3 bin 990 BARÜ mezunu diplomalarını aldı

Kurulduğu 2008 yılından beri çok hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüyen Bartın Üniversitesi’nden (BARÜ) mezuniyet heyecanı vardı. Yeni ve modern kampüsü sayesinde öğrencilere sadece bilimsel etkinliği ile değil sosyal imkanları ile de kaliteli bir eğitim imkanı sunan BARÜ’nün lisans ve önlisans programlarından mezun olan toplam 3 bin 990 öğrenci, hava muhalefeti nedeniyle Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen coşkulu törende diplomalarını alarak mezuniyet sevincini arkadaşları ve aileleri ile paylaştılar.
Bu haber 2022-06-25 16:08:39 eklenmiş ve 1261 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yağmur nedeniyle kapalı mekanda yapıldı

 

BARÜ’nün kuruluşunun 14. yılında gerçekleştirilen 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri büyük coşkuya sahne oldu. Töreni katılımın yoğun olacağı düşüncesiyle açık alanda yapmayı planlayan Üniversite yönetimi, günler öncesinden yapılan meteorolojik uyarıları dikkate alarak töreni kapalı mekana taşıdı. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğu Cuma günü ilimiz genelinde etkili olan ve yer yer su baskınlarına neden olan yağmuru görünce daha da iyi anlaşıldı. Mezuniyet töreni Kutlubey Yerleşkesi Kapalı Spor Salonu’nda lisans mezunları için ayrı önlisans mezunları için ayrı düzenlendi.

 

 

Türkiye’nin 81 ilinden de öğrencisi olan BARÜ’nün mezuniyet törenine yurdun dört bir yanından evlatlarının gurur dolu mezuniyetini görmek için gelen çok sayıda ebeveyn de katıldı. Törene; AK Parti Grup Başkanvekili, Bartın Valisi Nurtaç Arslan, AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yanısıra Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Erdal Bilgi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ve İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile Bartın protokolünden pek çok isim katıldı.

 

 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’in de katıldığı mezuniyet töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

Uzun: “Gurur verici bir gün”

 

Törenin açılış konuşmasını BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun yaptı. Sözlerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görevi esnasında geçirdiği elim kaza sonucu şehit düşen ve geçen hafta içinde memleketi olan Arıt’ta düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlanan Topçu Uzman Çavuş Fatih Özkaya ve tüm şehitlerimizin anarak başlayan Rektör Uzun, şehidimiz ile aynı gün torunun acısına dayanamayarak kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden babaannesi Hatice Özkaya’ya da Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diledi. Bu vesile ile mezuniyetine çok kısa bir süre kala vefat eden Bartın Üniversitesi öğrencisi Nihat Tayancan’ı da anan Rektör Uzun, “Biz öğrencilerimizi evlatlarımız gibi görüyoruz. Bu yüzden Nihat da aramızda görmeyi çok isterdik” dedi. Prof. Dr. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Bugün ülkemiz, şehrimiz ve üniversitemiz adına gurur verici günlerden birisini daha yaşıyoruz. Üniversitemizin kuruluşunun 14’üncü yılında, öğrencilerimizi hayatlarındaki yeni başlangıçlara yolcu etmenin kıvancını hep birlikte yaşıyoruz. Öğrencilerimizin geleceğe doğru bir adım daha attığı bu günde, kendi evimizde düzenlediğimiz törenlerle pırıl pırıl gençlerimizi, azim ve umut dolu yürekleriyle mezun ediyoruz

 

81 il ve 5 kıtadan 70 farklı ülkeden öğrenci var

 

Geride bıraktığımız günlere baktığımızda gururla görüyoruz ki, Bartın Üniversitesi ailesi her geçen gün büyüyor ve sürdürülebilir bir gelişim gösteriyor. Bugün 17 bin 500’e yakın öğrencimiz bulunuyor. Mezun ettiğimiz öğrenci sayısı ise 20 bini aştı. Bartın Üniversitesi Türkiye’nin 81 ilinden olduğu gibi artık 5 kıtadan ve 70 farklı ülkeden öğrencileri olan bir yükseköğretim kurumu haline geldi. 682 akademik ve 457 idari insan kaynağımız, öğrencilerimiz ve mezunlarımızla üniversitemizi sürekli daha ileriye taşımak için yorulmadan çalışıyoruz.

 

“Geleceğimize değer katarak büyüyoruz”

 

Türkiye’de ihtisaslaşma başarısı gösteren 22 üniversiteden biriyiz. İhtisaslaşma alanımızla ilgili çalışmalarımızla bölgemizden başlamak üzere ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Ulusal ve uluslararası sıralamalarda her geçen gün yerimizi yukarılara taşıyoruz. Web of Science ile Scopus değerlendirmelerinde, SCImago Dünya Sıralamasında 5 yılda 3 kata yakın bir yükseliş gösterdik. Dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından Times Etki Sıralaması listesine başarılı bir giriş yaparak Dünyanın en iyi yükseköğretim kurumları arasında yerimizi aldık. Ayrıca ülkemizde en fazla öğrenci projesi üreten üniversitelerinden biriyiz. Öğrencilerimiz yaptıkları projelerle 5 dönemdir BARÜ’nün ismini daima ülkemizde ilk 5’te tutma başarısını gösteriyorlar. Onlarla gurur duyuyoruz.”

 

“Milli sporcularımızla gurur duyuyoruz”

 

Spor akademisinde okuyan ve mezun olan milli sporcular ile de gurur duyduklarını belirten Rektör Uzun, bazılarının dünya ve Avrupa dereceleri elde eden milli sporcularımızdan bazılarının ismini sayarken ismini sayamadıklarından da özür diledi.

BARÜ öğrenci ve öğretim görevlilerinin akademik başarıları hakkında da bilgiler veren Rektör Uzun, konuşmasının sonunda BARÜ’nün kuruluşundan bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği ve katkısı bulunan herkese Bartın Üniversitesi ailesi adına şükranlarını sundu.

 

 

“Ne iş yaparsanız yapın en iyisini yapın”

 

Daha sonra kürseye gelerek konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, 14’üncü yılında Bartın Üniversitesi’nin gün geçtikçe başarılarına daha fazla şahit olduklarını söyledi. Bartın Üniversitesi’nin elde ettiği başarılarla gururlandırdığını ifade eden Vali Arslan, “Akademik başarılardan spora, ulusal ve uluslararası başarılara kadar birçok alanda bizleri gururlandıran Üniversitemizin bundan sonra da bu başarılarını sürdüreceğine gönülden inanıyoruz. Bu vesile ile öncelikle bu başarılarda emeği olan başta Rektörümüz olmak üzere tüm akademisyenlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Daha sonra sözlerini mezun olan öğrencilere hitaben sürdüren Vali Arslan, özetle şunları söyledi:

“Bugün mezun oluyorsunuz ancak hayat sizin için yeni başlıyor. Temennimiz sizlerin istediğiniz meslekleri yapmanız. İnanıyorum ki, tahsil hayatınız boyunca kazandığınız donanımınız ve kazandığınız yetenekleriniz ile başarılı olacak, sizler başarılı oldukça da aileleriniz ve bizler mutlu olacağız. Sizlerden ricam; ne iş yaparsanız yapın en iyisini yapmanız ve bu aziz millete güzel hizmetlerde bulunmanız.

 

“Bartın’ın tanıtımına yardımcı olun”

 

Sizler artık birer Bartınlısınız. Onun için ileriki yaşantınızda bu güzel ilimizin tanıtımına yardımcı olmanızı da sizlerden rica ediyorum. Bu vesile ile öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve üniversitemizin başarısını artırmak için özveriyle çalışan Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun ile akademik ve idari personele teşekkür ederek, eğitimini tamamlayan gençlerimizin mezuniyetlerini kutluyorum. Bundan sonraki hayatlarınızda başarılar diliyorum.

 

 

Tunç: “Bartın Üniversitemiz bizim gururumuz”

 

Törende konuşan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, tüm Bartın Üniversitesi öğrencilerinin mezun olsun olmasın ilimizin ve Türkiye’nin gururu ve geleceği olduğunu vurgularken, “Bartın Üniversitemiz bizim gururumuz. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun başta olmak üzere tüm akademisyenlerimiz, çalışmaları ve yetiştirdikleri gençlerle bir başarı hikâyesi yazmaktadırlar. Yazmaya da devam ediyorlar. Bunda öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin çok büyük katkısı var. Her birine teşekkür ediyoruz” dedi. BARÜ’nün hem ulusal hem de uluslararası bazdaki çalışmalarının yanı sıra sporda büyük başarılar elde ettiğine değinen Tunç, “Milletvekili olarak ilk kanun teklifim Bartın’a bir üniversite kurulmasıydı. 2008 yılından bu yana Bartın Üniversitemiz iki kampüsüyle birlikte çok büyük bir gelişme gösterdi. İnşallah Filyos Projesi ile de ihtisaslaşmış bir proje olarak yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bunda emeği olan herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

 

Kutlubey Yerleşkesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen 2 ayrı törende Bartın Üniversitesi birincisi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunu Tuğba Deniz ile önlisans birincisi Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı mezunu Vedat Sevcan bir konuşma yaparak mezuniyet kütüğüne isimlerinin olduğu plaketi çaktılar.

 

 

Bartın Üniversitesi lisans ikinciliğini Eğitim Fakültesinden Büşra Baş ile Merve Çağlayan paylaşırken, lisans üçüncüsü ise Eğitim Fakültesinden Fatih Köse oldu. Önlisans programlarında ise üçüncülüğü Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan Zeynep Bostanbaşı ve Sinem Maltutar ile Bartın Meslek Yüksekokulundan Beyhan Elmas aynı not ortalaması ile elde ederken, ikinci Bartın Meslek Yüksekokulundan Selma Yemelek olarak açıklandı.

 

 

Büyük bir coşku yaşandı

 

Fakültelerinde ve meslek yüksekokullarında dereceye girenlere ödülleriyle birlikte başarı belgelerinin de verildiği törende hep bir ağızdan mezuniyet yemini edildi. Geri sayımla birlikte keplerin atılmasıyla ise büyük bir coşku yaşandı. Kep atma seremonisiyle sona eren törenlerin ardından öğrenciler, kendileri için hazırlanan alanlarda fotoğraflar çektirerek anı ölümsüzleştirdi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi mezuniyet diploma töreni
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›