COVİD-19 kabusu geri mi dönüyor?

Birkaç hafta öncesine kadar bir elin parmaklarını geçmeyen Bartın’daki günlük Covid-19 vaka sayısı, bayram arifesinde günlük 50'lere, bayramda ise 70'lere yükseldi.
Bu haber 2022-07-13 09:15:32 eklenmiş ve 1015 kez görüntülenmiştir.

 

2019 yılının başında dünya genelinde olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan ve Koronavirüs (Covid-19) salgını, resmi rakamlara göre şimdiye kadar ülkemizde 100 bine yakın vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Yurtdışından getirtilen Sinovac ve Biontech aşılarının ardından tamamen yerli imkanlarla geliştirilen Türkovac aşısı sayesinde ülke genelinde belli bir aşılama yüzdesine ulaşılması, bu arada da virüsün uğradığı mutasyonun etkisi ile yeni vaka sayısı azalırken, kademeli olarak azaltılan kısıtlama ve yasakların tamamen ortadan kalkması yaz ayları ile insanlarda rehaveti de beraberinde getirdi.

Bundan sadece birkaç hafta öncesinde bir elin parmaklarını geçmeyen ilimiz Bartın’da tespit edilen yeni Covid-19 vaka sayısı, bayram arifesinde günlük 50 vakaya, bayramda ise 70'lere kadar yükseldi.

Her ne kadar uzmanlar, vakaların hastalığı hafif belirtilerle atlattığını, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatışların ve yoğun bakım ihtiyacının birkaç kişiyi geçmediğini söylese de kısa süredeki hızlı vaka artışı gelecek için duyulan endişeyi de gündeme getirdi.

Hastaneler dahil olmak üzere artık hiçbir yerde maske zorunluluğu bulunmamasının ve zorunlu haller dışında test yaptırılmamasının vaka artışında etkili olduğunu değerlendiren uzmanlar, vaka artış hızının aynı şekilde devam etmesi durumunda, Eylül-Ekim gibi, toplu taşım araçları ve hastaneler başta olmak üzere insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde maske zorunluluğunun geri gelebileceği, test kriterlerinin de yeniden değerlendirilebileceğini söylüyorlar. Uzmanlar her ne kadar salgın sona ermiş gibi algılansa da pandemi sürecinin devam ettiğine dikkat çekerken, eksik ayılı vatandaşların sağlık kuruluşlarına başvurarak aşılarını tamamlamalarının hem kendi hem de toplum sağlığı açıcından önemini vurguluyorlar.

 

TOLGA AKINER

ETİKETLER : Bartın Covid-19 vaka sayısı maske
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›