Ecen Sigorta
23 Eylül 2018 Pazar
Anasayfa > Roportajlar > 45 yıllık sorun çözülüyor
45 yıllık sorun çözülüyor

45 yıllık sorun çözülüyor

16.12.2015 09:55 12 14 16 18 yazdır
Bartın'ın önemli tatil beldelerinden biri olan İnkumu, baştan aşağı değişiyor. Hali hazırda yol, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiği İnkumu'nda en büyük sorunlardan biri olan kanalizasyon için de hummalı bir çalışma sürüyor.

SONGÜL YAŞAR

İnkumu, her yaz gerek ilimizden gerekse il dışından turist ağırladığımız önemli bir tatil beldemiz. Ancak İnkumu'na tatile gelenlerin en muzdarip olduğu konu ise çöp ve kanalizasyon sorunu. Bartın Belediyesi konuya el atarak, bununla ilgili bir çalışma başlattı. Kanalizasyondan arıtmaya, çevre düzenlemesinden ışıklandırmaya kadar İnkumu'nu yeniden yapılandırmaya başlayan Bartın Belediyesi,  çalışmaların ise 2016 yaz sezonuna yetişeceğini müjdeledi.


"Ne gerekiyorsa yapıyoruz"


Belediye Başkanı Cemal Akın, yeni yaz sezonunda kanalizasyonları taşmayan, su şebekelerinde sorunu olmayan, yeni görünümü ile göz kamaştıran bir İnkumu için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Konuyu gazetemize değerlendiren Belediye Başkanı Cemal Akın, "İlimizin göz bebeği İnkumu'nun güzel bir görünüme kavuşturulması için hummalı bir çalışma başlattık. İnkumu'nda yolu ve kaldırımları yeniden düzenleyeceğiz. Ayrıca modern aydınlatma sistemleri ile de İnkumu'na görsellik açısından katkı sağlayacağız. Yaz sezonunda çok sayıda misafir ağırlayan İnkumu'nda misafirlerimizin sorun yaşamamaları için ne gerekiyorsa yapıyoruz.


"45 yıldır yapılamayanı yapıyoruz"


İnkumu ile ilgili Nisan ayı sonu itibariyle kanalizasyon arıtması bitecek. İlk etapta İnkumu'ndaki 44 aralığı bitireceğiz. Mahalle mahalle. Yine 3 kilometre işyerlerinin önündeki kaldırımları değiştireceğiz. Diğer yerleri sadece asfalt tamiri yapacağız. 2016 yılının Ekim ayında yeni bir İnkumu oluşacak. Bu haliyle değil sadece taş değiştirmeyle değil, bisiklet yolarıyla, refüjleriyle aydınlatmasıyla, yoluyla bambaşka bir İnkumu yapacağız.


"Çöp kutuları yerin altına girecek"


Bütün çöp kutuları yerin altına girecek. Böylece kokuyu önleyeceğiz. Hem kanalizasyon halledilecek hem de atık su halledilecek. Yeni bir İnkumu olacak. Zamanımız yok. Mayıs 15 deyince ilimizde turizm başlıyor. Bunun yanında beldemizdeki tuvaletleri de değiştireceğiz. Bu sıkıntıyı da ortadan kaldıracağız. Yoldan geçerken de kafede otururken de deniz görülecek. İnkumu'nda 4-5 kilometre ara var. İnkumu'ndaki 44 Aralık 5 kilometre yapıyor, ana hat 3 kilometre ama. Yüksek bir miktar bu, 5-6 trilyonluk bir iş. Kanalizasyon ve su hariç. Bartın'da 45 yıldır yapılamayanı yapıyoruz. Bir sıkıntı olmazsa Bartın kanalizasyon arıtması da Eylül ayı sonunda bitecek. Bu bizim için çok önemli bir mesele" diye konuştu.

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.