Belediyesi, 2 milyon TL’sinin Bartın Belediyesi, 2 milyon TL’sinin İl Özel İdaresi, 500 bin TL’sinin de Kumluca Belediyesi’ne aktarıldığı bildirilmişti. Bunun yanı sıra AFAD’ın İnsani Yardım bütçesinden de 2 milyon TL yardım geldiği belirtilirken bu para ile 262 işletme sahibine 5 biner TL olmak üzere toplamda 1 milyon 310 bin TL ödeme yapıldığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla da İnsani Yardım kapsamında 214 konut sahibi veya kiracıya 3 biner TL olmak üzere toplamda 642 bin TL ödeme yapıldığı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı.

 

“Algı yaratmaya çalışıyorlar”

 

CHP Bartın İl Başkanlığı da kamuoyunda çokça dillendirilen 8 milyon TL’lik Acil Yardım Ödeneği’nin çok az olduğuna yönelik söylemleri kısa bir değerlendirme eşliğinde kamuoyu ile paylaştı. “AKP İktidarı, 8 milyon TL acil yardım ödeneği ile 8 trilyon TL gibi algı yaratmaya çalışıyor” denilen CHP İl Başkanlığı açıklamasında, 8 milyon TL’nin dolara endekslendiğinde bugünkü kurdan 477 bin dolar ettiğine dikkat çekildi. Bu para ile Bartın’da ancak 9 adet 2+1 daire ya da orta sınıf 8 adet otomobil alınabildiğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:

 

“AKP erkânının masrafına yetmez!”

 

“20 yıllık AKP iktidarı sonucunda gelinen nokta bu Paramızı pul ettiniz. Abartmayın bu para selden zarar gören Bartın halkının dişinin kovuğunu doldurmaz. Bartın semalarında bir haftadır uçan, gelip giden helikopterin ve AKP erkânının masrafına yetmez.”

ETİKETLER : Bartın CHP AFAD sel Acil yardım Ödeneği Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›