Günübirlik kiralık evlerde yeni dönem!

Amasra başta olmak üzere ilimizde de bulunan günübirlik kiralanan evlere ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Yönetmelikle düzenlenen değişiklikle günlük kiralanan evlere her an ulaşılabilecek mahiyette sorumlu işletici bulundurma zorunluluğu getirildi.
Bu haber 2022-06-24 10:00:37 eklenmiş ve 1192 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

İçişleri Bakanlığı, ilimiz Bartın ve özellikle de Amasra’da özellikle yaiçinde bulunduğumuz yaz aylarında çok sık karşılaştığımız, günlük kiralık evleri yakından ilgilendiren yeni bir uygulamaya gitti. Kimlik Bildirme Kanunu’nun uygulanması ile ilgili yönetmelikte değişikliğe giden Bakanlık, bu konuda hazırladığı yönetmeliği Bartın dahil 81 il valiliğine gönderdi. “Günübirlik kiralanan ev” tanımının eklendiği düzenleme ye göre; özel veya resmi konaklama tesisi ve işletmeler tüm kayıtları bilgisayarda günü gününe tutmak zorunda olacaklar. Alınan bilgiler, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, kayıt ve belgeleri anlık olarak bildirilecek. Alınan tüm veriler ve işlemler kayıt altına alınarak 5 yıl süre ile saklanacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelikte ve daha önceki yönetmelik ekinde yer alan, Günlük kiralık evlerde  çalışanlara ait kimlik bildirim belgesi, işletici kimlik belgesi ve dairede kalanlara ait  kimlik bildirim belgesi yürürlükten kaldırıldı.

Öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler ve çalışanlara ait  kimlik bildirimi, İşletmeciler tarafından 3 gün içerisinde genel   kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminalleri ile bağlantı kurularak elektronik olarak da yapılabilecek.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde yer alan işletmeciler tarafından elektronik ortamda yapılan bildirim ve talepleri durumunda genel kolluk birimlerinden temin edilecek.

Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen işveren, temsilci veya kiracı tarafından işletmecilerin kimlikleri örneğe uygun şekilde en yakın kolluk birimine bildirilmek zorunda olacak.

İşletmeciler, kendilerine bu konuda verilen görev ve yükümlülükleri, kendi sorumlulukları altındaki yöneticilerine de devredilebilecek. Bu durumda işletici ve yönetici sorumlu olacak.

ETİKETLER : Bartın İçişleri Bakanlığı günübirlik kiralık evler kimlik bildirim zorunluluğu
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›