Bu acıya yürek dayanmaz! Arıt şehidini uğurladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) konuşlu 39’uncu Mekanize Piyade Tümeni 39’uncu Topçu Alay Komutanlığı 3’üncü Tabur 1’inci Batarya Takım Komutanlığı’nda görevi başında geçirdiği elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Bartın’ın Arıt/Balat Köyü nüfusuna kayıtlı Topçu Uzman Çavuş Fatih Özkaya (31), dün, ailesi, silah arkadaşları ve Bartın protokolünün yanı sıra yüzlerce Arıtlı’nın katıldığı cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. Şehit haberinin gelmesi ile birlikte kalp krizi geçiren ve önceki gün Karabük’te anjiyo olan acılı baba Mehmet Özkaya’nın yanı sıra şehidimizin eşi Sevgi ve annesi Hatice Özkaya, ayakta dahi durmakta güçlük çekerken, yaşadıkları üzüntü cenaze namazı öncesinde zirve yaptı. Şehit Fatih Özkaya’nın babası ve eşi tabuta sarılarak dakikalarca ağladı.
Bu haber 2022-06-24 09:21:27 eklenmiş ve 1295 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Baba evi önünde helallik alındı

 

Arıt dün, şehidini son yolculuğuna uğurladı. KKTC’den TSK’ya ait uçakla önceki gün Bartın’a getirilen şehidimizin naaşı sabah erken saatlerde Bartın Devlet Hastanesi’nin morgundan alınarak cenaze töreni öncesinde helallik alınması için baba evinin bulunduğu Arıt Balat Köyü İmze mevkiine götürüldü. Başta akraba ve eş dost olmak üzere cenaze için gelenlerle dolup taşan baba evinin bahçesinde şehidin babası Mehmet Özkaya ayrı bir yerde, annesi Hatice ve eşi Sevgi Özkaya ise ayrı bir yerde başlarında sağlık görevlileri bulunarak sakinleştirilmeye çalışıldı.

 

 

Gözyaşları sel oldu

 

Şehidimizin ay yıldızlı bayrağımıza sarılı tabutunu taşıyan cenaze aracı sirenler eşliğinde baba evinin önüne getirildiğinde başta şehidin aile yakınları olmak üzere tüm sevenlerinin gözyaşları adeta sel oldu. Buradaki helalleşmeye AK Parti Bartın Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Av. Yılmaz Tunç, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, Özel İdare Genel Sekreteri Metin Çetin ve Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başta olmak üzere Bartın protokolünden pek çok isim katıldı.

 

 

Eşi ve annesi tabutun başından ayrılmadı

 

Cenazede Özkaya aile bireylerinin özellikle de şehidimizin eşi, annesi ve babasının yaşadığı acı görenleri büyüt üzüntüye sevk etti. Şehidin eşi Sevgi ve annesi Hatice Özkaya, gözyaşları içinde tabutun başından 1 dakika olsun ayrılmazken, Sevgi Özkaya’nın üzerine giydiği eşinin kamuflajı da dikkatlerden kaçmadı.

Bartın İl Müftülüğü hocalarının okuduğu Kur’an’ı Kerim’in ve edilen duaların ardından cemaatten helallik alındı. Daha sonra yeniden askerlerin omzunda cenaze aracına konulan şehidin naaşı buradan cenaze namazının kılınacağı Arıt Merkez Cami’ne konvoy eşliğinde ve sirenler çalınarak götürüldü.

 

 

Cenazeye katılım çok yoğun oldu

 

Arıt Merkez Cami’nin avlusu küçük olduğu, cenazeye katılan protokol üyeleri ile vatandaşlar ise oldukça kalabalık olduğu için Bartın Garnizon Komutanlığınca cenaze töreni için caminin hemen arkasındaki Şehit Necdet Orhan Yatılı Bölge Ortaokulu’nun bahçesi düzenlendi. Buradaki törene katılım çok daha yoğun oldu. Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, Belediye Başkanı Akın ve Garnizon Komutanı Albay Şahin’in yanı sıra törene Genelkurmay Başkanlığı’nı temsilen Tuğgeneral Mehmet Ateş, Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ersin Aslan, Bartın Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç, ilçe ve belde belediye başkanları, bazı il müdürleri ve askeri erkanın yanı sıra başta Özkaya ailesinin fertleri, ve akrabaları olmak üzere çok sayıda Arıtlı katıldı.

 

 

Eşi ve babası tabuta sarılıp ağladı

 

Öğle namazı kılınırken okul bahçesi içine konular katafalkta bulunan şehidimizin naşı başına gelen eşi Sevgi Özkaya, tabuta sarılarak dakikalarca ağlarken bir yandan da eşine olan özlemini ve sevgisini dile getirdi. “Ben sana doyamadım. Daha neler yapacaktık. ‘Seni asla bırakmam’ dedin ama bırakıp gittin. Benim melek yüzlü Fatihim, sen hep güler yüzlüydün” diyerek ağıtlar yaktı.

 

 

Bir gün önce evlat acısından kalp krizi geçirdiği için anjiyo olan ve verilen ilaçlar sayesinde güçlükle ayakta durabilen baba Mehmet Özkaya da evladının tabutuna sarılıp “Hakkını helal et evlat” diyerek vedalaştı.

 

 

Arıt Merkez Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrasında şehidimizin naşı tören mangası tarafından omuzlarda cenaze aracına kadar taşındıktan sonra toprağa verilmek üzere Balat Köyü İmze mevkiinde bulunan aile mezarlığına götürüldü.

 

 

Şehit Topçu Uzman Çavuş Fatih Özkaya, aile mezarlığında edilen dualar ve okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından gözyaşları eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

ETİKETLER : Bartın KKTC Fatih Özkaya şehit
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›