Yağışın neden olduğu felaket ucuz atlatıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günler öncesinden yaptığı kuvvetli yağış uyarısı, Cuma günü sabah saatlerinde başlayan ve ilerleyen saatlerde etkisini artırarak ilimiz genelinde etkili olan yağışla ne derece doğru bir tahminde bulunulduğunu gözler önüne serdi. Neredeyse hiç aralıksız akşam saatlerine kadar süren yağmur, kentin bazı noktalarında başta ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Bazı noktalarda ana yollar ve ara sokaklar sular altında kalırken, en ciddi ve korkutucu olay ise Orduyeri Mahallesi Kaynarca mevkiindeki bir sitenin istinat duvarının çökmesi ile yaşandı. Önceden fark edildiği için herhangi bir can kaybına neden olmayan duvarın yıkılması nedeniyle 3 blok ve 36 daireden oluşan site güvenlik amacıyla tamamen boşaltılırken, bir binada hasar meydana geldi. Tahliye edilen vatandaşlar akrabalarının yanına ya da boy yurtlara yerleştirilirken, başta AFAD, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Bartın Belediyesi ekiplerince hasar tespit çalışmalarına başlandı.
Bu haber 2022-06-25 16:21:16 eklenmiş ve 854 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

ERDEM TABAKOĞLU

Beklenen yağış fazlasıyla gelince Bartın’da küçük çaplı bir afet durumu yaşandı. Yurdumuzun büyük bir bölümünde etkili olan yağmur, Bartın ve çevresinde mevsim normallerinin çok üstünde yağış bıraktı. Hal böyle olunca da bir çok yeri su bastı, yer yer yaka selleri oluştu, bazı dükkan ve evleri su bastı.

 

 

Orduyeri’nde çöken istinat duvarı korkuttu

 

Ancak yaşanan en korkutucu olay Orduyeri Mahallesi Kaynarca mevkiindeki bir sitenin istinat duvarının çökmesi ile yaşandı. Duvarda yaşanan sıkıntının önceden tespit edilmesi dolayısıyla herhangi bir üzücü olaya neden olmayan çökme nedeniyle bir binanın arka tarafında ciddi hasar meydana geldi. Korkunç bir gürültü ile yıkılan duvar nedeniyle başta alt tarağında bulunan bina olmak üzere sitedeki 3 blok güvenlik amacıyla tahliye edildi. Olay yerine kısa sürede ulaşan polisin yanı sıra AFAD ve Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri çevre güvenliğini sağlayıp binaların boşaltıldığından emin olduktan sonra incelemelerde bulundular.

 

 

Olayın yaşandığı yere Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, Belediye Başkanı Cemal Akın ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Özcan ve AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın da arasında bulunduğu çok kişi giderek yetkililerden bilgiler aldılar. Vali Akdaş, yaptığı incelemenin ardından binalarda kalan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için gerekli tüm tedbirlerin alınması talimatını verirken, yetkililer gerekli incelemeler sonrasında binalara vatandaşların girip girmemesine izin verileceğini bildirdiler.

 

 

Bu arada 3 binadaki 36 daireden tahliye edilen vatandaşların bazıları akrabalarının yanına giderken, kalacak yeri olmayanların ise ilimizdeki yurtlara yerleştirilmeleri sağlandı.

 

 

Şiremirçavuş istikametinde yol göle dündü

 

Tabu aşırı yağışın kentimizde yarattığı sorunlar bununla sınırlı kalmadı. Kısa sürede logarların ve yağmur suyu tahliye mazgallarının tıkanması nedeniyle Bartın’ın değişik noktalarında ana yol ve caddelerde su taşkınları yaşandı. Bu durumun yaşandığı noktalardan biri de Bartın Zonguldak yolunun Şiremirçavuş Mahallesi yakınlarındaydı. Yolun kaldırım hizasında suyla dolması nedeniyle araçlar geçmekte zorluk çekti. Su birikintisi, belediye ekiplerinin tıkanan logar kapakları ve mazgalları temizlemesi ile ortadan kaldırılabildi.

 

 

Toptancılar halini su bastı

 

Yağmurun neden olduğu sıkıntıları yaşayanlar bölgelerden biri de Toptancılar Sitesi oldu. Kısa sürede mevsim normallerinin kat be kat üste yağan yağmur alt yapının da yetersiz olması nedeniyle Toptancılar sitesi sokaklarını su basmasına neden oldu. Pek çok işyerine giren sular, küçük çaplı da olsa zarara neden oldu. Toptancılar Sitesi esnafları suları kendi imkânları ile dükkânlardan tahliye etmeye çalıştı. Bartın Belediyesi’nden ekipler de site esnafına ast yapı tıkanıklıklarını gidererek yardımcı olmaya çalıştı.

 

 

Çaydüzü’nde bahçe duvarı çöktü

 

Çaydüzü Mahallesi’nde bir binanın arka bölümünde bulunan bahçe duvarının çökmesi üzerine binanın altında bulunan garaj kısmını su bastı. Binanın alt katına dolan su, Bartın İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin çabası sayesinde kısa sürede tahliye edildi.

 

 

Hatipler plajını hortum vurdu

 

Bartın Merkez’e bağlı Hatipler Köyü plajını Cumartesi sabah saatlerinde hortum vurdu. Denizde oluşan ve karaya çıkan hortum nedeniyle Bartın İl Özel İdaresi’nce sahile yapılan tuvalet, duş ve su deposunu yıktı. Önüne çıkan ne varsa onlarca metre öteye fırlatan hortum, Hatipler plajını adeta bir savaş alanına çevirdi. Herhangi bir can kaybına neden olmayan hortuma yakalanan Fahri Özyurt adlı bir Çaycumalı vatandaşın haber vermesi üzerine olay yerine giden yetkililer hasar tespit ve temizlik çalışması başlattı.

 

 

Filyos açıklarındaki hortum korkuttu

 

Zonguldak’ın Filyos limanı açıklarında denizde ortaya çıkan hortum görenleri korkuya sevk etti. Belli bir süre denize paralel ilerleyen hortum kısa süre sonra ortadan kayboldu.

 

 

Belediye 7/24 teyakkuzdaydı

 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Bartın Belediyesi’nin başta İtfaiye ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü olmak üzere tüm ekipleri adeta teyakkuzdaydı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, yağmurun ilk saatlerinden itibaren tüm gelişmeleri an be an takip ederken, kurmaylarıyla gerçekleştirdiği istişarelerle yaşanan sıkıntılara anında müdahale etmeye çalıştı. Akın, yağışın aralıklı olarak devam edeceği yönündeki beklentiler ışığında yaptığı açıklamada, “İlimizde yaşanan yoğun yağmur yağışı nedeni ile olası su taşkınlarını önlemek ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kriz masası oluşturduk. Belediye Başkan Yardımcım Necmi Balık, Ulaşım Hizmetleri Müdürüm Taner Bilal, İtfaiye Müdürüm Mustafa Kanmaz ve görevli personelimiz ile birlikte çalışmaları değerlendirdik. Belediye olarak 7/24 görevimizin başındayız” dedi.

 

 

Başkan Akın, kent genelinde sıkıntı yaşanan ve yaşanması muhtemel tüm noktaları da bizzat gezerek çalışmaları ve önlemleri yerinde incelemeyi ihmal etmedi.

ETİKETLER : Bartın yağmur su baskını istinat duvarı hortum
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›