Uzun’dan şoförlere önemli uyarılar!

Okulların kapanmasıyla tatil yolculuklarının başlaması üzerine açıklamalarda bulunan Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Özcan Uzun, binlercesi Bartın’da olmak üzere ülke genelinde 18 milyon örgün öğretim gören öğrencinin bir eğitim öğretim yılını daha geride bıraktığını anımsatırken, yaz tatilini farklı illerde geçirmek için planlar yapan ebeveynlere, özellikle de şoförlere yönelik çok önemli uyarılarda bulundu. Şehirlararası trafiğin artacağına dikkat çeken Uzun, araç takip mesafesinin korunması, kör noktalara dikkat edilmesi, aşırı süratten kaçınılması gerektiğini anımsattı. Uzun, uzun yol öncesi araç bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğini belirtirken, “Sevdiklerimizi korumaya trafikten başlayalım” dedi.
Bu haber 2022-06-23 09:11:20 eklenmiş ve 289 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“Kazalar genellikle sürücü kaynaklı”

 

Yaz tatilinin şehirlerarası yollarda oluşturacağı araç yoğunluğunun trafik kazası riskini de artıracağına dikkat çeken Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Özcan Uzun, trafik kazalarının azaltılmasında en öneli rolün şoförlere düştüğünü söyledi. Uzun, tatil keyfinin üzücü sonuçlar doğuran trafik kazaları ile zehir olmaması için şehirlerarası yola çıkacak olanlara uyarılarda bulundu. Türkiye’de ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaların ortalama olarak yüzde 80’inin sürücülerin kurallara uymamasından kaynaklandığına dikkat çeken Uzun, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

 

“Takip mesafesi, ışık ve levhalara dikkat!”

 

“Her 7 kazanın birisi maalesef ölümle sonuçlanıyor. Her ne kadar teknoloji gelişip son model arabalar çıksa da, güzel yollarımız olsa da biz kurallara uymazsak yine de sonunun kötü olmasından kaçınılmıyor. Sürücülerimiz bu tür gelişmelere mahal vermemek için trafikte seyahat ederken takip mesafesini korumalı trafik ışık ve levhalarına uygun bir şekilde seyahat etmeli.

 

“Araç bakımları aksatılmamalı”

 

Tatil sezonunun açılmasıyla okullarında kapanmasını fırsat bilen anne babalar yollara düşecek. Trafik kaza verilerini dikkate alarak yola çıkmadan önce araç bakımlarını düzenli yaptırmalı. Unutulmamalı ki siz aracınıza bakarsanız o da size bakar.

Özellikle uzun yola gidecek olan şoförler direksiyon bayına geçmeden iyi dinlenmiş olmalı. Sık sık mola vererek dinlenmek, eğer mümkün ise başka bir şoförle dönüşümlü araç kullanmak istenmeyen durumların yaşanmasının önüne geçecektir.

 

 

“Eriyen asfalt tehlike yaratabilir”

 

Havaların ısınmasıyla birçok bölgede asfalt kusması meydana gelmektedir. Aynı şekilde bazı bölgelerimizde ise yoğun yağışlar sebebiyle yollar kaygan ve korumasız olmaktadır. En önemlisi yılda bir kez en fazla uzun yola tatil için çıkan sürücüler hava ve yol şartlarına dikkat etmeli.

 

“Kör noktalara da dikkat edilmeli”

Hava muhalefetiyle birlikte yol yapım çalışmalarına ve trafikte kör noktalara dikkat etmeliler. Aksi halde sevdiklerimizi büyük üzüntülere sevk etmiş oluruz. Yapılması gereken aşırı hızdan kaçınmak ve trafik kurallarına harfiyen uymaktır.”

 

ETİKETLER : Bartın Özcan Uzun Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası trafik
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›