Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > 163 genç çiftçiye toplam 4 milyon 890 bin TL hibe
163 genç çiftçiye toplam 4 milyon 890 bin TL hibe

163 genç çiftçiye toplam 4 milyon 890 bin TL hibe

06.07.2018 10:08 12 14 16 18 yazdır
Bartın'da Genç Çiftçi Projesi kapsamında 163 çiftçi 30'ar bin TL'den toplam 4 milyon 890 bin TL hibe desteği almaya hak kazandı.

 

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

“Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Bartın’da hibe desteği almaya hak kazananlar belli oldu. 30 Nisan’da sona eren Genç Çiftçi Proje müracaatlarında Bartın’da toplam 163 genç çifti 2018 yılı için hibe desteği almaya hak kazandı. 30 bin TL’lik hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilerin isimleri askı listelerine çıkarken listeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün resmi internet sitesinde de duyuruldu.
Bakanlar Kurulu kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30'ar bin lira hibe verilmesini içeren Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı bu yıl da devam ediyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, projenin bu yılki uygulaması için genç çiftçi proje başvuruları 2-30 Nisan’da il ve ilçe müdürlükleri tarafından alındı. İllerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan “İl Proje Değerlendirme Komisyonları” tarafından değerlendirilen başvurular sonuçlandırıldı. Geçtiğimiz gün itibarıyla açıklanan asil listeler 6 Temmuz’a kadar askıda kalacak. 2018 yılı uygulama döneminde Bartın’da 163 genç çiftçiye hibe desteği verilecek.

Proje uygulamaya hak kazanan genç çiftçiler, 9-13 Temmuz’da sözleşmelerini imzalayacak. İş yapımı için ise 13 Temmuz’dan itibaren mahallinde uygulama başlayacak.

 

163 çiftçi hibe desteği kazandı

 

Bartın’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne 2 Nisan’da başlayan Genç Çiftçi Proje müracaatları 30 Nisan’da sona ermişti. Proje kapsamında 30 bin TL’lik hibe desteği almaya hak kazananlar belli oldu. Bartın’da Merkez İlçede 85, Ulus’ta 28, Kurucaşile’de 19 ve Amasra’da 31 kişi olmak üzere toplam 163 genç çifti 2018 yılı için hibe desteği almaya hak kazandı. 30 bin TL’lik hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilerin isimleri askı listelerine çıkarken listeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün resmi internet sitesinde de duyuruldu.

 

Büyükbaş hayvancılık müracaatları ilk sırada

 

Hibe desteği almaya hak kazanan çiftçilerin proje dağılımına bakıldığında ise Merkez İlçede 5 kişi arıcılık, 5 kişi büyükbaş manda, 46 kişi büyükbaş sığır, 1 kişi ipek böceği, 1 kişi kanatlı 14 kişi küçükbaş koyun, 1 kişi fide,  fidan süs bitkisi üretimi, 1 kişi kapama meyve bahçesi, 3 kişi mantarcılık, 6 kişi de örtüaltı tesisi için başvuruda bulundu. Ulus İlçesindeki proje dağılımına bakıldığında da 3 kişi arıcılık, 2 kişi büyükbaş manda, 15 kişi büyükbaş sığır, 1 kişi kanatlı, 5 kişi küçükbaş koyun ve 1 kişi de örtüaltı tesisi için başvuruda bulundu. Amasra İlçesindeki proje dağılımına bakıldığında 4 kişi arıcılık, 2 kişi büyükbaş manda, 18 kişi büyükbaş sığır, 1 kişi kanatlı, 4 kişi küçükbaş koyun ve 1 kişi de örtüaltı tesisi için başvuruda bulundu.

 

En az başvuru Kurucaşile’de

 

Son olarak ise Kurucaşile İlçesine bakıldığında 6 kişi arıcılık, 1 kişi büyükbaş manda, 8 kişi büyükbaş sığır, 4 kişi de küçükbaş koyun için başvuruda bulundu.

 

İşte bu yılki proje konuları!

 

Genç Çiftçi Proje konuları bu yıl Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi,  Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı, Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı, Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında; Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konularında oluştu.

13 Temmuz 2018 mesai bitimine kadar hibe sözleşmesi imzalamayanların hakları kaybolacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında bakanlığın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri